Železná Ruda

Toto horské město se nachází v údolí říčky Řezné lemovaném horskými vrcholy. Proto je Železná Ruda ideálním místem pro zimní a letní turistiku, lyžování, cyklistiku, ale i další sporty. Na své si přijdou i milovníci přírody nebo ti, kteří vyhledávají klid a relaxaci. Jeho součástí je také Alžbětín, Hojsova Stráž a Špičák.

Krátce z historie

Původní osada vznikla v první polovině 16. století při říčce Řezná na důležité obchodní stezce z Čech do Bavorska. Důvodem byly naleziště železné rudy, odkud pochází i název města. Naleziště byla vyčerpána během 150 let a v Železné Rudě se proto začalo rozvíjet sklářství, které zde mělo výborné podmínky, dalo vzniknout 11 hutím, a udrželo se zde až do konce 19. stolení. Roku 1849 obdržela osada statut městyse. Koncem 19. století nabylo město na významu vybudováním železniční tratě z Plzně do Bavorska s nejdelším tunelem v tehdejším Rakousko-Uhersku. Železnorudsko začali vyhledávat návštěvníci, které lákal nezaměnitelný ráz krajiny. Od konce 19. století zde dochází k neustálému rozvoji cestovního ruchu.

Současnost

V současné době je Železnorudsko významným střediskem cestovního ruchu. Díky své velmi výhodné poloze nedaleko hranic s Německem představuje skvělé místo pro poznávání Šumavy a současně i Bavorského lesa. Množství turistických a cykloturistických tras, naučných stezek, rozhleden (na vrcholech Pancíř a Špičák), upravených běžeckých stop a bezprostřední dostupnost kvalitních lyžařských areálů dělají z města a jeho okolí ráj pro sportovce i milovníky přírody. Zároveň poskytuje Železnorudsko turistům i sportovcům kvalitní zázemí s množstvím hotelů, penzionů, apartmánů, restaurací i obchodů. Velkou výhodu představuje vlakové a autobusové spojení do Klatov, Plzně, Prahy a sousedícího Bavorska.

Velkým lákadlem pro návštěvníky jsou ledovcová jezera, kterých je na Železnorudsku hned několik. Špičák je příjemným výchozím místem pro výlet k Černému i Čertovu jezeru, kam zvládnou dojít i rodiny s menšími dětmi. Výlet je možné prodloužit až k vodopádu Bílá Strž. K Černému jezeru jezdí v létě vláček. Dalšími i když trochu vzdálenějšími jezery jsou Laka a Prášilské jezero, které mohou být zajímavým cílem nejen pro pěší ale i cyklisty. Na bavorské straně nedaleko za hranicemi je možné navštívit Velké Javorské a Malé Javorské jezero.

Církevní památky

Kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy v Železné Rudě
Kostel byl vybudován v barokním stylu na přání a náklady hraběte Johanna Heinricha Notthaffa z Wernbergu v letech 1729–1732. Mezi jeho zvláštnosti patří půdorys šesticípé hvězdy a dvě kopule s hvězdou. Kostel je zasvěcen Panně Marii Pomocné z hvězdy. Celá střecha je krytá šindelem a obtížný krov zhotovil tesař Matyáš Lehner. Hlavní dominantou kostela je mariánský oltářní obraz, který je jednou ze dvou kopií obrazu Madony s dítětem od Lucase Cranacha. V kostele se dále nachází pět postranních oltářů, křtitelnice ze šumavské žuly, lustr z jabloneckých skláren a náhrobní desky s erby členů rodu Hafenbrädlů.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie na Hojsově Stráží
Kostel vznikl přestavbou kaple panny Marie Růžencové v letech 1824-1826. Hlavní oltář je z původní kaple a byl vytvořen v roce 1762 dešenickým mistrem Jakubem Brandtem.

Dalšímisakrálními památkami, které můžete na Železnorudsku navštívit jsou například Křížová cesta s kaplí svaté Anny nebo Kaple svatého Antonína a svaté Barbory, která mimo jiné sloužila k pohřebním obřadům zemřelým a obětem neštěstí při stavbě Špičáckého tunelu tzv. „barabů“ pochovaných na nedalekém hřbitůvku.

Další zajímavá místa

Návštěvnické a environmentální centrum
Centrum vzniklo v nově opravené budově bývalé základní školy. Jeho expozice je věnována fauně a flóře Šumavy, lyžování a významném českém zoologovi, entomologovi, spisovateli a myslivci panu profesoru Juliovi Komárkovi, který se v Železné Rudě narodil. Výstava se detailněji věnuje historii lyžování, bobrovi a jelenovi evropskému, čápovi černému, bylinám a houbám, šumavským lesům a v neposlední řadě geologii a geomorfologii. Součástí budovy je také turistické informační centrum, které, kromě propagačních materiálů zdarma, nabízí prodej různých map, pohlednic, publikací a suvenýrů. Nechybí ani místnost s veřejným internetem, knihovna, přednáškový sál nebo 3D kino. Rodiče určitě uvítají i malý dětský koutek.

Společné česko-bavorské nádraží Alžbětín/Bayerisch Eisenstein
Nádražní budova z roku 1877 je přesně ve svém středu rozdělena státní hranicí a v současné době slouží jako informační centrum Přírodního parku Bavorský les a Národního parku Šumava. Součástí je také muzeum Přírodního parku Bavorský les za měřené na témata život netopýrů, Velký Javor, historie lyžování, stavba železnice a v nejvyšším patře je dokončován model železnice.

Muzeum Šumavy
Muzeum se nachází v původním domě sklářského rodu Abele z roku 1877. Základ expozice pochází z rodinného majetku a sbírek. Expozice se zaměřuje rovněž na sklářství a hamernictví. Vystavené sklo bylo vyprodukováno převážně v abelovských hutích.

Šumavský orloj
První šumavský orloj se nachází v centru Hojsovy Stráže od roku 2017. Jeho součástí je čtyřiadvacetihodinový ciferník, otočnými kruhy s rafičkami ukazujícími pohyb slunce i měsíce, čas a datum, hrací stroj a stroj pohánějící otočnou mapu hvězdné oblohy.

Železná Ruda

adresa: 1.máje 12, 340 04 Železná Ruda
telefon: +420 376 397 033
e-mail: [email protected] 
www.zeleznaruda.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Město Šluknov – nejsevernější město ČR

Icon 01.02.2021

Město Šluknov, po němž je pojmenován i Šluknovský výběžek, je výchozím bodem do krásné pří...

Celý článek

Vsetín

Icon 08.03.2021

Město Vsetín leží na úpatí Beskyd a Javorníků v údolí řeky Vsetínské Bečvy, která jej...

Celý článek
Reklama
Reklama