Aktivita klíšťat je téměř na vrcholu

foto_kliste

Aktivita klíšťat je téměř na vrcholu


Sezóna klíšťat již naplno začala a jejích aktivita je téměř na maximu. Dokazují to průzkumy a statistiky, které vytváří Český hydrometeorologický ústav. S aktivitou klíšťat stoupá i riziko nakažení klíšťovou encefalitidou nebo boreliózou.

Aktuální předpověď aktivity klíšťat naleznete na stránkách ČHMÚ.

Předpověď aktivity má stupně od nejméně rizikového 1 až po ten nejrizikovější 10.
•    Stupeň 1 a 2 = malé riziko
•    Stupeň 3 a 4 = mírné riziko
•    Stupeň 5 a 6 = středně velké riziko
•    Stupeň 7 a 8 = velké riziko
•    Stupeň 9 a 10 = nejvyšší riziko
V posledních dnech a týdnech se riziko drží v celé republice na nejvyšších hodnotách 8 až 10.
Odborníci se shodují, že případů klíšťové encefalitidy bude letos více než loni. Důvodem toho je delší a mírnější zima. Tuto skutečnost lze pozorovat i na výše uvedených statistikách z ČHMÚ.
Nemoc v Evropě
Česká republika je původní území, odkud se tato nemoc rozšířila i do dalších krajin Evropy. K výraznému rozšíření klíšťové encefalitidy došlo po druhé světové válce nejdříve v zemích střední Evropy, v Rakousku, Československu a jižním Německu. V dalších letech byla postižena téměř celá Evropa. Proč k tomu došlo, není známo. Původce středoevropské klíšťové meningoencefalitidy byl izolován v r. 1948 z oblasti Berounska, Strakonicka a Vyškovska.
Klíšťata můžete najít už i v městských parcích, sportovištích, v příměstské zeleni, v zelených pásech u domů, parkovišť apod., nebo vyšších nadmořských výškách, než tomu bylo dříve. I více jak 600 m. n. m..
OČKOVAT PROTI KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDĚ SE MŮŽETE I NYNÍ
Očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá ve třech dávkách. Vysoká hladina protilátek proti klíšťové encefalitidě se vytváří již za 14 dní po 2. dávce. V teplém období roku doporučujeme využít zrychlené očkovací schéma v následujícím očkovacím schématu
•    1. dávka ve zvolený den
•    2. dávka za 14 dní
•    3. dávka za 5 až 12 měsíců po druhé dávce
Vzhledem k vysokému standardu dodržování správného teplotního řetězce pro uchovávání vakcín, které není žádným způsobem přerušeno, od dodavatele až k její aplikaci Vám doporučujeme využít očkování v ordinacích, kde se vakcíny takto uchovávají – ZOBRAZIT SEZNAM CENTER.

AKCE A PŘÍSPĚVKY POJIŠŤOVEN

I letos většina pojišťoven přispívá na toto očkování. Přehled o výši příspěvku jednotlivých pojišťoven naleznete zde.

Všeobecná zdravotní pojišťovna
(VZP) pro své pojištěnce připravila akci „1 dávka zdarma“, která trvá až do konce roku 2013. Pro získání příspěvku musíte navštívit nejbližší pobočku VZP a požádat o speciální voucher, který Vám lékař potvrdí po aplikaci jednotlivých dávek.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama