Bitva u Lipan

Datum konání: 22.5.2010
Místo narození : Regionální muzeum Kolín

Regionální muzeum v Kolíně ve spolupráci s obcí Vitice pořádá 22. května 2010 historickou slavnost Bitva u Lipan.
Slavnost se koná pod záštitou hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha.
V prostorech památníku bitvy u Lipan se odehraje v 16. 00 hodin scénické ztvárnění historických pasáží bitvy za účasti desítek bojovníků. Budou představeny také dobové vojenské taktiky a jednotlivé druhy vojsk.
Od 14. hodin bude v areálu památníku probíhat bohatý doprovodný program.
Dobové tržiště, řemeslné dílny a středověká krčma budou návštěvníkům k dispozici po celé odpoledne. Pro děti jsou připraveny hry a divadelní představení. K vidění budou také šermířská a taneční vystoupení. V dobovém vojenském ležení návštěvníci uvidí jak se žilo v zázemí bojiště.
Slavnost je uspořádána v rámci připomínky dvou výročí, které jsou významnými mezníky v počátcích husitství – volba Zikmunda Lucemburského římským králem v roce 1410 a přijetí Čtyř artikulů pražských roku 1420. Jako protipól k uvedeným událostem znamenala bitva u Lipan, která se odehrála 30. května 1434, zánik husitských polních vojsk. Stala se tak jedním z nejvýznamnějších mezníků v dějinách husitství.
Po více než sedmdesáti letech od uspořádání největší slavnosti připomínající bitvu u Lipan v roce 1934 se bude jednat o nejvýznamnější připomínku dějin husitství na území středních Čech.

Celý program je zdarma!

Kontakt:
Brandlova 27, Kolín, 28002
tel: +420 321 722 988
info@muzeumkolin.cz
www.muzeumkolin.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama