Výstava Umění komiksu, komiksovost v umění v Českém centru

Výstava UMĚNÍ KOMIKSU, KOMIKSOVOST V UMĚNÍ je výstavou, která představuje deset autorů (autorských dvojic), byla premiérována na podzim 2009 v Českém centru ve Varšavě a od té doby oběhla dalších šest destinací po celém světě (Chorzów, Poznaň, Tel Aviv, Budapešť, Košice, Sofie); v Českém centru Praha má tento výstavní projekt svoji derniéru.

4.11.2011 – 26.11.2011
Rytířská 31, 110 00 Praha 1, Česká republika

Pestrou přehlídku současného českého komiksu a výtvarného umění, které s prvky a postupy komiksu pracuje, připravili Radim Kopáč a Eva Janáčová.
Součástí expozice je interaktivní prostor ZLOČIN V PŘÍSTAVU vytvořený přímo pro prostor galerie Českého centra Praha autorskou dvojicí Lukášková – Jerie.
Výstava, která představuje deset autorů (autorských dvojic), byla premiérována na podzim 2009 v Českém centru ve Varšavě a od té doby oběhla dalších šest destinací po celém světě (Chorzów, Poznaň, Tel Aviv, Budapešť, Košice, Sofie); v Českém centru Praha má tento výstavní projekt svoji derniéru.
Komiks se stal po roce 2000 v České republice fenoménem: zbavil se nálepky pokleslé zábavy a stal se plnohodnotnou uměleckou kategorií, kterou berou v potaz masová média, odborné kruhy i široká čtenářská obec. Zásluhu na tom mají zejména průkopnické práce Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 (Alois Nebel), Vojtěcha Maška a Džiana Babana (Monstrkabaret Freda Brunolda), Lucie Lomové (Anna chce skočit) nebo Jiřího Gruse (Voleman). Jde o díla, která suverénním výtvarným i literárním jazykem pracují s náměty z moderních českých dějin stejně jako ze všednodenního života ve velkoměstě.
Výstava UMĚNÍ KOMIKSU, KOMIKSOVOST V UMĚNÍ sleduje komiks a výtvarné umění v těch bodech, kde spolu souvisejí, ovlivňují se a prolínají. Přitom se snaží předvést výrazovou šíři – od Martina Velíška a Michala Machata přes Josefa Bolfa, Karla Jerieho, Adolfa Lachmana nebo Petra Nikla po výše jmenované autory. Cílem výstavy není komplexnost, ale o ukázka možností jedinečného média.
DOPROVODNÝ PROGRAM:
22. 11. 2011, 17:00 / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S KURÁTOREM VÝSTAVY RADIMEM KOPÁČEM
KURÁTOŘI VÝSTAVY:
Radim Kopáč pracuje jako redaktor, editor, literární a výtvarný kritik. Publikuje v novinách (Mf Dnes) i odborném tisku (Dějiny a současnost). Napsal několik knižních rozhovorů (mj. s B. Grögerovou, J. Kovandou, P. Králem a B. Nuskou). Naposledy vydal tituly Vrchlický erotický. Rytíř Smil a další erotika připisovaná Jaroslavu Vrchlickému (s J. Schwarzem, 2011), Létavice touhy. Erotismus v dílech Zbyňka Havlíčka, Jany Krejcarové a Egona Bondyho (2011) a Pohlavní sklony v pořádku? Erotika v kultuře, kultura v erotice (v českém kontextu po roce 1989) (s J. Schwarzem, 2011). Od roku 2010 zaměstnanec Ministerstva kultury ČR a editor časopisu Živel.
Eva Janáčová  vystudovala dějiny umění a religionistiku, vedle odborné uměleckohistorické činnosti se věnuje kurátorství, psaní výtvarných recenzí a lektorské práci. Publikuje v novinách (Literární noviny) i v odborném tisku (Religio, Nový Orient aj.). Specializuje se na dějiny židovské a izraelské výtvarné kultury. Je řešitelkou několika výzkumných grantů, profesně spolupracuje především s FF UK a FAMU. Naposledy kurátorsky připravila výstavy Lola Beer Ebner – první dáma izraelské módy (Olomouc, 2010), Původ, místo, krajina. Pojetí prostoru v dílech česko-izraelských fotografů (Praha, 2011), Tomáš Ungár – Ve slovech se žije (Olomouc, 2011). Pro Česká centra přichystala putovní výstavní projekt Zrcadlení – současný český autoportrét. Poslední tři léta žije mezi Prahou a Jeruzalémem.
Vystavující autoři: Josef Bolf, Jiří Grus, Karel Jerie, Adolf Lachman, Lucie Lomová, Michal Machat, Vojtěch Mašek / Džian Baban, Petr Nikl,  Jaromír 99 / Jaroslav Rudiš, Martin Velíšek
Více info na www.umenikomiksu.cz.
Adresa: Rytířská 31, 110 00 Praha 1, Česká republika
VSTUP ZDARMA.
 Komerční sdělení
 

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Muzeum Hrotovicka

Icon 17.06.2021

Rekonstrukce objektu č. p. 2 v letech 2016-2018 vedla k vytvoření nového Muzea Hrotovicka....

Celý článek

Jihočeské zemědělské muzeum o.p.s – Zažijte zemědělství všemi smysly!

Icon 29.01.2021

Chcete si vyzkoušet, jak se kdysi žilo a hospodařilo? Co se pěstovalo, jaká zvířata se cho...

Celý článek

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.

Icon 07.03.2021

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., sídlí od roku 2000 v novogotickém zá...

Celý článek

Muzeum Mladoboleslavska

Icon 11.03.2021

Vydejte se branou minulosti s Muzeem Mladoboleslavska na pěti jeho pracovištích. Prvním z ...

Celý článek
Kam v Praze s dětmi

Podskalská celnice na Výtoni

Icon 01.02.2021

Budova bývalé celnice na Výtoni, čp. 412 na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokn...

Celý článek

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek
Reklama
Reklama