Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Regionální muzeum Karla Polánka

Regionální muzeum Karla Polánka

Historie žateckého muzejnictví se začala odvíjet od roku 1896. Nejstarší expozicí muzea je Pravěk středního Poohří, která je jedna z nejucelenějších výstav o pravěku v severozápadních Čechách. Návštěvníci se seznámí s archeologickými nálezy od nejstarší doby kamenné až po raný středověk. K vidění je i část žateckého stříbrného pokladu nalezeného v roce 1937. Další stálou expozicí je Historický a urbanistický vývoj města Žatce. Tato výstava přibližuje vývoj města od první písemné zprávy z roku 1004 až do konce 19. století. Vystavena je Hájkova Kronika česká, husitské zbraně, kachel se symboly husitských měst, rychtářská práva atd.
K Žatci neodmyslitelně patří chmel. V roce 2002 byla vybudována nejmladší expozice muzea Kabinet chmelových známek.
Jde o sbírku účelových známek, které se dostávaly za surově načesaný chmel. Chmelové známky pocházejí z různých obcí na Žatecku, Lounsku i Podbořansku. Jedná se o největší expozici svého druhu v kontinentální Evropě, jež se neustále doplňuje o nové přírůstky.

Žatecký stroj času – je unikátní dlouhodobá interaktivní expozice. Jádrem výstavy je prezentace historických fotografií a faktů z dějin města zejména  19. a 20. století. Zcela inovativní je způsob komunikace návštěvníka s expozicí, který je vtažen do příběhu z počátku 19. století prostřednictvím tabletu s připravenou hrou.

Kontakt:
Husova 678, Žatec
tel. 608 200 697
e-mail: rmz@muzeumzatec.cz
www.muzeumzatec.cz


KŘÍŽOVA VILA

Křížova vilaVila Dr. Kříže se nachází v historickém prostoru čtvrti, jež nesla název Skotník. První písemná zmínka pochází z roku 1769.
Křížova vila je unikátní památka odkazující na vysokou architektonickou kvalitu Žatce v předválečných dobách. Vila byla postavena v novorenesanční stylu, který se přímo inspiroval v severoitalské renesanci. Umělecko-řemeslně propracovaná fasády budovy zve k návštěvě interiérů, které byly v letech 2001 a 2002 společně kompletně restaurovány do své původní podoby z konce 19. století.
Návštěvník má možnost si prohlédnout dobové interiéry s dochovanými kachlovými kamny,  bohatou štukovou výzdobou stěn, dekorativními malbami a především s nástropními malbami Josefa Aussiga Reinera z roku 1898. Malby se nacházejí v tzv. Velkém sále a Dámském salonku. Štuková malba s námětem rodícího se nového dne s Jitřenkou ve Velkém sále je přesnou kopií barokní malby Guida Reni, která se nachází v paláci rodiny Rospigliosi v Římě.  V Dámském salónku si návštěvníci mohou následně prohlédnout čtyři malby s různými alegorickými motivy.
Kromě galerijních výstav zde probíhají přednášky, koncerty, módní přehlídky a jiné kulturní a společenské akce.

Kontakt:
Zeyerova 344, Žatec
tel. 415 710 389, 774 192 414
e-mail: vilakriz@muzeumzatec.cz
www.muzeumzatec.cz

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY, VERNISÁŽE A DALŠÍ AKCE MUZEA NALEZNETE ZDE!


OTEVÍRACÍ DOBA

(hlavní budova muzea a Křížova vila)

Celoroční provoz

Út – Pá: 9.00 – 17.00
So – Ne: 13.00 – 17.00
Pondělí, svátky a 31. 12. zavřeno
(polední přestávka 12.00 – 12.30)

VSTUPNÉ
jednotlivě do budovy
základní 30,- Kč
snížení   20,- Kč
(důchodci, děti, studenti)
rodinné (2 dospělý + 2 děti)  60,- Kč

společné do obou budov
základní  45,- Kč
snížené   30,- Kč
(důchodci, děti, studenti)
rodinné (2 dospělý + 2 děti) 100,- Kč
Děti do 6 let vstup zdarma

Komentáře lze přidat přes facebook.