Olomouc umí být i tajemná a dobrodružná – objevujte třeba její vojenské památky!

Muzeum pevnosti Olomouc

Muzeum pevnosti Olomouc


Když se řekne Olomouc, může se vám vybavit orloj, parky, sloup nejsvětější trojice či soubor unikátních kašen. Možná vás napadne ještě umění, univerzita a jiné bohulibé souvislosti. Jenže Olomouc má i historii vojenskou a do nedávna vlastně trochu skrytou, kterou stojí za to objevovat a prozkoumávat.
 
Město jako pevnost
A je to historie zásadní a významná, vždyť už v 11. století vznikl Olomoucký hrad s opevněním. I nadále byla Olomouc významnou vojenskou pevností – s hradbami a se vším, co k tomu patří. Třeba Marie Terezie nechala Olomouckou pevnost zmodernizovat a přestavět a stálo ji to celých 10 milionů zlatých! Na tu dobu to byla opravdu astronomická částka. Jenže význam Olomouce jako vojenské pevnosti slábl a v roce 1888 padlo definitivní rozhodnutí o zrušení pevnosti. Olomouci tak už nestálo nic v cestě a mohla vykročit za hradby a konečně se začít pořádně rozvíjet.
pevnustka_02Korunní pevnůstka – unikát na dosah
Některé vojenské památky tak byly zastíněny novými stavbami a to trvá do dnešních dní. Příkladem znovuobjevené památky je Korunní pevnůstka, kterou se nadšencům z občanského sdružení podařilo zachránit na poslední chvíli. Díky nim se zachoval unikátní komplex budov v uzavřeném velkorysém areálu, navíc co by kamenem dohodil od centra města. Ani Marii Terezii by nenapadlo, že typický vojenský areál bude mít tak skvělé využití i v moderní době.
Muzeum nemusí být nudné
pevnustka_03Aby se vám lépe představoval život tehdejších vojáků, navštivte Muzeum olomoucké pevnosti v areálu. Zdi, podlahy a schodiště vyzařují historii. Nadšenci s bohatou fantazií možná vzdáleně zaslechnou vojenské povely, ucítí atmosféru plnou vojenského adrenalinu a vůni střelného prachu. K lepší představivosti vám pomohou exponáty, mapy, nákresy. V prvním patře si můžete prohlédnout unikátní model města Olomouce z doby Marie Terezie – vojenské město v největším rozkvětu tak uvidíte na vlastní oči.
Místo výstřelů zní zpěv ptáků nebo moderní hudba
pevnustka_04Ale Korunní pevnůstka nežije jen vojenskou historií. Krásný areál je oázou klidu – to když tam zajdete jen tak. Navíc sousedí s botanickou zahradou, rozáriem či minigolfem. Můžete si posedět na valu a nechat děti bezpečně pobíhat okolo sebe. Nebo přijďte na nějaký koncert, kdy areál ožije energií tisíců návštěvníků. Může se jich tady bavit až patnáct tisíc naráz! Majálesy, pivní festivaly, rockové koncerty. Vojáci by asi byli překvapeni, že důmyslný systém valů, který sloužil k jednoduché manipulaci se sudy plnými střelného prachu, se dnes dokonale hodí ke sledování hudebních produkcí nebo k pořádání pikniků. Podrobnosti o programu najdete na www.pevnostolomouc.cz nebo se staňte fanouškem na Facebooku a budete tak mít aktuální přehled: https://www.facebook.com/KorunniPevnustkaOlomouc?fref=ts

Bojuje se aspoň jednou za rok

pevnustka_06Korunní pevnůstka je především vojenská památka a tak si aspoň jednou za rok její minulou funkci připomínáme. A to hodně bombasticky! Vojáci v dobových kostýmech rozbalí ležení, vaří si na ohni a spí v historických stanech. Sjede se jich do Olomouce plno a jejich cílem je co nejvěrnější rekonstrukce dobývání pevnosti – na koních, s bojovým pokřikem, se střelbou. Letos se taková bitva odehraje 6. září. Všechny vás srdečně zveme, je to lepší jak film nebo prohlížení historických knih. Na jedno odpoledne se stanete součástí historické události. Je to monumentální zážitek!
pevnustka_05

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Město Chrudim

Icon 16.01.2021

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Želez...

Celý článek

Muzeum romské kultury

Icon 26.01.2021

Unikátní muzeum, které bylo otevřeno v roce 1991, leží pouze 10 minut od centra Brna. Chlo...

Celý článek

Jan Becher Muzeum

Icon 06.01.2021

Kamenné klenby sklepů, dřevo prastarých sudů, skleněné křivky starých lahví, zažloutlý pap...

Celý článek

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Icon 24.01.2021

Také jste si jako malí přáli, aby Vánoce byly vícekrát v roce?

Celý článek

Muzeum Mladoboleslavska

Icon 11.03.2021

Vydejte se branou minulosti s Muzeem Mladoboleslavska na pěti jeho pracovištích. Prvním z ...

Celý článek

Kreativní zóna DEPO2015 v Plzni

Icon 25.12.2020

Jsme prostor plný kultury a podnikavých nápadů. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Pl...

Celý článek
Reklama
Reklama