Masarykovo muzeum v Hodoníně

Barokní zámek s jádrem z první poloviny 17. století, přestavěný v 18. století. Budovu nechal postavit v letech 1642-1643 majitel hodonínského panství hrabě Jindřich Burian Žampach z Potenštejna. Tehdejší přízemní budova sloužila jako lovecké zázemí. Po požáru roku 1746 byl objekt zbudován jako jednopatrový. Objekt sloužil jako sídlo správy panství.

Navštivte muzeum s jedinou stálou expozicí na Moravě věnovanou prvnímu československému prezidentovi a hodonínskému rodákovi Tomáši Garrigue Masarykovi.

Masarykovo muzeum v Hodoníně má historické, etnografické a archeologické zaměření.

Sídlem muzea je budova zámečku s expozicí T. G. Masaryk a rodný kraj. Muzeum nabízí také přechodné výstavy nejen v zámečku, ale i v budově sálu Evropa, kde se nachází i archeologické pracoviště. Kromě odborné a výstavní činnosti vytváří muzeum akce a speciální programy pro školy a veřejnost.

Masarykovo muzeum v Hodoníně sídlí ve dvou budovách.

Zámeček

V prvním patře zámečku, na Zámeckém nám. 9, se střídají několika měsíční výstavy prezentující témata historická, etnografická, přírodovědná a další. Přízemní prostory nabízejí stálou expozici věnovanou nejvýznamnějšímu hodonínskému rodákovi Tomáši G. Masarykovi.

Stálá expozice T. G. Masaryk a rodný kraj

Základním motivem expozice je stále se rozšiřující cesta Masarykovým životem od dětství, přes studia a působení ve Vídni, vědeckou a politickou činnost v letech 1882–1918, prezidentství, rodinný život, až po úmrtí v roce 1937 a Masarykův odkaz. Průběh cesty je na rozhraní nejdůležitějších životních etap přerušován symbolickými branami poznání, různé úseky expozice jsou uvedeny Masarykovými výroky vepsanými do zdí. Cestu Masarykovým životem obohacují tři krátké audiovizuální programy a celý Masarykův život je shrnut v závěrečném 25 minutovém filmu. Tvůrci jej sestavili z unikátních materiálů Národního filmového archivu v Praze a nelze jej vidět jinde než v tzv. učebně Masarykova muzea v Hodoníně. Návštěvník si může vybrat, zda chce zmíněné pořady vidět v české, anglické nebo německé jazykové verzi. V závěru expozice se návštěvník vrací proti proudu času do dějin Masarykova rodiště.

Budova sálu Evropa

Ve druhé budově, sídlící na Národní třídě 21, se v patře nachází reprezentativní multifunkční sál Evropa s jevištěm určeným pro pořádání koncertů, přednášek, konferencí, firemních večírků, plesů a dalších kulturních akcí. Přízemí nabízí výstavní prostory sloužící k prezentaci krátkodobých výstav a archeologické pracoviště.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

adresa: Zámecké náměstí 9, Hodonín, 69501
e-mail: [email protected]
telefon: +420 518 351 834

www.masaryk.info

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Mohlo by se vám také líbit

Jan Becher Muzeum

Icon 06.01.2021

Kamenné klenby sklepů, dřevo prastarých sudů, skleněné křivky starých lahví, zažloutlý pap...

Celý článek
Kam v Praze s dětmi

Podskalská celnice na Výtoni

Icon 01.02.2021

Budova bývalé celnice na Výtoni, čp. 412 na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokn...

Celý článek

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Icon 03.06.2021

Muzeum bylo založeno v r. 1994 v Lošticích v místě původní výrobny Olomouck...

Celý článek

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Icon 16.03.2021

Muzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako prvn...

Celý článek

Město Olešnice na Moravě

Icon 09.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek

Muzeum Mladoboleslavska

Icon 11.03.2021

Vydejte se branou minulosti s Muzeem Mladoboleslavska na pěti jeho pracovištích. Prvním z ...

Celý článek
Reklama
Reklama