Městské lázně Mšeno: zastavil se tu čas?

Kde trávit léto? U vody. Nechte se inspirovat a užijte si koupání v patrně nejromantičtějším městském koupališti, kde na vás dýchne pohodová atmosféra starých časů a budete si připadat tak nějak unikátně. Připravte si (elegantní) plavky, sluneční brýle a klobouk a přijměte pozvání do Městských lázní ve Mšeně.

Mšeno je branou do CHKO Kokořínsko a místem, odkud lze podnikat zajímavé výlety. Třeba pěší túru po jednom z nejznámějších, nejkrásnějších a turisticky atraktivních okruhů – po Cinibulkově stezce. Trasa pojmenovaná po významném propagátorovi místí turistiky vede i kolem zdejších unikátních lázní.

Cinibulkova stezka, Foto: © Ondřej Soukup

Ty jsou ojedinělým architektonickým dílem ve stylu art deco a svůj půvab hrdě vystavují již od června roku 1932. Vznikly jako menší přibližná replika klánovických lázní, které postupem času svůj původní účel ztratily. Za první republiky se do nich místí lidé chodili mýt, vlastní koupelnu měl doma málokdo. Původní vana určená k očistě těla se dochovala dodnes. Kdo krásnou budovou navrhl zůstává dodnes záhadou. Podle jedné z domněnek to mohl být Rudolf Utěšil, který stál za projektem lázní v Klánovicích.

Městské lázně Mšeno, Foto: © Ondřej Soukup

Do lázní se chodilo za očistou, posléze za rekreací a plnily rovněž společenskou funkci. Dospělí se v nich často jen „vystavovali” a dohlíželi na dovádějící děti. Dodnes je chloubou městských lázní padesátimetrový bazén, napájený vodou z chladného skalního pramene. Od června do srpna, kdy jsou lázně otevřeny, nabízí vyhledávané osvěžení. O příjemnou vodní masáž se postarají fontánky, přes které proudí voda čerpaná rovnou z bazénu.

Cinibulkova stezka, Foto: © Ondřej Soukup

V udržované budově, skládající se z atria a dvou křídel, se nachází zázemí v podobě převlékáren, toalet a restaurace. V areálu je k dispozici také koutek pro děti s houpačkami. Půvab a jedinečnou atmosféru místa umocňuje umístění lázní v údolíčku na okraji města uprostřed zeleně. Původně na místě stával velký rybník. Nachází se tu dodnes, jen byl i kvůli výstavbě lázní podstatně zmenšen.

Další tipy nejen na výlety spojené s koupáním hledejte na www.strednicechy.cz  

Městské lázně Mšeno, Foto: © Ondřej Soukup
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama