REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora

Arabela se zabydlela na zámku ve Šluknově

Výstava kostýmů a rekvizit z pohádkového seriálu Arabela

Město Šluknov vás srdečně zve na ojedinělou výstavu kostýmů a rekvizit z pohádkového seriálu Arabela.
Výstava probíhá ve výstavních prostorách Šluknovského zámku do 26. 4. 2012. Na návštěvníky se těší půvabná princezna Arabela s celou královskou rodinou, černokněžníkem Vigem, zlým Rumburakem, mocným Fantomasem a mnoha dalšími postavami z Říše pohádek. K vidění budou také rekvizity z tohoto kultovního seriálu – například kouzelný prsten, křišťálová koule, cestovní plášť nebo královské koruny a žezlo.
Navštívíte-li Říši pohádek pro děti i dospělé, ocitnete se mezi kostýmy královské rodiny a čarodějů I. i II. kategorie, které doplňují další pohádkové kostýmy z obou pohádkových sérií. Výstava se také dotýká estetického fenoménu 70. let, který je nerozlučně spjat s tehdejším ideálem „moderní“ civilizace tolik obdivovaným rozmařilou princeznou Xenií.
Na výstavě si celkem připomenete 50 kostýmů jak z první 13ti-dílné série Arabela (1979-80), tak z 26ti-dílného pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1990-93).
Autorská výstava Petra Lukase, Jana Marouška a Viktorie Knotkové využívá momentálně dostupných kostýmů a rekvizit zapůjčených z fundusů a skladů České televize a je dotvořena vlastními doplňky zejména u předmětů, které se do dnešních dnů z různých důvodů, po 30-ti nebo 16-ti letech od natáčení, nezachovaly.
Poděkování patří tedy nejen České televizi a jejím vybraným zaměstnancům, ale také všem partnerům a mediálním partnerům výstavy.
Věříme, že vás výstava potěší a navrátí o několik desítek let zpátky.
Těšíme se na setkání s vámi!
Výstavu Arabela doporučuje pan Majer
Po ukončení výstavy ve Šluknově se Arabela přesune na zámek v Lešné u Valašského Meziříčí,  následovat bude Regionální muzeum v Litomyšli, Muzeum Sokolov a Muzeum Velké Meziříčí.
Místo konání
Šluknovský zámek
Zámecká 642
407 77 Šluknov
Otevírací doba
01.03.2012 do 26.04.2012
Po – Ne:
od 09.00 do 11:30 hod.
od 12:30 do 17:00 hod.
Cena vstupného
Dospělí: 50 Kč
Děti: 30 Kč
Fotografování: 10 Kč
www.mesto-sluknov.cz
www.vystava-arabela.cz
 
Pan Majer doporučuje:
Šluknovský zámek je dominantou města Šluknova, nejsevernějšího města České republiky. Zámek v roce 1986 vyhořel a následně téměř dvacet let chátral. Po takto dlouhé době se městu podařilo to, v co již nikdo nedoufal -neprodat chátrající zámek některému z mnoha zájemců a krůček po krůčku ho postupně opravovat, získávat finanční dotace a nakonec celý zámek slavnostně otevřít.
Stalo se tak poslední červnovou sobotu roku 2007 na dobových Zámeckých slavnostech, od té doby je zámek v celé své obnovené kráse otevřen veřejnosti.
Dnes má zámek i svůj prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou pro návštěvníky otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty.
Prohlídky s průvodcem se konají celoročně, a to každý den v týdnu, včetně sobot a nedělí, od 10.00 do 16.00 hodin, vždy v každou celou hodinu.
V přízemí zámku je pro návštěvníky k dispozici Regionální informační centrum, které poskytuje své služby všem turistům a návštěvníkům města. Za návštěvu stojí rovněž vynikající zámecká cukrárna.
Zámek ožívá svatebními a jinými slavnostními obřady, pravidelnými výstavami a kulturními akcemi.
Kromě unikátní výstavy „Arabela“ (01.03.2012 – 26.04.2012) můžete na zámku shlédnout výstavy zachycující vzpomínky dětí z období Protektorátu Čechy a Morava (02.02.2012 – 28.04.2012) „Příběh dětí – kresby dětí z terezínského
ghetta“ – jedná se o ojedinělou a nejrozsáhlejší sbírku dětské kresby na světě. Kresba otevírala dětem v Terezíně cestu do vzpomínek, do světa, z něhož byly vytrženy. Ve svých kresbách vyjadřovaly naděje na šťastný návrat domů – jen malému zlomku dětí se však tyto naděje vyplnily, dále pak „Děvčata z pokoje č. 28, L410, Terezín“ – zdokumentovaný život několika mladých děvčat z dětského domova v Terezíně. Děvčata přibližují své každodenní starosti, ale i malé radosti a především silná přátelství, která na tomto místě vznikla.
REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA