Město Odry

Odry – návrat k přírodě

Město Odry leží v nadmořské výšce 274 m.n.m. v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín v malebném údolí Oderské kotliny. Je obklopeno lesnatými svahy Nízkého Jeseníku a otevírá se na jihovýchod do Moravské brány. První dochovaná písemná známka o městě pochází z r. 1234. Historické jádro města je Městskou památkovou zónou.

Pro obdivovatele historie město nabízí množství církevních i jiných památek např. kostel sv. Bartoloměje nebo kaple s. Rodiny. Je zde možné navštívit Muzeum Oderska na Kostelní ulici a Muzeum městského práva Katovnu s Muzeem česko-německého porozumění. 

Celým městem protéká řeka Odra, která pramení nedaleko v Oderských vrších na Fidlově kopci ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Pro svá půvabná přírodní zákoutí byla tato část Nízkého Jeseníku vyhlášena přírodním parkem Oderské vrchy. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, na podzim se stávají houbařským rájem.

Milovníci přírody mohou vyrazit na procházku kolem oderských rybníků, kde si můžete odpočinout a pozorovat život vodních ptáků. Soustava pěti rybníků (Trněný, Travný, Emauzský, Cíp a Vraženský) je domovem obojživelníků a mnoha chráněných druhů ptactva. Vyrazit můžete jen tak, nebo využít naučné stezky Stříbrný chodník, která má v okolí rybníků posledních 6 zastavení.

Naučná stezka Stříbrný chodník. Název vychází z historie, stezka se věnuje mimo jiné těžbě stříbrné rudy a galenitu. Vybudovali ji ochránci přírody z Oder. Po několika letech ji předali městu, které prodloužilo trasu k rozhledně na Pohoři. Naučná stezka má 16 zastavení a je 9 km dlouhá. Seznamuje návštěvníky s historií těžby stříbronosných rud, vlastivědou a přírodními poměry. Trasa stezky je v terénu vyznačena normalizovaným značením – bílým čtvercem se zelenou úhlopříčkou. Procházka se dá zvládnout za odpoledne. Plánek s trasou i rady ohledně schůdnosti terénu Vám poradí v Městském informačním centru Odry.

Hornictví je hlavním tématem také u druhé naučné stezky – K Flascharovu dolu. Stezka tvoří okruh o délce 3,5 km, první zastavení se nachází přibližně v polovině silnice z Oder na Veselí. Informace o břidlici, která se zde těžila na přelomu 19. a 20. století, o historii starého důlního díla Flascharův důl, o životě v podzemí, lesnictví na Odersku a dalších vlastivědných zajímavostech se dozvíte na 36 naučných tabulích. Odpočinkovým místem s krásným výhledem na část města Oder je Geologická expozice hornin Nízkého Jeseníku. Trasa stezky je vedena převážně po nezpevněné lesní cestě, u prvního zastavení je vybudováno parkoviště.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na této NS můžete navštívit Flascharův důl, jehož otevření veřejnosti je naplánováno na červenec roku 2020. Jedná se o důlní dílo z přelomu 19. a 20. století. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídkový okruh čítající asi 300 metrů chodeb, důl má dvě patra, která jsou propojena 18metrovým žebříkem! Takže ani o dobrodružství nebude nouze!  Flascharův důl je velmi zajímavý díky bohatému provrásnění, které lze pozorovat na několika místech dolu. V jedné z těžebních komor se nachází impozantní, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu sledovat nejen v řezu, ale také ve směru vrásy. Za zmínku ještě stojí, že Flascharův důl je i součástí technotrasy, stejně jako Balerův mlýn ve Spálově, Bartošovický mlýn nebo vodní mlýn Wesselsky v Loučkách.

Odry jsou brána do Krajiny břidlice a to nejen geologicky, ale i jako člen spolku Krajina břidlice, který společně s Vítkovem a Budišovem nad Budišovkou spojuje geologie, historie a společný zájem přiblížit tuto oblast turistům.

K Odrám již neodmyslitelně patří i rozhledny, tou starší je rozhledna Pohoř Olšová. Rozhledna stojí na vrchu Olšová v místí části Oder – Pohoři. Je součástí naučné stezky Stříbrný chodník, ale také k ní můžete vyrazit na kole, nebo autem. Parkovat lze přímo u rozhledny. Tvar rozhledny je inspirován strážní věží, kterou mají Odry ve svém znaku. Stavba je vysoká 17 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 64 schodů. Rozhledna umožňuje dohlédnout na Moravskoslezské Beskydy a opačným směrem na Jeseníky. Při dobré viditelnosti jsou patrné nejvyšší vrcholy obou pohoří – Lysá hora a Praděd. 

Druhou a zároveň mladší rozhlednou je Veselská rozhledna. Rozhledna ve Veselí, místní části Oder, byla prakticky celá až na pár detailů stavebně dokončena v listopadu roku 2018.  Vznikla v rámci projektu Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia II. Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 547 metrů po levé straně při vjezdu do místní části Veselí. Celková výška rozhledny je 13,9 metru a vyhlídková plošina je ve výšce 9,5 metru. Veselská rozhledna je futuristickou stavbou z černě mořeného dubového dřeva v kombinaci s ocelovými výztužemi. Podstavec rozhledny je betonový, obsypán břidlicí, jednou z typických hornin Oderských vrchů. Stejný materiál je také použit na střechu.

O kulturní zážitky také není nouze. Je možné navštívit několik už tradičních akcí jako jsou slavnosti města Oderský den, velký cyklistický závod Oderská mlýnice, Pohádková cesta parkem konaná každoročně v září, červnový Víkend otevřených zahrad, nebo Vánoční trhy. Všestranné sportovní vyžití nabízí  areál HEIpark v Tošovicích, kde je možné vyzkoušet zimní i letní adrenalinové sporty nebo jen relaxovat na golfu. Sportovní vyžití mimo jiné nabízí také městské koupaliště, tenisové kurty, fotbalový stadion a městská sportovní hala v Odrách.

Na své si v okolí Oder přijdou i cyklisté, kteří si mohou zdarma nabít své elektrokolo. K dispozici jsou 4 zásuvky 230V, do kterých si každý cyklista může připojit svou nabíječku. Dobíjecí stanice se nachází v blízkosti cyklotrasy č. 503 u nového Fitness hřiště a díky QR kódu si zde můžete načíst cyklomapy a několik tipů na výlet, které se na těchto trasách naházejí.

Město Odry

adresa: Městský úřad Odry, Masarykovo náměstí 16/25, 742 35 Odry
telefon: +420 556 768 111e-mail: [email protected]

www.odry.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.

Icon 07.03.2021

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., sídlí od roku 2000 v novogotickém zá...

Celý článek

Dům U Zlatého prstenu

Icon 01.01.2021

Počátky dějin domu U Zlatého prstenu souvisí s jeho polohou v těsném sousedství Týnského d...

Celý článek

Pevnost poznání v Olomouci

Icon 20.01.2021

Místo, kde se zamilujete do vědy  Na první pohled vidíte historickou budovu, bývalý d...

Celý článek
Pevná obuv může být bezpeční i pohodlná.

Procházka v přírodě: jaké boty zvolit do terénu?

Icon 28.01.2021

Jaké boty zvolit na procházku v přírodě? Chystáte se na výlet a nevíte co za boty si vzít?...

Celý článek
Reklama
Reklama