Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Zámek Klášterec nad Ohří

Zámek Klášterec nad Ohří

Zámek se nachází na levém břehu řeky Ohře v deseti hektarovém, dendrologicky velmi cenném, anglickém parku z 20. a 70. let 19. století, ve kterém je 220 druhů stromů z celého světa.

Vznikl v podstatě na konci 16. století, kdy byl majetkem šlechtického rodu Fictumů. Kryštof Fictum přestavil předešlou tvrz na renesanční zámek. Fictumové se účastnili stavovského povstání, a tak o své majetky přišli. Po pobělohorských konfiskacích, v roce 1623 zámek zakupuje rod Thunů. V 17. století, kdy v Klášterci nad Ohří působil Michal Oswald Thun, v okolí zámku vznikl původní zámecký park společně se Salou terrenou a její boční arkádou. Své finální podoby park nabyl v druhé polovině 19. století po posledním požáru zámku. Požár v roce 1856 zapříčil zámecký pivovar, který byl poté společně s ostatními hospodářskými budovami zbourán a park byl tak rozšířen na 10. hektarové arboretum (tzn., bylo zde vysázeno na 220 druhů stromů – domácích také cizokrajných ve stylu anglické zahrady). Thunové na zámku působili do konce druhé světové války. V roce 1945 o své majetky přišli na základě Benešových dekretů, protože kolaborovali s Němci. Zámek byl zestátněn. V roce 1953 zde bylo otevřeno museum českého porcelánu, které funguje dodnes. Všechny exponáty včetně dobově řazeného nábytku jsou majetkem Umělecko-průmyslového musea v Praze.

Okruh porcelánový

Porcelánový okruh je hlavní náplní historické památky Zámek Klášterec nad Ohří. Interiér 1. patra je tedy museem porcelánu. Prohlídka má v podstatě 4 části. Je to místnost s čínským porcelánem, na chodbě několik vitrín s evropským porcelánem, které připomínají osudy původních majitelů (Židů), dále místnost s japonským porcelánem a poté se přechází do expozice českého porcelánu. Ta je vůbec nejobsáhlejší přístupnou v České republice, takže celý zámek se obchází místnost po místnosti po svém obvodu společně s kompletní historií českého porcelánu až do současnosti. Prohlídka je v doprovodu průvodce s intenzivním výkladem a je limitována 55. minutami.

Okruh pohádkový

Pohádkový okruh je sestaven ze 3 na sebe plynule navazujících částí. První dva sklepy jsou věnovány skřítkům a strašidlům paní Vítězslavy Klimtové, která je také spisovatelkou a ilustrátorkou dětské literatury. Další sklepení tvoří expozice loutek Matěje Kopeckého (jeho rodina je považována za zakladatele loutkoherectví v Čechách), čarodějný sklípek s cca 70. malými čarodějnicemi a výstava keramiky místního amatérského umělce Stanislava Hlaváče. Poslední částí je pak výstup na zámeckou věž, jejíž vnitřní prostory jsou také zdobeny keramikou s dětskou tematikou. Jedná se o autorskou výstavu paní Štefánkové z Prahy. Tematicky ji nazvala zemí „Bylo, nebylo“. Postavičky na věži vychází z Krušnohorské mytologie. Po zdolání 113. schodů Vás čeká nádherný výhled na okolí Krušných a Doupovských hor.

Okruh Atraktivity

Atraktivity obsahují 4 části. První dvě jsou na chodbách našeho zámku. Na jedné chodbě je výstava minerálů nebo také drahých kamenů, které se těží v Krušných horách. Jsou zde vystaveny především acháty, jaspisy nebo ametysty. Součástí výstavy je také několik kovářských výrobků, které vznikly v prostorách zámeckého nádvoří. Na druhé chodbě je přístupná část zámecké knihovny, kde je vystaveno zhruba pět tisíc titulů z rozmezí 16. – 20. století. Z knihovny se přechází do pohádkové věže, ze které je nádherný pohled na širší okolí Krušných a Doupovských hor. Závěrečnou částí tohoto okruhu je přechod do Thunské hrobky, která se nachází pod farním kostelem Nejsvětější trojice.

Výstavy

Ve velkém renesančním sále probíhají různé tematicky zajímavé výstavy, o kterých se návštěvníci mohou dozvědět vždy v předstihu na oficiálním webu zámku. Každé výstavě vždy předchází úvodní vernisáž.

Vstupné

Okruh porcelánový:   
plné vstupné – 110,- Kč
snížené vstupné – 70,- Kč
děti do 6. let – 1,- Kč
výklad v cizím jazyce – 150,- Kč
výklad v cizím jazyce snížený (děti do 15. let a cestovní kanceláře) – 100,- Kč

Okruh pohádkový:   
plné vstupné – 60,- Kč
snížené vstupné – 40,- Kč
děti do 2. let ZDARMA

Okruh Atraktivity:
plné vstupné – 60,- Kč
snížené vstupné – 40,- Kč
děti do 6. let – 1,- Kč

Otevírací doba

Zámek je celoročně přístupný
duben – září   Po – Ne                                09:00 – 17:00            Svátky ANO
říjen – březen  St – Ne                                09:00 – 15:00            Svátky NE
Ostatní dny pro organizované skupiny po předchozí závazné rezervaci.
Poslední prohlídka začíná vždy 1 hodinu před koncem otevírací doby.

Zámek Klášterec nad Ohří

adresa: Chomutovská 1, 431 51 Klášterec nad Ohří
telefon: +420 474 375 436
e-mail: info@zamek-klasterec.cz

http://zamek.klasterec.cz


Komentáře lze přidat přes facebook.