REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 4.10. a svátek má František

Olomouc region Card – váš průvodce, kamarád i spořící poradce

Váš průvodce, kamarád i spořící poradce pro výlety po Olomouci, na Střední Moravě nebo v Jeseníkách.

Tam, kde voda teče do kopce a poštovní kočáry jezdí pod zemí


Dnes vás vezmeme do míst, na kterých dodnes zůstal odlesk zlatého prachu, a kde fyzikální jevy „na oko“ přestávají fungovat. Centrum dnešního putování usadíme do velmi starého městečka Zlaté Hory, jehož „zlatá“ sláva sice již dávno pominula, ale díky řadě unikátních památek si můžete roli dobyvatele zlaté rudy vyzkoušet i vy. Ve Zlatokopeckém skanzenu zjistíte, jak náročné je rýžování zlata a nebudete věřit svým očím, které vám budou tvrdit, že voda přicházející ke zdejším zlatorudným mlýnům teče zespodu vzhůru. Unikátní Poštovní štola ze 16. století vás zavede do svých hlubokých štol, vytvořených ohněm, vodou a rukama dávných horníků. Odvahu nořit se hlouběji budete potřebovat hlavně ve chvíli, kdy vám průvodce bude tvrdit, že se zde podle pověsti kdysi propadl celý poštovní kočár i s koňmi. A přírodní památky vás vlastně neopustí ani v blízkém okolí Zlatých Hor. Státní přírodní rezervace Rejvíz – proslulá rašeliništi okolo Velkého a Malého mechového jezírka nabízí poznání nejcennějších biocenóz v ČR, vč. masožravé rostlinky Rosnatky okrouhlolisté. Pokud se vám zalíbilo v podzemí, zamiřte určitě do jeskynních systémů Jeskyní Na Špičáku nebo Jeskyní Na Pomezí, jsou překrásné.

Zážitků, které si zde můžete ZDARMA s turistickou kartou Olomouc region Card vychutnat je velká řada. Vyjmenujme jen ty největší:

REKLAMA

  • Poštovní štola Zlaté Hory
  • Zlatokopecký skanzen Zlaté Hory
  • Městské muzeum Zlaté Hory
  • Naučná stezka Rejvíz
  • Muzeum Veteránů Nové Ves u Jeseníku
  • Vlastivědné muzeum v Jeseníku s expozicemi
  • nově otevřené Městské muzeum Javorník v budově býv. soudu
  • celý areál Priessnitzových lázní s jeho atraktivitami.
Poštovní štola Zlaté Hory, foto: M. Kotas
Poštovní štola Zlaté Hory, foto: M. Kotas

A přírodní živly nás neopustí ani nadále. Fenoménem se díky Vincenzu Prissnitzovi a jeho vrstevníku Johannu Schrothovi stala voda. Vodoléčby dle jejich metod doplněné o těžkou práci nebo prolívání se vínem, mají dodnes své zaryté příznivce (i odpůrce). Každý z pánů má v okolí Jeseníku své muzeum a budete překvapeni, čím, jak a co vše může vyléčit jesenická voda. Dalším z přírodních živlů, kterého jsme se již dnes dotkli byl oheň. S jeho nechvalně proslulým obrazem a jeho dopady na zdejší lokalitu vás velmi zajímavou interaktivní formou seznámí ve Vlastivědném muzeu Jesenicky v Jeseníku, v expozici zvané Čarodějnické procesy na Jesenicku. Pokud vás toto téma zajímá, můžete v něm pokračovat také v Šumperku ve Vlastivědném muzeum nebo Geschaderově domě.

Zlatorudné mlýny, foto: m-ARK
Zlatorudné mlýny, foto: m-ARK

A nerozlučně po vašem boku bude vždy stát turistická karta Olomouc region Card. Povede vás a bude také hlídat vaši peněženku. Díky podrobnému průvodci, který je ZDARMA k dispozici v tištěné i online verzi, vám přehledně ukáže co, kdy, kde a proč navštívit, nabídne řadu dalších možných scénářů výletů podle vašeho vkusu nebo zaměření a také možnosti dopravy ZDARMA nebo se slevou nejen mezi městem Jeseník a Priessnitzovými lázněmi, ale po celém Olomouckém kraji.

REKLAMA

Olomouc region Card vám šetří nervy, peníze i čas. Naplánujte si kdy, ostatní je již na nás.

www.olomoucregioncard.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA