Městské muzeum Veselí nad Moravou

Městské muzeum Veselí nad Moravou je jednou z poboček Masarykova muzea v Hodoníně, příspěvková organizace. Zřizovatelem muzea je Jihomoravský kraj. Budova muzea se nachází v nejstarší městské části města Veselí nad Moravou a ukrývá sbírky spojené s historií města a jeho širšího okolí (Horňácka).

Stálá expozice „Od Doubravy po Javořinu“ přibližuje historii města Veselí nad Moravou a regionu Horňácka. Archeologické nálezy dokladují kontinuitu osídlení města i regionu od starší doby kamenné až po středověk. Historické sbírky představují dějiny města od doby založení hradu a osady u řeky Moravy až po současnost. Národopisná část prezentuje krásu lidových oděvů, rozmanitost lidové keramiky, nábytku, výšivek a kraslic.

Archeologická část stálé expozice je rozdělena do dvou větších celků. První dokumentuje pravěké osídlení na katastru města Veselí nad Moravou a v jeho nejbližším okolí. Veselsko patří mezi tzv. stará sídelní území. Kontinuální osídlení zde máme archeologicky doloženo již od starší doby kamenné. Expozice je řazena chronologicky od nejstaršího dokladu přítomnosti člověka na Veselsku až po dobu velkomoravskou.

Druhý celek archeologické části stálé expozice přibližuje období od pádu Velké Moravy po konec husitských válek. V tomto období se původně tržní osada Veselí přetransformovala na město Veselí. Před polovinou 13. století začal na jednom z říčních ostrovů vyrůstat hrad Veselí. Osada v podhradí se ve 2. polovině 14. století stala městem Veselí, které se záhy stalo centrem stejnojmenného panství.

Historická část stálé expozice představuje dějiny města Veselí nad Moravou a Veselska od doby založení veselského hradu v polovině 13. století až po současnost. Návštěvník si může prohlédnout část inventáře veselského zámku, doklady o činnosti cechů, obrazy, keramiku, lidový nábytek, mince či rukodělné výrobky.

Etnografická část stálé expozice dokumentuje tradiční technologii zpracování surovin pro výrobu textilií a jejich využití při výrobě lidového oděvu. Modrotisk, tkalcovství, nejrůznější výšivky, malovaný lidový nábytek – to vše je zde přehlednou formou prezentováno. Představeny jsou také čtyři základní krojové typy z Veselí nad Moravou a nejbližšího okolí (veselský, ostrožský, strážnický a horňácký).

Městské muzeum Veselí nad Moravou

adresa: Bartolomějské nám. 41, 698 01 Veselí nad Moravou
e-mail: [email protected]
telefon: 518 322 412

www.masaryk.info/mestske-muzeum-veseli-nad-moravou/

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek

Vlastivědné muzeum Kyjov

Icon 23.03.2021

Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zám...

Celý článek

Zámek plný hraček. Otevření nových expozic v Kamenici nad Lipou

Icon 11.06.2021

Rájem dětí i rodičů se stal půvabný zámek Kamenice nad Lipou u Jindřichova Hradce, který j...

Celý článek

Muzeum strašidel v samém centru Plzně

Icon 09.06.2021

Muzeum strašidel se nachází na západní straně nám. Republiky v samém centru města Plzně. U...

Celý článek

Dům přírody Pálavy

Icon 12.04.2021

V barokní památkově chráněné budově na dolnověstonickém náměstí vzniká Dům přírody Pálavy.

Celý článek

Komentované prohlídky Židovský Brandýs

Icon 28.06.2021

I letošní rok se budou konat komentované prohlídky s Janou pod názvem „Historie židov...

Celý článek
Reklama
Reklama