Výstava Stanislava Holého a Studia Kamarád

Výstava Stanislava Holého a Studia Kamarád


Retrospektivní výstava na dané téma ve spolupráci s Českou televizí.
Výstavou Stanislav Holý a Studio Kamarád se otevírá zrekonstruovaný KULTURNÍ PROSTOR U PRSTENU navazující na téměř dvacetiletou tradici původní Galerie U Prstenu založenou akademickým malířem Stanislavem Holým a jeho ženou Marií Holou.Výstava probíhá v termínu od 12. dubna do 20. května 2012, 10 – 12 hodin pro školy (dle dohody od 9 hodin), 13 – 18 hodin pro veřejnost.

Studio Kamarád – mozaika pohádek a scének obohacuje s malou přestávkou nedělní rána dětí několika generaci již více než třicet let. Vizuální podobu, kterou této značce České televize vtiskl v roce 1981 akademický malíř Stanislav Holý (1943 – 1998), představuje výstavou obrazů, televizních postav, studiových dekorací, scénických návrhů a kostýmů Galerie U Prstenu v Jilské ulici 14 na Starém Městě pražském.
4. ledna 1981 se na obrazovkách ČT poprvé objevila dvojice plyšových postaviček – zelené Jů a oranžové Hele, které se okamžitě staly miláčky dětí a jejich průvodci kouzelnými nekonečnými příběhy nedělního rána. Přinášely úsměv, ale i inspiraci k zamyšlení ve stálé snaze „konat dobro“. Hravé plyšové dvojici, snad aby jim nebylo smutno, autor vzápětí vykouzlil několik dalších kamarádů – zlobivého a potměšilého Mufa, všetečné Tryskomyši, samolibého světáka Hary Šoumena, i nenápadného ušatého Šamšulu. Milá i zlobivá, vtipná, chytrá i inspirativní „plyšová partička“ stála za všech okolností na straně dětí, které to okamžitě ocenily a odměnily je svoji láskou.
Jů, Hele, Muf, Hary Šoumen, Tryskomyši, Šamšula jsou i hlavními „postavami“ výstavy Stanislav Holý a Studio Kamarád. Expozice původních loutek je zde zasazena do kontextu autorova fantazijního výtvarného světa studiových dekorací, scénických návrhů, kostýmů, ad. Výstava je doplněna ilustracemi z autorské knihy Stanislava Holého – Jů, Hele, pondělí, jejíž další pokračování už nebylo autorovi osudem dopřáno vydat.
Výtvarné dílo Stanislava Holého je nezaměnitelné svým originálním rukopisem, lyrickou poetikou, jasnou a radostnou barevností, zaujme flosofckým podtextem skrytým v metafoře, nadhledem a vtipem.
Součástí výstavy jsou také flmové projekce – dokumenty, Magazíny Jů a Hele, dětské Kabarety ad. Doprovodnými programy jsou lektorské interaktivní výtvarné, hudební a flmové dílny pro školy (MŠ, ZŠ, SŠ) i pro volnočasové aktivity rodičů s dětmi.
Koncepci výstavy připravili Marie Holá, Drahoslav Nikodém a Matěj Holý. Patronkou výstavy je Markéta Častvaj Plánková.
Výstava se koná pod záštitou starosty MČ Praha 1 Oldřicha Lomeckého. Hlavním partnerem výstavy je Česká televize.
Přijďte se i s dětmi podívat a poslechnout si krásné: „Kamarádi, máme Vás rádi!“
U PRSTENU
Jilská 14
Praha 1 – Staré Město
www.uprstenu.cz

Zdroj: uprstenu.cz, citarny.cz, praha1.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama