O velikonočních prázdninách s dětmi do jeskyní


Letošní Velikonoce vyšly kalendářně na začátek dubna.
Děti se jistě budou radovat z prodlouženého volna, které jim začíná dvoudenními prázdninami od čtvrtka 5. dubna a končí Velikonočním pondělím 9. dubna. Pokud byste rádi v těchto dnech svoje děti nebo vnoučata zabavili a navíc jim udělali dobrodružný výlet, zavítejte do tajemných jeskyní. Dozví se v nich od vyškolených průvodců, ale i z mnoha názorných doprovodných expozic, spoustu zajímavých informací, které se jim třeba budou hodit v hodinách přírodopisu, dějepisu a dalších. Jeskyně jsou podzemní prostory, které vznikaly různými geologickými procesy, svoje úkryty v nich nacházelo mnoho zvířat, svůj život tam žil člověk, který v nich zachoval mnoho stop po své existenci a kulturách. Návštěva unikátního podzemního dědictví je v poslední době často spojená s oblíbeným cestováním na kole nebo pěšky.
V České republice je ze všech, téměř 4 000 jeskyní zpřístupněných veřejnosti čtrnáct. Jsou odlišné svým vznikem a vývojem, výzdobou, historií objevování a zpřístupňování, náročností a délkou prohlídkových tras. V těchto jarních dnech jsou už všechny pro návštěvníky otevřeny.
V Libereckém kraji se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně s průzračně čistým a překrásně prosvětleným největším podzemním jezerem v Čechách, ve Středočeském Koněpruské jeskyně se známým sintrovým útvarem Varhany, a v Jihočeském Chýnovská jeskyně se zachovalým starobylým rázem prohlídkové trasy a s jedinečnými přírodními kresbami na stěnách a stropech v tónech bílé, žluté a hnědé barvy. Na jižní Moravě najdete jeskyni Na Turoldu, největší jeskynní systém v jurských vápencích u nás a s tzv. turoldskou výzdobou, a pět jeskyní Moravského krasu – Punkevní jeskyně se světoznámou propastí Macochou a plavbou po podzemní říčce Punkvě, jeskyni Balcarku jako významnou paleontologickou a archeologickou lokalitu s expozicí o pravěku, Kateřinskou jeskyni s unikátním seskupením úzkých, až 4 metry vysokých hůlkovitých krápníků, Sloupsko-šošůvské jeskyně se světově proslulou archeologickou lokalitou, jeskyní Kůlnou, a jeskyni Výpustek se zachovalým, přísně tajným velitelským pracovištěm bývalé československé armády. V Olomouckém kraji jsou Mladečské jeskyně, nejstarší a největší sídliště moderních lidí (cromagnonců) ve střední Evropě, Javoříčské jeskyně, výjimečné nejen svými rozměry, ale i mohutnou a bohatou krápníkovou výzdobou a největším zimovištěm netopýrů v ČR, jeskyně Na Špičáku s unikátním srdcovitým profilem chodeb a množstvím historických nápisů a kreseb na stěnách, jeskyně Na Pomezí, nejdelší krasový systém v ČR vytvořený v krystalických vápencích – mramorech s bohatou krápníkovou výzdobou, a Zbrašovské aragonitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyněmi hydrotermálního původu u nás s unikátní výzdobou minerálu aragonitu.
Jeskyně budou ožívat během své návštěvnické sezóny také mnohými odbornými i kulturními akcemi, které jsou turisty velmi vyhledávané. Průběžně budeme veřejnost o termínech informovat, některé již teď můžete vyhledat na oficiálních stránkách Správy jeskyní ČR www.caves.cz nebo jeskynecr.cz.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Icon 22.02.2021

Palác z 16. století vás překvapí krásným výhledem a několika unikátními místnostmi. Zajímá...

Celý článek

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama