REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Astronomický ústav Akademie věd České republiky

17. 4. 2012

Ondřejovská hvězdárna

Udělejte si výlet do kraje Josefa Lady a navštivte naši hvězdárnu, přijet můžete na kole, vlakem a autobusem nebo autem.
Areál observatoře Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově je v letní sezoně (květen – září) přístupný veřejnosti každý víkend.
Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov více jak sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty, vysokoenergetických objektů ve vesmíru či rotace Země. Během návštěvy Vás průvodci seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kopuli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a v muzeu Vojtěcha Šafaříka řadu zajímavých dobových přístrojů. Dozvíte se o poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě.
Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Do něho jsou zasazeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny, které navrhoval architekt Josef Fanta. Při procházce parkem můžete obdivovat i umístěné přístroje, např. trofejní německé radary z 2. světové války, z nichž některé stále slouží vědeckým pozorováním, zejména Slunce. V severní části, v „Kubětinách“, se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným roku 1967. V okolí observatoře je také řada turisticky zajímavých míst.
Individuální prohlídky
Návštěvy hvězdárny jsou možné od května do září každou sobotu a neděli, kdy prohlídky začínají v 10:00, 13:00 a 16:00 hodin.
Skupinové prohlídky
Skupinovou prohlídku (od 20 osob) je možné domluvit na všední dny od dubna do října v termínech 10:00 a 13:00, výjimečně podle domluvy na jiný termín. Objednávku je třeba domluvit předem od pondělí do pátku na tel. čísle 323 620 111 nebo 725 948 910. V případě nepřítomnosti pracovníka  využijte elektronickou adresu pro objednávání – [email protected]. Na Váš dotaz či objednávku exkurze Vám odpovíme během několika dní.
Mimořádné prohlídky pro veřejnost
Využijte možnosti podívat se na pracoviště observatoře, vyslechnout výklad vědců a pozorovatelů, a to zdarma při dvou mimořádných příležitostech roku. V květnu to jsou Dny otevřených dveří a v září Evropská noc vědců. Více na www.asu.cas.cz v sekci Akce.
Přístup
Areál hvězdárny je volně přístupný, do budov je možno vstoupit pouze s průvodcem. Upozorňujeme, že budovy nemají bezbariérový přístup a v historických kopulích je zúžený prostor. Trasa prohlídky vede z části přírodním terénem a ujdete při ní asi 1,5 km.
Další informace, výše vstupného a možnost zakoupení upomínkových předmětů najdete na www.asu.cas.cz v sekci Prohlídky a pozorování.
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA