REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 11.12. a svátek má Dana

Dovolená ve Slovinsku – jezero Bled i kultura

Slovinsko je skvělá destinace s krásnou přírodou a bohatou historií. Pokud toužíte po odpočinkové dovolené plné nezapomenutelných zážitků, pak je Slovinsko ideální volbou.

V této malé evropské zemi si můžete vyzkoušet spoustu outdoorových aktivit, jako je turistika, horská cyklistika či lyžování v nádherných horských oblastech Julských Alp a Karavanek. Pokud si krásnou přírodu chcete užít méně aktivním způsobem, jeďte relaxovat k jezerům Bled a Bohinj.

Návštěvu jezera Bled, obklopeného horskými vrcholky, byste rozhodně neměli vynechat. Jezero se nachází na severu země a je jedním z nejkrásnějších a nejpopulárnějších turistických cílů Slovinska.

REKLAMA

Při návštěvě jezera si nenechte ujít jak krásné výhledy, tak místní kulturní atrakce. Nejvýznamnější z nich je kostel Sv. Martina, který se nachází na malém ostrůvku uprostřed jezera. Kostel byl postaven v 17. století a dodnes je jedním z nejvýznamnějších kulturních památek v oblasti.

Dalšími zajímavými místy jsou Bledský zámek, který se nachází na kopci nad jezerem, a soutěska Vintgar, která je od jezera vzdálená zhruba 4 km. Při návštěvě soutěsky se můžete těšit na procházku turistickými stezkami přes údolí, které je plné vodopádů, mostů a skalních útvarů.

REKLAMA

Pro dobrodružnější typy se nabízí i možnost pronajmout si kajak či vyzkoušet jiné vodní sporty a mít tak příležitost se krásou okolí jezera kochat přímo z vodní hladiny. Milovníci slunění a plavaní také ocení, že se na břehu jezera nachází několik pláží se snadným přístupem do vody.

Kromě dech beroucí přírody se Slovinsko pyšní řadou malebných historických měst, jako je hlavní město Lublaň, plné fotogenických památek, místních trhů, tradiční i novodobé kultury a místních kulinářských specialit.

Slovinská kuchyně se vyznačuje lahůdkami, jako jsou například čerstvé klobásy, tzv. „kranjska klobasa“, tradiční sýry jako bryndza a tolminc a sladkosti, jako je blejský štrúdl či sladké pečivo „potica“. V mnoha restauracích najdete také čerstvé mořské plody a ryby z Jaderského moře.

Pokud máte rádi kulturu a historii, neměli byste vynechat města Maribor a Piran. Maribor, největší město regionu Štýrsko na východě země, je kulturní destinace se spoustou akcí a festivalů. Přístavní město Piran naopak leží na západě na pobřeží Jaderského moře a návštěvníky okouzlí krásnými plážemi a malebnými uličkami.

Milovníci vína by se určitě měli vydat i do slovinských vinařských oblastí, a to především v létě. Místní vína jsou vyrobená tradičními metodami a pyšní se vynikající kvalitou. Slovinsko je známé především pro svá bílá vína, jako je například rebula, malvazija a chardonnay.

Slovinsko je skvělou destinací, protože je relativně malou zemí a můžete tak vidět spoustu zajímavých a odlišných míst v krátkém čase. Například jezero Bled je nedaleko hlavního města, autem cesta z Lublaně do Bledu trvá asi hodinu. Zároveň se dá do Slovinska dobře docestovat autem z Česka, je to tudíž praktická destinace i pro rodiny s dětmi.

Při cestě do Slovinska vlastním autem budete potřebovat dálniční známku. Slovinskou dálniční známku, tzv. vinětu, lze zakoupit online na oficiálních slovinských stránkách nebo po příjezdu do země na hraničních přechodech nebo v obchodech po celém Slovinsku, včetně čerpacích stanic a pošt. Ceny se liší v závislosti na době platnosti a typu vozidla.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA