REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Chlumec nad Cidlinou-městské koupaliště

Chlumec nad Cidlinou je starobylé pět a půl tisícové město východních Čech na soutoku řeky Cidliny s Bystřicí. Nejstarší zprávy o něm jsou dochovány z 12. stol. Krajina v jeho okolí je mírně zvlněná, ležící v průměrné nadmořské výšce 206 metrů, s četnými rybníky, listnatými a jehličnatými lesy. Nejbližší okolí města je obklopeno zahradami, proto je někdy Chlumec nad Cidlinou nazýván „Město v zahradách“. Původní osada vyrostla pod zalesněným návrším, na kterém stála dřevěná tvrz, chránící obchodní stezku vedoucí z Prahy do Kladska. Později byl postaven vodní hrad, ale během třicetileté války bylo město i hrad z velké části zničeny. Samotný hrad pak již nebyl po několika požárech obnovován a místo něho bylo nad městem vybudováno nové šlechtické sídlo – zámek Karlova Koruna. Roku 1611 daroval císař Matyáš chlumecké panství šlechtickému rodu Vchynských – později Kinských, kteří jsou v současné době opět majiteli zámku a okolního panství.
Tradice rybníkářství sahá až do 15. století a dnes je zde reálná možnost sportovního rybaření. Soustava rybníků obklopujících Chlumec nad Cidlinou s názvy Starochlumecký, Vítkovický a Olešnický nahradila dnes již neexistující vysušený Velkochlumecký rybník, na jehož hrázi bylo v 18. století potlačeno selské povstání. Mezi nejatraktivnější výhledy v blízkém okolí města zajisté patří pohled na Žehuňský rybník ze zámečku Obora, který je též v majetku rodu Kinských. Žehuňským rybníkem, který je svou rozlohou osmým největším v Čechách, protéká řeka Cidlina. Vlastní Obora nad rybníkem je vyhlášená chovem muflonů a daňků.
Překrásnou pěší túru lze naplánovat též do chlumeckých luhů podél řeky Cidliny. Zde se nachází velká bažantnice a nedaleko od ní místo, kde stával bájný strom Morana. Morana je dnes pouze zbytek tisíciletého jilmu. Obrovští velikáni – mnohasetleté duby zde nejsou žádnou vzácností.
Město Chlumec nad Cidlinou může nabídnout dostatečné množství historických kulturních památek, jako je např. bývalý klášter Loreta, chrám sv. Voršily, kostelík Nejsvětější Trojice, Mariánský sloup a některé historické stavby.
Městské koupaliště Chlumec nad Cidlinou
Areál koupaliště o rozloze 3,36 ha se nachází na soutoku řek Cidliny a Bystřice.
Koupaliště v roce 2010 prošlo velkou rekonstrukcí.
V novém bazénu o velikosti 55 x 50 m je umístěn ostrov o ploše 475 m2  jehož součástí je letní zážitková restaurace.
Hloubka bazénu je od 80 do 180 cm s celkovým objemem vody  3.400 m3 .
K bazénu patří dětská dvojskluzavka vysoká 1,7 m a skluzavka vysoká 4,8 m.
V areálu koupaliště je dětské nerezové brouzdaliště složené ze dvou bazénků o celkové velikosti 55 m2 s hloubkou vody 10 – 30 cm. Horní bazének má šikmé dno a s dolním bazénkem je spojen skluzavkou.
Sociální zařízení kde jsou i sprchy s teplou vodou se nachází v hlavní budově.
Část areálu je pokryta Wi-fi sítí.
V letní sezóně jsou na pódiu u restaurace konány pravidelné čtvrteční hudební večery.
Možnost ubytování v  areálu koupaliště je v  8 dřevěných chatkách pro 4 osoby bez vlastního sociálního zařízení, v 1 chatě pro 8 osob a dále se zde nachází kemp s 80 místy pro stany a karavany.
Tel. č.:
+ 420 495 485 317
+ 420 724 056 580
Fax.č.:
+ 420 495 485 904

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA