České vánoční ozdoby ze soukromé vídeňské sbírky

Vánoční ozdoby


Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu vánočních ozdob, které za svůj život posbírala historička umění, sběratelka a autorka několika knih k tématu vánočních ozdob, Dr. Waltraud Neuwirth.
„Svou první jabloneckou vánoční ozdobu jsem našla na vídeňském bleším trhu. To byl můj první nákup a časem jsem získávala – s ohledem na publikování a výstavy, nikoliv za účelem zakládání sbírky – stále více objektů. A tak vznikla rozsáhlá sbírka, aniž bych sama sebe považovala za „sběratelku“ v pravém slova smyslu. Následovaly publikace a výstavy o jabloneckých vánočních ozdobách i tamní bižuterii. Nyní máte možnost přijít se pokochat touto visící skleněnou vánoční krásou i Vy. Najdeme zde koule, reflektory, špičky vánočních stromků a hvězdy, obyvatele lesa, domků a luk (mravence, brouky, světlušky, motýly, kraby, ryby, kočky atd.), Dědu Mráze a Mikuláše, krále a jeho družinu, kuchaře a kuchařky, námořníky a kominíky, „kočující“ lid, kejklíře a žongléry, tanečníky, muzikanty s harmonikou a flétnou, celý svět pohádek (trpaslíky, čarodějnice, víly) a panenky (Spejbla a Hurvínka).
Waltraud Neuwirth
Dr. Waltraud Neuwirth studovala dějiny umění a klasickou archeologii na vídeňské univerzitě.
Od roku 1968 do roku 2002 byla vědeckou pracovnicí v Rakouském muzeu pro užité umění ve Vídni ve funkci vedoucí sbírek skla a keramiky.
Vydala přes 60 knižních publikací. Mezi hlavní témata patří vídeňský a míšeňský porcelán, Lexikony známek, Vídeňské stříbro (puncování), Sklo a keramika secese, Vídeňská keramika, Vídeňská dílna, Skleněné perličky a Skleněné vánoční ozdoby a další.
Skleněné vánoční ozdoby z Čech se skládají ze dvou velkých skupin: perličkové vánoční ozdoby sídlí především v oblasti Jablonecka, a vánoční ozdoby foukané do velkých dutých forem jsou zastoupeny na výstavě mnoha výrobky z  oblasti Hradce Králové (Dvůr Králové). Časový rámec zasahuje víceméně celé 20. století, přičemž nejstarší exponáty jsou vyrobeny ze stříbrných a atlasových perliček.
Rozmanitost tvarů českých perličkových vánočních ozdob je téměř nevyčerpatelná. Vznikly z perliček a čípků, byly kombinovány v mnoha variantách do nespočetných ornamentálních tvarů třpytivých ozdob: kruh a srdce, rozeta a hvězda, čtyř- a šestilístek, trojúhelník a routa, polokruh a oliva – všechny jen myslitelné geometrické struktury tvoří konstrukce, kterým sklo propůjčuje svůj třpyt.
Jednoduchým útvarům dodává umělecky propletený drát stejnou stabilitu jako komplikovaným kompozicím. Někdy se skládají skleněné ozdoby jen z mála dílů: několik atlasových čípků a perliček v jednoduché konstrukci, v nepravidelné hvězdě, ve stálém pohybu jako skleněné perpetuum mobile. Pohyblivost jednotlivé perličky byla šikovně využita ke stále novým kompozicím předmětů.
Zřídkakdy můžeme perličky datovat.
Umění českých skleněných perličkových ozdob zůstalo dosud – až na několik údajů na vzorkovnicích – anonymní.
České vánoční ozdoby ze soukromé vídeňské sbírky
23. listopadu 2012 – 27. ledna 2013
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Středočeského kraje
Zámek čp.1
252 63 Roztoky u Prahy
tel.: 233 029 011
[email protected]
Otevírací doba:
středa – neděle 10 – 18 hod.
 

 

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Kam v Praze s dětmi

Podskalská celnice na Výtoni

Icon 01.02.2021

Budova bývalé celnice na Výtoni, čp. 412 na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokn...

Celý článek

Muzeum Karla Zemana v Praze

Icon 09.06.2021

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce Karla...

Celý článek

Planetum

Icon 03.06.2021

Planetárium Praha, Štefánikova hvězdárna a Hvězdárna Ďáblice – tři subjekty, které jsou so...

Celý článek

Muzeum pražských pověstí a strašidel

Icon 09.06.2021

Muzeum pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici představuje výběr z nejznámějších a ...

Celý článek

Muzeum Podbezdězí

Icon 16.03.2021

Muzeum Podbezdězí sídlí v reprezentativních prostorách bělského barokního zámku, v nichž s...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie.

Celý článek
Reklama
Reklama