Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Vimperk – město, které Vás okouzlí svou atmosférou

Zámek

Šumavské město ležící 700 m nad mořem v údolí řeky Volyňky je známé bohatstvím kulturních památek, jejichž dominantou je zámek, který byl postaven na místě hradu ze 13. století.
Poslední stavební úpravy zámku byly provedeny po požáru v roce 1857 posledními majiteli rodu Schwarzenberků. Nejstarší dochovanou stavbou je Vlčkova věž z poloviny 14. století. V Horním zámku je v současnosti umístěno muzeum s expozicemi šumavské přírody, sklářství a knihtisku.
Druhou výraznou dominantou města je Městská zvonice. Jedná se o pozdně gotickou stavbu z doby kolem roku 1500, která pamatuje období rozmachu po povýšení Vimperka na město. Vlastním smyslem této stavby byly zavěšené zvony, které svým majestátním hlasem ohlašovaly pravidelné, zvláštní i mimořádné události v životě města.
Kromě jiného můžete ve Vimperku navštívit také Minimuzeum Zlaté stezky, které se nachází v dolní části náměstí Svobody, konkrétně v domě čp. 8. Návštěvníci se v něm seznámí s vimperskou větví slavné středověké komunikace, která spojovala Čechy s Podunajím, a po které proudila především sůl z alpských ložisek do české kotliny.
Vzhledem ke své poloze je Vimperk ideálním výchozím bodem pro turisty. Z náměstí Svobody jsou vyznačeny dva vycházkové okruhy. První vycházkový okruh, značený červenou barvou, je dlouhý přibližně 4 kilometry a návštěvníka seznámí s nejzajímavějšími památkami města, jako je např. Zámek, Křížová cesta, Kostel sv. Bartoloměje nebo Kaple 14 svatých pomocníků. Druhý vycházkový okruh, značený žlutou barvou, je dlouhý 9 kilometrů a návštěvníka provede po okolí Vimperka. Na trase na Vás čekají dvě zajímavé technické památky, a to Klášterský viadukt a vodárna Solar.
Milovníci sportu si zde také přijdou na své. Po celý rok je možné navštívit areál Vodník, kde je v letních měsících v provozu in-line dráha. V zimě se tato dráha promění na udržovaný běžecký okruh, který má návaznost na běžecké trasy vedoucí po celé Šumavě.
A ani nabídka kulturních a sportovních akcí zde není zanedbatelná. Ať už tradiční Vimperská pouť, Vimperský kašpárek – každou prázdninovou neděli pohádka pro děti, Filmový festival NaturVision nebo Rozsvícení vánočního stromu a Silvestrovské jízdy, každý si u nás najde to své.

Proto neváhejte, brána Šumavy je pro Vás otevřená!

Turistické informační středisko Vimperk
nám. Svobody 42
385 01 Vimperk
Tel.: +420 388 402 230
infocentrum@mesto.vimperk.cz
www.vimperk.cz

Foto: Jan Plánek

Komentáře lze přidat přes facebook.