Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Palác z 16. století vás překvapí krásným výhledem a několika unikátními místnostmi. Zajímá vás více? V článku jsme pro vás sepsali nejdůležitější informace.

Aktuální situace návštěvám památek nepřeje, ale to neznamená, že nemůžete plánovat budoucí výlety. Jedním z naprosto skvělých míst v Praze je Lobkowiczký palác. Najdete ho na Pražském hradě. Patří do světového dědictví UNESCO, takže ho určitě nesmíte vynechat a aspoň jednou ho prozkoumat.

Lobkowiczký palác spadá mezi významná místa, proto si oblékněte hezké kvalitní oblečení.

Historie

Lobkowiczký palác byl postaven na základě přání Jaroslava z Pernštejna v 16. století. Následně ho převzal jeho bratr. Vratislav zastával velmi významnou roli, byl kancléřem Království českého. Vratislavova manželka Maria přivezla ze svého rodného Španělska sošku Pražského Jezulátka a nechala ji zde vystavit. Jejich dcera Polyxena sošku darovala kostelu Panny Marie Vítězné. V Lobkowiczkém paláci můžete vidět kopii.

Jak přešel palác do majetku Lobkowiczů? Sňatkem mezi Polyxenou a Zdeňkem Vojtěchem Popelem, který byl 1. kníže z Lobkowicz. Mezi velké zajímavosti paláce patří to, že v roce 1618 během pražské defenestrace sloužil jako zázemí pro Jaroslava Bořitu z Martinic a Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka. Polyxena oba muže po vyhození z okna ošetřovala.

Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 si rod Lobkowiczů upevnil své postavení na 3 století. Až v roce 1939 byl palác zabaven nacisty a později komunisty. Rodina si ho následně převzala až v roce 2002.

Místa

Palác nabízí hned několik zajímavých míst. Jedním z nich je muzeum, ve kterém zjistíte spoustu nových informací o paláci, rodu Lobkowiczů a jejich historii. A nejen to, prohlédnout si můžete i spoustu úžasných obrazů a obrovskou sbírku děl s mezinárodním významem. Určitě vás zaujme i královské a rodinné portréty, fotografie, umělecké předměty, hudební nástroje, keramika nebo lovecké a vojenské pušky. Milovníci vážné hudby ocení originální rukopisy Mozarta a Beethovena.

Koncertní sál s malbami ze 17. století je nejen nádhernou podívanou, ale také možností, jak doopravdy propadnout vážné hudbě. Prohlédněte si program a třeba vás nějaký koncert zaujme.

Pro odpočinek zvolte místní kavárnu. Pochutnáte si na mezinárodní i české kuchyni a dobré kávě. Při dobrém počasí si sedněte na terasu, ze které je výhled na Prahu. Opravdu kouzelný okamžik.

Milovníci upomínkových předmětů určitě nevynechají místní prodejní galerii. Ke koupi tu najdete sklo, ručně malované šály z hedvábí, puzzle, vína a šperky.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Planetum

Icon 03.06.2021

Planetárium Praha, Štefánikova hvězdárna a Hvězdárna Ďáblice – tři subjekty, které jsou so...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie.

Celý článek

Zvíkov – král českých hradů

Icon 15.05.2021

Jeden z nejkrásnějších českých hradů najdete 18 kilometrů severovýchodně od města Pís...

Celý článek

Orlík – blyštivý klenot nad Orlickou přehradou

Icon 15.05.2021

Orlický zámek, vystavěný na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, dříve připomínal opravdu ...

Celý článek

Zámek Blatná

Icon 12.05.2021

Že ho odněkud znáte? No aby ne. Dejte se na chvíli zavřít do hladomorny a spolu s princem ...

Celý článek
Reklama
Reklama