Český Šternberk

Česká Šternberk je romantický hrad, tyčící se nad stejnojmennou vesnicí a řekou Sázavou. Je snadno dostupný z Prahy (exit 43 Divišov a potom po směrovkách, cca 4 km od dálnice). U hradu je parkoviště, v sezóně však dost plné. Nádvoří hradu je s kočárky vcelku dobře přístupné, samotná prohlídka ne.
Wikipedia o hradu říká:

Na strém skalnatém břehu středního toku řeky Sázavy byl hrad postaven před 765 lety. Roku 1241 ho zde založil Zdeslav z Divišova. Název hradu je odvozen od erbu rodu Divišovců – zlaté osmicípé hvězdy (Stern-hvězda, Berg-hora). V 15.století změnil hrad poprvé majitele, novým majitelem se stala větev Holických ze Šternberka. Roku 1467 byl hrad dobyt vojskem krále Jiřího z Poděbrad. Vinu nesl poručík Petra Holického, Zdeněk Konopišťský ze Šternberka, který byl členem Zelenohorské jednoty a účastnil se odboje proti Jiřímu z Poděbrad. Šternberkům byl hrad i s panstvím vrácen králem Vladislavem II. roku 1479. Roku 1712 umřel Jan Václav a po meči tak vymírá větev Holických ze Šternberka a hrad se dědictvím i prodejem dostal do ruk jiných majitelů než byli Šternberkové, ale v roce 1841 byl hrad koupen Zdeňkem ze Šternberka a jeho rod ho vlastnil až do roku 1946, kdy byl hrad státem vyvlastněn. V restituci byl hrad roku 1992 potomkovi původních majitelů, Zdeňku Šternbergovi. To se dnes může pokladát za velmi ojedinělé a pozoruhodné. Přestože je hrad soukormým vlastnictvím je veřejně přístupný po celou sezonu.
Během celé doby byl hrad několikrát přestavovám a dostavován, tak jako většina českých hradů. Jeho raně gotická podoba je dnes vidět v jádru stavby. Ve 14. století byl zdokonalen obranný systém hradu stavbou obranné věže na severu hradu, která byla s hradem spojena hradbou. Během 15. a 16.století byl hrad královským vojskem poškozen a prošel několikama opravami. Opět byl zlepšen obranný systém a byla postavena nová hladomorna v jižní válcové veži. Na hradě pracoval v 17.století také italský štukatér Carlo Brentano. Poslední zásadní úpravou prošel hrad roku 1751 kdy byl dostaven dolní zámek hradu při ohradní zdi.

Poloha:

Fotografie:

Více fotografií na : www.virtualniprohlidky.cz

Zdroj informací:

  • Wikipedia
  • Archiv autora
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama