Co dělat, když se vám ztratí dítě?

logo Sance detem_mensi

Co dělat, když se Vám ztratí dítě?


Podle policejní statistiky se v roce 2012 v České republice ztratilo 5 564 dětí.
Pro rodiče představuje pátrání po dítěti jednu z nejstresovějších situací, ve které se mohou ocitnout. Jak se v takovém případě zachovat? Co dělat pro to, abychom se podobným traumatům vyhnuli? Na nejčastější situace se v květnu zaměřuje portál www.SanceDetem.cz, odborný rádce rodinám v problémech. Doporučení vznikla ve spolupráci s Policií ČR, součástí tématu je tak například videorozhovor s Mgr. Pavlou Kopeckou, mluvčí policejního prezidia.
„Představa ztraceného a pohřešovaného dítěte je pro každého rodiče doslova noční můrou,“ říká Hana Hoffmannová z Nadace Sirius. „Proto k tomuto tématu – stejně jako ke všem ostatním souvisejícím s ohrožením dítěte – nabízíme rodičům na portálu sancedetem.cz veškeré informace potřebné k rychlému a co nejefektivnějšímu řešení situace.“
Jak se na www.SanceDetem.cz uvádí, převážnou část policejní statistiky pohřešovaných dětí tvoří útěky dětí z výchovných ústavů. Mezi další příčiny pohřešování patří dítě ztracené v nákupním centru, v prostředcích hromadné dopravy či na dovolené, únos dítěte jedním z rodičů, útěky dětí z domova kvůli rodinným či školním problémům, úrazy a dopravní nehody a podobně. Situace, kdy se dítě stane obětí nějakého trestného činu, jsou naštěstí vzácné. „Jde jen o jednotky případů ročně,“ uvádí ve videorozhovoru pro portál Šance dětem policejní mluvčí Pavla Kopecká.
Právě takové tragické příběhy, známé z médií, ovšem vyvolávají rodičovskou paniku ve chvíli, kdy se dítě včas nevrátí domů a nezvedá mobilní telefon. Dospělým pak víří hlavou otázky, kdy a jak by měli zkontaktovat Policii ČR. „Záleží na okolnostech, ale já vždy zdůrazňuji, že čím je dítě menší, tím rychleji by měl být případ ohlášen Policii ČR,“ odpovídá Pavla Kopecká. „Oznámení může být telefonické, ale následná návštěva nejbližší policejní služebny bude přesto nezbytná,“ vysvětluje dále policejní mluvčí pro portál Šance dětem.
Co by naopak rodiče dělat neměli? Především se nedoporučuje bez ustání pohřešovaným dětem volat, pokud telefon nezvedají. Je zapotřebí šetřit baterii mobilu, dokud se nevybije, protože polohu zapnutého telefonu je policie schopna lokalizovat.
Čísla za rok 2012:
V roce 2012 bylo pohřešováno 1 357 dětí ve věku do 15 let – z toho 800 chlapců a 557 dívek. Ve stejném roce pohřešovala Policie ČR 4207 mladistvých (od 15 do 18 let věku) – 2 657 chlapců a 1 550 dívek. Z toho je patrné, že největší četnost pohřešovaných dětí zaznamenávají policejní statistiky u dětí starších 15 let. Je to zároveň méně než v roce 2011.
Zdroj: IS PATROS, Policie ČR
Rozsáhlý informační portál SanceDetem.cz nabízí odbornou radu a pomoc rodinám, které se ocitly v nejrůznějších obtížných situacích, např. kvůli zdravotním či psychickým problémům dítěte, rizikovému chování, partnerským nebo finančním problémům, a dále rodinám pečujícím o dítě se zdravotním postižením či se závažným onemocněním. V dubnu portál oslavil 600 dnů od svého vzniku a dosáhl hranice 150 000 návštěv. Vytvoření portálu iniciovala Nadace Sirius.
Více informací: www.SanceDetem.cz, www.youtube.com/SanceDetem, www.facebook.com/sancedetem

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama