Moravský kras a jeho jeskyně

Jeskyně a lidé

Jeskyně a lidé


Sezóna je v plném proudu a všechny zpřístupněné jeskyně se těší na zvídavé návštěvníky. Co nového letos nabídnou jeskyně v Moravském krasu a na co se můžete těšit?
Nejznámější a také nejnavštěvovanější jeskyně Moravského krasu jsou Punkevní jeskyně. Kromě přírodních krás a propasti Macocha mají novou provozní budovu. Ta se stala Stavbou roku 2015 Jihomoravského kraje v kategorii staveb občanské vybavenosti. Je zde také malá expozice, která vás provede dějinami objevování a zpřístupňování jeskyní i propasti. Co však nikoho nepotěší, je nepřítomnost občerstvení, protože jeho zřízení nepovolují podmínky dotace na stavbu po dobu deseti let. Správa jeskyní se tento problém snaží řešit a snad již brzy dojde ke zlepšení tohoto stavu. Zatím tedy je možné se najíst a napít pouze na dva kilometry vzdáleném Skalním mlýně (kde je parkoviště a odkud jezdí vláčky k jeskyním) nebo na Horním můstku.
Blízká Kateřinská jeskyně nezažívá takový nápor turistů jako Punkevní, ale ve své nabídce v ničem nezaostává. Kromě největší podzemní prostory u nás (Hlavní dóm je dlouhý téměř sto metrů) je zde k vidění Bambusový lesík nebo kostra jeskynního medvěda. A to vás hned u vstupu přivítá postava kněžky, provádějící obřadní rituál. Zdejší Dóm zkázy a následující Dantovo peklo je místem, kde se směrem k Macoše kdysi zřítily stropy. Neprobádaná oblast láká speleology, nikomu se však zatím nepodařilo do ní proniknout.
V jeskyních Moravského krasu je také nová expozice Jeskyně a lidé. Velmi působivá je část expozice ve Sloupsko-šošůvské jeskyni Kůlna, kde je představena denní činnost neandrtálského člověka a také animovaná ukázka lovu mamuta. Hlavní část expozice je v provozní budově jeskyně Výpustek. Seznámíte se zde s bohatou historií využívání jeskyní Křtinského údolí od pravěku přes druhou světovou válku a období socialistického budování až po současnost.
Jeskyně Balcarka má v nabídce nejen krásu krápníkové výzdoby, ale také například „porodnici“ medvědů, videoprojekci a expozici lovců sobů a koní.
Chráněná krajinná oblast Moravského krasu letos slaví šedesát let trvání. Po dlouhých letech ji čekají změny, kdy přibude jedna ochranná zóna. V Moravském krasu naleznete nádhernou přírodu s vzácnými rostlinami a hmyzem, světoznámou propast Macochu, tajemnou jeskyni Býčí skálu, nálezy dokládající působení pravěkých lidí a nakonec také oblíbenou jízdu na lodičkách v Punkevních jeskyních.
Ve všech zpřístupněných jeskyních jsou také často kulturní akce, koncerty nebo výstavy. O jejich termínech, otevírací době, možnostech rezervace vstupu a cenách se dozvíte více na webu www.caves.cz
ccccc

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Muzeum Hrotovicka

Icon 17.06.2021

Rekonstrukce objektu č. p. 2 v letech 2016-2018 vedla k vytvoření nového Muzea Hrotovicka....

Celý článek

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek
Hrad Kost - Český ráj

Hrady a zámky České republiky

Icon 16.06.2021

Již za měsíc se otevře většina bran našich hradů a zámků. Oblíbená místa pro výlety s rodi...

Celý článek
Reklama
Reklama