REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 1.10. a svátek má Igor

Anatomie spacáku

Anatomie spacáku

Kvalitní spacák je zárukou pohodlného spaní v přírodě. Jenomže jak poznat, že je spacák kvalitní, když ho nemůžete předem vyzkoušet? Podíváme se na základní parametry a také na to, co by měl správný spacák mít, aby vám v něm nebyla zima.

I když se to nezdá, je potřeba výběru spacáku věnovat dostatek času. Pečlivě se seznamte s jednotlivými částmi spacího pytle a ujistěte se, že vám všechny vyhovují. Kromě viditelných částí věnujte pozornost i těm, které nevidíte, protože ty jsou velmi důležité.

Vrchní vrstva

Vrchní vrstva chrání spacák před vnější vlhkostí. Není tedy u ní nejdůležitější barva, ale to, jestli je dostatečně vodoodpudivá. O to se stará DWR úprava. Pamatujte si však, že čím vyšší je odpudivost vůči vodě, tím je horší prodyšnost pro vodní páry. To v praxi znamená, že spacák nepromokne, ale zároveň nebude odvádět tělesnou vlhkost, budete se v něm tedy potit a v důsledku toho vám může být zima.

Komorová konstrukce

Komorový systém je velmi důležitý proto, aby spacák dobře pracoval. Bez něj by spacák nefungoval. Nejdůležitější je, aby spacák neměl studené švy, tedy švy prošité skrz všechny vrstvy, kterými by táhlo dovnitř. Aby k tomu nedocházelo, používá se u spacáků komorové prošití. Díky tomu se náplň dobře rozprostře mezi vrchní a spodní vrstvou a bude správně izolovat. Nejvíce jí je v nejcitlivějších místech, jako jsou například nohy.
Komorové prošití má několik typů a liší se i podle toho, jestli je spacák péřový či syntetický. U péřových spacáků to je H, Z, V a alfa. U těch syntetických rozlišujeme sendvičovou, šindelovou a kombinovanou konstrukci.

REKLAMA

Zip

Zip mívají všechny spacáky, většinou ho najdete na boku. Dekové spacáky bývají osazeny zipem po celém obvodu, zatímco mumiové jsou v tomto ohledu rozmanitější. Zipy mohou být z boku po celé délce pytle, do poloviny délky nebo i šikmo přes horní povrch. Zpravidla je proti profouknutí chráněn légou, která brání i zadrhávání zipu. Pokud si vyberete spacák se zipem po celé délce, dbejte na to, aby měl dva jezdce, oceníte je při větrání.

Další vychytávky

Dekové spacáky mají tu výhodu, že je po rozepnutí můžete používat jako deku. Při pobytu na chatě nebo na jiných místech, kde jste pod střechou, jsou věrnými spolunocležníky.
U mumií oceňujeme hlavně možnost se do nich pěkně zachumlat. Díky jejich anatomickému tvaru neuniká teplo, a pokud nám není spacák velký, bude vše dokonale fungovat. Teplo udrží také stahování kapuce a také límec kolem ramen, který můžete rovněž podle potřeby utáhnout nebo povolit.
I přes to, že nelze spacák vyzkoušet v podmínkách, kde ho budete využívat, při nákupu si vyzkoušejte jeho velikost. Příliš malý spacák nebo naopak příliš velký spacák by vám dobře neposloužil.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA