REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 29.9. a svátek má Michal

Vybavení a dovednosti aneb co všechno se vám bude hodit v kempu i v divočině?

Vedete děti ke sportu, turistice a táboření? Než se pustíte do bivakování v divočině, začněte „zlehka“ – se stanovištěm v kempu, aby se vaše ratolesti měly šanci naučit, jak to chodí. Přemýšlíte, co všechno vzít s sebou a co své potomky již od útlého věku učit, aby se o sebe v přírodě dokázaly postarat?

Základní vybavení do „divočiny“

Stan a věci na přespání

Pro začátek zvolte stan pro 4 osoby, abyste se tam celá rodina vešli. Vaše dítko začne sice časem protestovat, že chce mít svůj vlastní příbytek, ale ze začátku můžete být celá rodina pohromadě. Vezměte také karimatky a spacáky jak pro dospělé, tak dětský spací pytel. Pokud máte doma jeden dospělácký spacák navíc, můžete ho dítku půjčit, ale velmi pravděpodobně mu v něm bude zima, protože na něj bude příliš velký. Lepší variantou je spacák přizpůsobený jeho výšce.

REKLAMA

Rodinný stan High Peak, zdroj: Sportisimo
Rodinný stan High Peak, zdroj: Sportisimo

Světlo

Čelovka a svítilny všeho druhu se hodí nejen na to, abyste ve večerních hodinách našli ve stanu vše potřebné. Když ale své dítko vezmete na skutečný „puťák pro opravdové trampy“, a budete bivakovat uprostřed lesa, je dobré mít místo na spaní označené rozsvícenou čelovkou, a to celou noc. Je to z toho důvodu, abyste nepřišli k úrazu, když se náhodou objevíte v hledáčku myslivce, který odstřeluje zvěř.

REKLAMA

Svítilna Ledlenser, zdroj: Sportisimo
Svítilna Ledlenser, zdroj: Sportisimo

Jídlo, pití a vše potřebné ke stolování

Několika-chodové menu se vám asi v kempu ani v divočině vykouzlit nepodaří, ale rozhodně budete potřebovat nůž, příbor a otvírák na konzervy. Když si přivezete zásoby jídla a nebudete je mít čím konzumovat, zamrzí to. Samozřejmostí je také pitná voda, vařič a ešus, ale pozor, s vařičem je to stejné jako s rozděláváním ohně – smí se to pouze na vyznačených místech. Mimo kemp tedy s těmito vynálezy nepochodíte, nebo si koledujete o pokutu.

Tyčinka Nuts od Nutrend, zdroj: Sportisimo
Tyčinka Nuts od Nutrend, zdroj: Sportisimo

Velké pytle na odpadky…

…ale i ty menší. Malé pytlíky na odpadky použijete na uskladňování obalů od potravin, prázdných plechovek a dalších nepotřebných věcí. Jakmile budete procházet civilizací, odpadky i s pytlem vyhodíte. Na co ale potřebujete ty velké? Ty by vám doporučil každý otrlý cestovatel, kterého při přespávání chytla velká bouřka. Pokud někde bivakujete, celta vás většinou před deštěm neochrání. Zato když je nejhůř, zalezete si i se spacákem do velkého odpadkového pytle, a tím zůstanete z větší části v suchu. Mokrý spacák a zima – v těchto podmínkách si příliš neodpočinete.

Pro všechny případy s sebou ale mějte dostatek ponožek, věcí na převlečení a pevnější provázek – až bude hezky, uděláte si z provázku šňůru na prádlo a usušíte si všechno mokré.

Sirky, zapalovač nebo křesadlo a suchý papír

Konečně jste se dostali na místo, kde se smí rozdělat oheň? V tom případě byste měli mít v batohu nejen pomůcky, kterými oheň zapálíte, ale také něco, co lze zapálit – suchý papír.

4 pravidla a dovednosti, které byste měli svým dětem předat

  1. Trénink a fyzická kondice – není radno se podceňovat, ale ani přeceňovat – i pohodový výlet se může rychle změnit v boj o život.
  2. Zdravověda – dokázat pomoci sobě i svým blízkým, a to jak v případě úrazů, tak v případě zdravotních komplikací.
  3. Stavění přírodního přístřešku – umíte využít přírodní materiály, které najdete kolem sebe? Nikdy nevíte, kdy budete přístřešek potřebovat.
  4. Oheň – zapalovač je dobrý vynález, ale může snadno zvlhnout nebo přestat fungovat. Mějte vždy raději po ruce křesadlo a naučte své ratolesti oheň nejen rozdělat, ale také udržovat a bezpečně uhasit.

Coleman, kempingový vařič, zdroj: Sportisimo

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA