Nově zrekonstruovaná stezka Svatojánské proudy otevřena!

kam s dětmi do přírody

Tip na výlet


Kdysi oblíbená výletní trasa nedaleko Prahy, naučná stezka Svatojánské proudy, po letech pustnutí dostala nový kabát.
Kompletně zrekonstruovaná stezka byla díky programu Blíž přírodě v polovině října slavnostně předána veřejnosti.
Naučná stezka Svatojánské proudy vede skalami nad řekou Vltavou, místy s bohatou historií i krásnou přírodou. Kdysi divoký kaňon, postrach vorařů, si i dnes, po výstavbě Štěchovické přehrady, zachoval mnoho ze svého půvabu. Místo si pro svou atmosféru oblíbili trampové, kteří zde založili jednu z prvních osad, známou Ztracenku, i turisté. Protože před mnoha lety vybudovaná naučná stezka byla ve velice špatném stavu, rozhodl se ČSOP Zvoneček zapojit do programu NET4GAS Blíž přírodě. Díky němu a podpoře Středočeského kraje se mu podařilo stezku kompletně zrekonstruovat. Pět měsíců práce na obnově naučné stezky bylo dnes zakončeno jejím slavnostním otevřením.
Naučná stezka Svatojánské proudy je dlouhá 8,5 km a má 15 zastavení, věnujících se životu v řece, na skalách a v oboře, historii vorařství i trampingu, přehradám Vltavské kaskády i obcím Třebenice a Štěchovice. Naučné cedule obsahují QR kódy, pomocí nichž si mohou návštěvníci prostřednictvím chytrého telefonu např. poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie. Pro děti jsou navíc připraveny čtyři interaktivní prvky, třeba bludiště nebo dřevěná doplňovačka, a také poučné úkoly na každé z cedulí. Na trase jsou i dvě nová odpočívadla.
Práce na naučné stezce začaly shromažďováním materiálů. Díky nadšencům do historie tohoto místa, Blance a Honzovi Reichardtovým, se například podařilo shromáždit neuvěřitelné množství historických fotografií a starých kolorovaných pohlednic. S dalšími cennými informacemi pomohli místní osadníci. Na jedné z informačních tabulí je věnována tichá vzpomínka manželskému páru, který zde zahynul letos na jaře v důsledku povodní, kdy přívalové vody strhly kus svahu, na němž stála jejich chatka, a ta se i s nimi zřítila. Je nutné v této souvislosti též upozornit návštěvníky, že naučná stezka je určena pouze pro pěší! Důrazně se nedoporučuje jízda na kole. V minulosti došlo v lokalitě k několika vážným i smrtelným úrazům cyklistů.
A jak probíhalo samotné umísťování cedulí v tak nepřístupném terénu, jako je kaňon Svatojanských proudů? Jediné dopravní spojení bylo možné po vodě. „Tabule jsme naložili ve Skochovicích u mostu na loď a vypluli proti proudu směr Svatojánské proudy. Plavební komora ve Štěchovicích nás pustila dovnitř i ven a po 3 hodinách jsme šťastně dopluli na místo, aniž bychom nějakou tabuli utopili. Zažili jsme i krušné chvilky, kdy se při jedné plavbě porouchal motor, a museli jsme být taženi jinou lodí. Nakonec ale vše dobře dopadlo, tabule jsou na místě a spokojení návštěvníci budou pro nás tou největší odměnou za vynaložené úsilí,“ uvedl předseda ČSOP Zvoneček Petr Janeček.

„Svatojánské proudy jsou již třetí naučnou stezkou, obnovenou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě v tomto regionu. Členům ČSOP Zvoneček patří velký dík. Věřím, že i tato stezka se bude návštěvníků líbit stejně jako ty na Medníku a Zvolské Homoli,“
řekla Zuzana Kučerová ze společnosti NET4GAS.
Bližší informace o naučné stezce najdete na webových stránkách ČSOP Zvoneček www.cev-zvonecek.cz.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Město Chrudim

Icon 16.01.2021

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Želez...

Celý článek

Výlet s dětmi? Rozhodně se toho nebojte!

Icon 18.01.2021

Vyrazit s dětmi na pohodový výlet, který si všichni užijete nemusí být jenom pouhé přání. ...

Celý článek

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek
Pevná obuv může být bezpeční i pohodlná.

Procházka v přírodě: jaké boty zvolit do terénu?

Icon 28.01.2021

Jaké boty zvolit na procházku v přírodě? Chystáte se na výlet a nevíte co za boty si vzít?...

Celý článek
Reklama
Reklama