REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Český Edison a Tábor

11. 6. 2023

Slavný český vynálezce a elektrotechnik František Křižík přezdívaný „český Edison“ se zasloužil nejen o vybudování elektrické železnice z Tábora do Bechyně (která letos oslaví 120 let od svého vzniku), ale Tábor doslova rozsvítil.

František Křižík, autor vynálezu regulačního ústrojí obloukové lampy, se narodil 8. července 1847 v pošumavské Plánici u Klatov a zemřel ve věku 94 let 22. ledna 1941 ve Stádlci u Tábora. Křižíkova sláva prudce stoupala a vyvrcholila v roce 1891 při 100. výročí první průmyslové výstavy v Čechách. Provedl celé její osvětlení, navrhl a zkonstruoval světelnou fontánu, která se stala legendou, a návštěvníci ji mohou obdivovat dodnes.

Křižíka lákala i železnice. Pro svůj elektrifikační pokus dostal souhlas s přestavbou trati mezi Táborem a Bechyní. Se stavbou se začalo v dubnu 1902 a již 1. června roku 1903 vyjel na trať dlouhou 24 km zkušebně první vůz. Bechyňská dráha byla první železniční dráhou ve střední Evropě, která byla od počátku stavěna i provozována jako elektrická. První elektrický motorový vůz bechyňské dráhy je zařazen do sbírek Národního technického muzea v Praze.

REKLAMA

Železniční trať z Tábora do Bechyně dnes patří k velkým turistickým lákadlům.

Provoz na trati prošel modernizací, takže se po ní můžete pohodlně projet i dnes. A pokud byste si chtěli vyzkoušet, jak se tudy jezdilo v dobách našich prababiček, můžete o prázdninách využít sobotní nostalgické jízdy historickou mašinkou Elinkou. Oficiální oslavy k 120. narozeninám jsou naplánovány na 24. června.

REKLAMA

Železniční příhradový most. Foto: ©Zdeněk Parkan

TOP akce

21. 6. Pocta Křižíkovi

– přednáška Bc. Heleny Cedlové archivářky Národního technického muzea v Praze, která je věnována historii dráhy a osobnosti českého génia Františka Křižíka

– koncert Táborského symfonického orchestru BOLECH, hudební koktejl, ve kterém zazní oblíbené filmové melodie a skladby táborského rodáka Oskara Nedbala.

24. 6. – Slavnostní odjezd Elinky

– kostýmovaná postava Františka Křižíka, obřad požehnání Elinky, doprovodný program

Křižíkova elektrárna. Foto: ©Zdeněk Parkan

do 25. 6. – František, Elinka a Bechyňka

 – výstava s interaktivními prvky, kterou pořádá Husitské muzeum v Táboře ve spolupráci s Národním technickým muzeem Praha.

1., 8., 15., 22. a 29. 7. a 5., 12., 13., 19. a 26. 8. Léto na Bechyňce

– Křižíkův vůz Elinka a elektrická lokomotiva Bobinka vás zve na letní nostalgické jízdy po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně. Historický provoz na vybraných pravidelných osobních vlacích (Bobinka) a zvláštních vlacích (Elinka, nutné rezervace).

Tábor, místo, kam se budete rádi vracet.

Více informací o historii města, o jeho památkách a expozicích vč. tipů na trávení volného času naleznete na www.visittabor.eu.

REKLAMA

Křižíkovo náměstí. Foto: ©Infocentrum Město Tábor

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA