REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.10. a svátek má František

Antonín Kratochvíl a jeho STORIES v příbramské galerii

Antonín Kratochvíl STORIES

Dokumentární snímky světoznámého autora představují dvě protikladná témata:
současný život zlaté mládeže v hlavním městě Ruska (cyklus Moscow Nights) i svět zasažený válečným konfliktem.
Galerie má tři výstavní prostory: v jedné je umístěna stálá výstava Fotograf František Drtikol, v dalších dvou se konají krátkodobé výstavy současného výtvarného umění. Výstava Antonín Kratochvíl STORIES byla zahájena 8.3.2012 a potrvá do 8.4.2012. Otevírací doba denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Antonín Kratochvíl
se narodil 12. dubna 1947 v Lovosicích, kde měl jeho otec fotoateliér. Po Únoru 1948 byla odtud rodina vystěhována do pracovního tábora ve Vinoři. Teprve v roce 1953 jim bylo umožněno přestěhovat se do pražského Karlína. V roce 1967 odešel A. Kratochvíl z Československa do Rakouska, odtud do Švédska a později do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. V Čadu utrpěl těžké zranění, z nemocnice v Marseille utekl do Nizozemí. Zde studoval na Gerrit Rietveld Art Academy (Bachelor of Fine Arts in Photography).
V roce 1972 odjel do Spojených států a pracoval pro časopisy Playboy, Penthouse, Vogue, Rolling Stone, Los Angeles Times Magazine, Newsweek. Portrétoval řadu významných osobností. Po roce 1975, kdy získal americké občanství, dvě desítky let dokumentoval život ve východním bloku (včetně Československa) před pádem železné opony i počátkem 90. let. V roce 1997 vydal knihu Broken Dream: Twenty Years of War in Eastern Europe (Rozbitý sen: 20 let války ve východní Evropě). V roce 1991 byl v New Yorku oceněn jako nejlepší fotograf roku, v roce 1994 získal cenu Leica za dokumentární fotografii, r. 1995 cenu Ernsta Haase, v roce 1997 zlatou medaili Photography from Society of Publishing Designers, New York. Za podobiznu Willema Dafoe získal v roce 1997 první cenu World Press Photo v kategorii portrétů, v roce 2000 Gold ARC Award Rockefellerovy nadace. V roce 2000 se stal zakládajícím členem Agentury Sedm (VII Photo Agency).
Jako žurnalista pracuje v místech válečných i sociálních konfliktů, dokumentoval genocidu v Zaire i Rwandě, utečence v Bosně i v Afghánistánu, oběti epidemie AIDS v Zimbabwe, pašeráky drog v Guatemale, násilí při volbách na Haiti…V roce 2003 získal cenu World Press Photo v kategorii Hlavní zprávy za snímek obchodníků s narkotiky ve vězení v Barmě. Dalším z jeho témat je dokumentování míst postižených přírodními katastrofami. Za fotografii ženy z Konga získal v roce 2003 v Amsterdamu první cenu World Press Photo v kategorii Příroda a životní prostředí.
V roce 2001 vydalo nakladatelství Arena Editions v USA knihu Incognito, v tomtéž roce byla v Itálii vydána kniha Supravvivere, v roce 2003 vyšla v nakladatelství Torst kniha Michaela Perssona Antonín Kratochvíl. V dubnu 2005 byla v USA vydána kniha Vanishing (Mizející) zachycující ničení přírody v mnoha zemích světa (nejlepší kniha roku v kategorii dokumentární fotografie). V tomtéž roce obdržel prestižní americkou cenu Lucie Award 2005 v kategorii fotožurnalistiky. V roce 2006 vyšla v nakladatelství Slovart kniha Kratochvílových portrétů Persona. V roce 2010 vydala Galerie Pecka knihu ke stejnojmenné výstavě v Galerii Mánes Moscow Nights o životě zlaté mládeže v hlavním městě Ruska. Soubor 70 fotografií vznikl na zakázku časopisu Vanity Fair.
Kratochvílovy fotografie byly vystavovány na desítkách výstav v USA a v Evropě, jsou zařazeny do sbírek „Bibliotheque Nationale“ v Paříži a v Muzeu moderního umění v San Francisco.
Stálá expozice
Fotograf František Drtikol
František Drtikol (1883 Příbram – 1961 Praha) byl první český fotograf, který získal již za svého života světové uznání. Jeho dílu byla věnována již řada výstav i odborných publikací, ale dosud chyběla stálá expozice autorových prací. Drtikolovo rodné město Příbram připravilo ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze výběr z autorova fotografického díla let 1901-1935 ve formě výstavních faksimilií.
Výstava připomíná období secesního piktorialismu, spojené s autorovým školením v Mnichově, prvním ateliérem v Příbrami a počátkem pražské praxe. Ze dvacátých let jsou vystaveny fotografie vzniklé v duchu art deco, ovlivněné i podněty avantgardy. Závěr expozice tvoří práce spjaté s autorovou orientací na duchovní nauky východu.
Návštěvníci galerie mohou shlédnout slavné psychologické portréty, jedinečné akty, četné krajinné kompozice i další fotografické žánry a odnést si ucelenou představu o rozsahu i hloubce uměleckého odkazu Františka Drtikola.
Na výstavě je promítán film o životě a díle F. Drtikola.
Otevírací doba denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Galerie Františka Drtikola Příbram
Zámeček-Ernestinum, Tyšova 106, Příbram, 26101
tel: 318632628, email: [email protected]
www.galerie-drtikol.com
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA