Česká Lípa

Historie
Starobylé město Česká Lípa doslova na poslední chvíli zachránil rok 1989. Rozvíjel se zde uranový průmysl doprovázený překotnou panelákovou zástavbou.
Byl potřeba nový prostor, a proto se bouralo staré město. Po „sametové revoluci“ došlo k útlumu těžby uranu a struktura českolipského průmyslu se mohla rozšiřovat. Obnovila se řada památek, vyhlásila se v roce 1992 městská památková zóna, vznikla řada kulturních organizací a spolků a také informační centrum.
Kultura
V průběhu celého roku si mohou občané i návštěvníci vybrat z bohaté nabídky kulturních i společenských akcí, kterou jim připravuje městem založená kulturní organizace – Kulturní dům Crystal. Kromě svých základních činností, jako je pořádání koncertů, festivalů a divadelních představení, zajišťuje také správu městského kina, Jiráskova divadla a hradu Lipý.
Na kulturním a společenském životě ve městě má svůj podíl také Vlastivědné muzeum a galerie, Akademie Jana Amose Komenského a v neposlední řadě pak také městská knihovna. Rovněž na děti a mládež je pamatováno. Své zájmy a dovednosti mohou rozvíjet a zdokonalovat v Základní umělecké škole či v Domě dětí a mládeže.
Jiráskovo divadlo
Divadlo bylo slavnostně otevřeno 27.10.1945 premiérou Jiráskovy Lucerny v provedení místního divadelního spolku Jirásek. Divadlo pravidelně hostí profesionální i amatérské divadelní soubory a každoročně spolupořádá přehlídku amatérské divadelní tvorby Českolipský divadelní podzim.
Vodní hrad Lipý
Hrad byl založen ve 13. století, do současnosti se z něho dochovala pouze část hradní zdi a dvě gotické brány. V 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek, později byl využíván jako cukrovar. Hrad byl, až na zbytky kleneb přízemí, zničen odstřelením v 50. letech.
Vlastivědné muzeum a galerie
Muzeum a galerie se nachází na náměstí Osvobození. Hlavní budovou je bývalý augustiniánský klášter, založený 12. března 1627 Albrechtem z Valdštejna. K vidění jsou specializované expozice, v přízemí cizokrajná zvířena, hmyz a geologie, v prvním patře jsou regionální sbírky přírodovědné a historické.

Akademie J.A.Komenského

Akademie je vzdělávací organizací, jejímž základním posláním je podílet se na rozvoji a realizaci celoživotního vzdělávání dospělých v širokém spektru vědních oborů i zájmových oblastí.
Více..
Kalendář akcí města

Tipy na výlety v okolí České Lípy

Česká Lípa je díky své ideální poloze považována za turistickou křižovatku Českého severu se spoustou zajímavých cílů na dosah.
Pěší výlety
Již několik kilometrů na jih od České Lípy naleznete jedinečnou národní přírodní památku Peklo – krásný lužní les tvořený skalními pískovcovými stěnami a potoční nivou Robečského potoka.
Peklo
Peklo Českolipské PEKLO je národní přírodní památkou. Jeho návštěvník prochází hlubokým údolím Robečského potoka, který se věky zařezává do pískovcového podloží, ve kterém vymodeloval bizarní tvary skal. Území je především ceněno z biologického hlediska jako lokalita bohatá na ohrožené druhy rostlin a živočichů.
Bobří soutěskou
Trasa výletu vede překrásným údolím Bobřího potoka. Jedná se o přírodní památku zvanou Bobří soutěska – skalnatou rokli na Bobřím potoce, která se nachází v oblasti mezi obcemi Kravaře a Verneřice.
Cykloturistika
Českolipsko je již tradičně vyhledávaným rájem cykloturistů. Cyklotrasy jsou vedeny po zpevněných silnicích a místních komunikacích s menším provozem, ale i po lesních či polních cestách. Jsou vhodné pro trekingová a horská kola a mají příznivé výškové poměry pro všechny generace cyklistů.
Cyklotrasa číslo 3053 Propojující Provodín, Zahrádky a Sosnovou s Českou Lípou a vedoucí dále na sever přes Písečnou do Nového Boru a Cvikova
Cyklotrasa číslo 3054 Vedoucí z Provodína, přes Vlčí Důl, Žizníkov do České Lípy, odkud pokračuje přes Skalici u České Lípy a Nový Bor do lokality Nová Huť.
Hubertova naučná stezka
Vede od zahrádkářské kolonie na Svárově lokalitou Rasova Hůrka, kde je pro návštěvníky připraven téměř dvoukilometrový okruh s několika zastaveními v podobě informačních tabulí. Upravené cesty jsou vhodné pro pěší turisty, maminky s kočárky i cyklisty.
Koupání
Kde jinde relaxovat v létě než u vody v rekreačních oblastech Máchova jezera, které nabízí kromě koupání vodní atrakce pro děti, plavbu parníkem nebo projížďku na loďkách a šlapadlech.
Více o turistice..

Turistické zajímavosti

Českolipsko nabízí mnoho turistických cílů a zajímavostí.
Hrady,zámky,zříceniny,muzea,galerie,přírodní zajímavosti,rozhledny a další.

Sport

Česká Lípa Vám umožňuje využití těchto sportovně-relaxačních zařízení:
Městský stadion u Ploučnice
Sportovní centra
Aquapark
Zimní stadion
Wellness a relaxace
Vyjížďky na koních

Kontakt
Městské informační centrum
náměstí T.G.M. 2
Česká Lípa
470 36
+420 487 881 105
+420 487 881 106
mic@mucl.cz
www.mucl.cz
www.turistika.mucl.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama