Lišov

Město Lišov


Město Lišov leží v krásné krajině na pahorkatině Lišovský práh, rozdělující kotlinu českobudějovickou a třeboňskou.
Nejvyšším místem je kóta Větrník v nadmořské výšce 566 m. Město Lišov spravuje místní části Levín, Hrutov, Kolný, Velechvín, Lhotice, Červený Újezdec, Hůrky, Slověnice, Miletín a Vlkovice, z nichž každá má něco zajímavého. Ať už boží muka, kapličku či typické jihočeské statky.
Historie
Nejstarší přesně datovaná zpráva o existenci Lišova pochází až z listiny , která byla sepsána a zpečetěna v Českých Budějovicích dne 1. srpna 1334. V nejstarších dobách procházela tudy důležitá obchodní tepna, takzvaná Linecká stezka, která spojovala Podunají se středem Čech.
Památky
V Lišově najdete mnoho kulturních památek mezi nimi kostel sv. Václava, faru, barokní sochy sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého, kapli Panny Marie Lourdské a bývalý pivovar.
Schwarzenberský špitál
Tento špitál nechal v létech 1675 – 1676 vybudovat kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu. Nechal ho zasvětit svatému Janu Křtiteli a svatému Antonínu Peduánskému. Na základě rozhodnutí knížete ze Schwarzenbergu ze dne 2. září 1676 mělo být v knížecím špitále zaopatřeno 6 mužských a 6 ženských osob, jimž byla vedle střechy nad hlavou zajištěna také strava a oděv. Šlo především o vysloužilé zaměstnance a také chudé a nemocné poddané. Začátkem roku 1936 předal Jan ze Schwarzenbergu špitál městu Lišovu. Dodnes je celý areál majetkem města. Budova byla v roce 1962 prohlášena nemovitou kulturní památkou. Současná rozsáhlá trojkřídlá budova s knížecím erbem na čelní straně objektu, se zasklenými arkádami s původními trámovými stropy je sice přestavěným, ale jediným dosud zachovaným špitálem v Jihočeském kraji, který dokumentuje barokní sociální poddanské poměry.
Dnes se v pravém křídle špitálu nachází muzeum.
Muzeum Františka Miroslava Čapka
Zde je nainstalována stálá expozice, ve které najdete exponáty lišovského truhlářství, budete obdivovat lidové kroje z oblasti jihočeských Blat. Zaujme Vás i keramika,sklo, porcelán, plastiky a mnoho dalších exponátů z historie Lišova. Expozice je rozsahem poměrně malá, ale přesto výsledný celek dostatečně výmluvně a srozumitelně hovoří o někdejším významu a zajímavé minulosti města Lišov. Další součástí je výstavní síň Jana Rafaela Schustera.
Výstavní síň
Zde jsou vystaveny obrazy, které malíř věnoval městu Lišovu. Galerie je neodmyslitelnou součástí celého areálu. V době turistické sezóny se zde pravidelně konají výstavy našich i zahraničních malířů, výtvarníků a fotografů. Součástí každé výstavy je vždy slavnostní vernisáž doprovázena kulturním vystoupením. V levém křídle je umístěna městská knihovna a přednášková místnost kde se pravidelně konají semináře a přednášky na různá témata. Součástí areálu je i odpočinková zahrada s dětským koutkem. Tato zahrada se v neposlední době stala velmi oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů.
Soukromé muzeum hracích strojků
Soukromý sběratel pan Karel Irmiš jej založil v roce 1950. Vystavuje zde na 60 kusů hracích strojků. Nejstarší z nich, cestovní flašinet švýcarské výroby, na které hrávali váleční invalidé, pochází z roku 1866. Chcete-li se vrátit o řadu let zpátky, nezapomeňte toto krásné muzeum navštívit.
Lišov je významným zeměměřickým bodem díky Locusu perennis (věčnému místu), jednomu z pevných bodů prvního přesného měření nadmořské výšky na území bývalé rakouské monarchie.
Rybník Dvořiště
V nedalekých Slověnicích se nachází rybník Dvořiště, jeden z nejstarších rybníků (14. století), který patří mezi pět největších rybníků u nás. Zde najdete kemp Na Borkách, nabízející ubytování. Stravování a místo pro milovníky rybolovu, windsurfingu a jachtingu.
Poklidná a mírně zvlněná krajina s množstvím listnatých a jehličnatých porostů, malebnými zákoutími a průzračnými rybníky je přímo stvořena pro rodinné výlety na kolech. V okolí Lišova je vytyčena spousta cykloturistických tras vhodná právě pro rodinné výlety s dětmi.
Tradiční výroba nábytku
V novodobé historii se město Lišov výrazně proslavilo výrobou nábytku. Tradice zkušených a zručných lišovských řemeslníků stále reprezentuje řada truhlářských firem a několik velkých prodejen nábytku.
Ve městě působí několik zájmových spolků, zviditelňující město Lišov jak v oblasti sportovní tak i kulturní.
 
Kontakt
Třída 5. května 139 Lišov 373 72
[email protected]
Tel: +420 387 007 911
Fax: +420 387 994 486
www.lisov.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Mohlo by se vám také líbit

Výlet s dětmi? Rozhodně se toho nebojte!

Icon 18.01.2021

Vyrazit s dětmi na pohodový výlet, který si všichni užijete nemusí být jenom pouhé přání. ...

Celý článek

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Město Chrudim

Icon 16.01.2021

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Želez...

Celý článek

Kreativní zóna DEPO2015 v Plzni

Icon 25.12.2020

Jsme prostor plný kultury a podnikavých nápadů. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Pl...

Celý článek

Návštěvnické centrum Becherovka

Icon 13.01.2021

Návštěvnické centrum Becherovka se nachází v Karlových Varech, rodném městě našeho tradičn...

Celý článek
Reklama
Reklama