Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Svatojánská slavnost

Datum konání : 21.6.2009
Místo konání : Borský park v Plzni

Svatojánská noc je plná kouzel a magie. O této noci se scházejí čarodějnice, otevírají se zlaté poklady, čarovné byliny získávají léčivou moc a rozkvétá zlaté kapradí. Kdo má chuť užít si trochu nadpřirozené atmosféry, může se v neděli 21. června vypravit do Borského parku v Plzni, na Svatojánskou slavnost, pořádanou občanským sdružením Alternativa W.

Zábava pro rodiče s dětmi
„Slavnost je určena především pro rodiče s dětmi a její součástí bude zpívání, sbírání devatera kvítí, i hledání pokladů.“ říká Ing. Jana Plešmídová, předsedkyně občanského sdružení, které v Plzni zakládá první Waldorfskou školu. „Slavnost začne ve 14 hodin v areálu skautského oddílu Žlutá střela a pokud bude dost odvážných zájemců, může se při svatojánském ohni protáhnout pozdě do noci.“ dodává Ing. Plešmídová. Vstupné na slavnost je dobrovolné, malé občerstvení přinesou již tradičně jednotliví účastníci.

Tradice
Svatojánská slavnost navazuje na dlouhou tradici oslav letního slunovratu, která sahá až do starověku. Naši předkové slavili nejkratší noc v roce, návrat slunce a léta jako doby sklizně a hojnosti. Oslavy to byly velkolepé, obydlí se zdobila symboly slunce, vařila se slavnostní jídla a o půlnoci se zapalovali obrovské ohně jako pocta vrcholícímu Slunci. Oheň měl dodat Slunci sílu. Vzhledem k výjimečnosti této noci se mělo zato, že ožívají tajemné síly a země vydává své poklady. S příchodem křesťanství a snahou o vymýcení pohanských zvyků byl svátek zasvěcen Janu Křtiteli a o pár dní posunut.

Kontakt:
Dr. E.Beneše 1161
Starý Plzenec
33202
+420 774 081 912
info@waldorfplzen.cz

Komentáře lze přidat přes facebook.