REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 1.10. a svátek má Igor

Čarodějnice na Pankrácké pláni se liší účastí neziskových organizací z oblasti péče o duševní zdraví

Čarodějnice na půl cesty
30. dubna se v Centrálním parku Pankrác u Café Na půl cesty koná tradiční velká oslava „čarodějnic” plná hudby, workshopů, divadla a programu pro děti.
Od ostatních oslav se liší hlavně bohatou účastí neziskových organizací, zejména z oblasti péče o duševní zdraví. Akci pořádá Občanské sdružení Green Doors, které se již 20 let zabývá pracovní a sociální rehabilitací lidí se schizofrenií. Cílem akce je mimo jiné upozornit na nevyhovující stav psychiatrické péče v ČR.
Oslavy „čarodějnic” se těší poslední léta velké popularitě, přesto však existují místa, kde má akce i symboličtější význam. Jedním z nich je i Centrální park Pankrác. Tradiční oslavu zde již od roku 1998 pořádá Občanské sdružení Green Doors, které se zabývá pracovní a sociální rehabilitací lidí s duševním onemocněním, zejména schizofrenií, a které v parku provozuje tréninkovou kavárnu Café Na půl cesty.
Připraven je bohatý kulturní program. Můžete se těšit na koncerty, divadlo a atrakce pro děti, taneční vystoupení a workshopy. S energickým reggae-popem například vystoupí skupina The Spankers a tradiční romskou hudbu představí Vojta Lavička s kapelou. Další podrobnosti o programu naleznete na www.greendoors.cz.
Největší účast neziskových organizací
Čím se však oslava u Café Na půl cesty liší od ostatních, je hojná účast neziskových organizací, a to zejména těch, které působí v oblasti duševního zdraví. Kromě Green Doors budou letos svoji činnost prezentovat například občanská sdružení Fokus Praha , ESET-HELP, Bona o. p. s. a nabídku svých služeb představí také oddělení rehabilitace a resocializace Psychiatrické léčebny Bohnice. Aukci obrazů autorů s duševním onemocněním uspořádá občanské sdružení Baobab. Letošní novinkou bude klidová zóna „K-lee-deck” občanského sdružení Sananim, kde si účastníci budou moci otestovat promile alkoholu v krvi a dozvědět se o odpovědném užívání alkoholu. Představí se i organizace poskytující nízkoprahové kluby pro děti a mládež – o. s. Jahoda, Husitské centrum o. p. s. a další.
Místo upalování oslava různosti a tolerance
Ve středověku byly „čarodějnice” upalovány, později zavírány do psychiatrických ústavů, v Café Na půl cesty však událost pojímají spíše jako oslavu různosti a tolerance a chtějí připomenout, že v oblasti duševního zdraví ve světě již dlouho funguje tzv. systém komunitní péče. Jejím hlavním smyslem je, aby péče probíhala v maximální možné míře v podmínkách běžného života a minimalizovalo se tak vyčleňování duševně nemocných ze společnosti. Samozřejmě si uvědomují, že to někdy není dost dobře možné a často je hospitalizace nutná.
Návštěvníci proto budou moci podepsat petici, vyzývající vládu České republiky k uskutečnění reformy psychiatrické péče v souladu s názory odborníků i samotných uživatelů péče. V Café Na půl cesty je možné do 7. 5. shlédnout výstavu fotografií k projektu Čistá duše, jehož cílem je představit veřejnosti příběhy lidí se schizofrenií a prolomit stereotypy, mýty a stigmata, která se kolem nemocných vytvářejí nebo která přetrvávají z dob minulých.
Více informací naleznete na:

REKLAMA

O. s. Green Doors
Mgr. Petra Pípalová, vedoucí projektu Café Na půl cesty
e-mail: [email protected]
tel: 774 913 056

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA