Za jmelím do lednického areálu

bv_006-13.jpgKrajina mezi městy Břeclav, Valtice a obcí Lednice je romantickou krajinou plnou nádherných architektonických skvostů mezi lesy, loukami, rybníky a rameny řeky Dyje a potoka Včelínek. Ne nadarmo je tato oblast nejen státem chráněnou krajinnou památkou, ale i od roku 1996 na seznamu UNESCO. My jsme procházeli lesem Kančí obora, lesem Boří, v zámeckém parku a lesem Lubeš, které mají charakter jednak lužních (Lubeš, Kančí) s množstvím podmáčených luk a lesů se slepými rameny Dyje a jednak lesostepních společenstev na písčinách (Boří). Jak poznamenal jeden náš kamarád, tato krajina je o průhledech – dlouhé aleje lemované starými duby na jejichž konci se tyčí romantické stavby či je vidět na vodní hladiny mnohých rybníků. Krajina je v létě často navštěvovaná cyklisty a to nejen díky malé náročnosti tras s dobrému značení. V zimě je zase plno běžkařů pokud je sníh.
Boří – rozsáhlý duboborový les na písčité terase s lesostepní květenou panonského charakteru. jako součást lednicko-valti¨ckého areálu sloužily Lichtenštějnům místní lokality k vybudování palouků a romantických staveb (sv.Hubert, Tři Grácie…) s množstvím cizokrajných dřevin.
sv.Hubert – novogotická stavba představující poctu sv.Hubertovi, který je spjat s lovem zvěře. Ležáí uprostřed lesů pod Mlýnským rybníkem nedaleko Tří Grácií a Nového dvora.
Tři grácie – nad prostředním rybníkem směrem k Charvátské Nové Vsi stojí klasicistní salet z dílny Jana Karla Engela – půlkruhový ochoz, v jehož ose je umístěno sousoší Tří grácií vytesané z jednoho kusu kamene. Mezi jónskými sloupy ochozu stojí sochy věd a múz od Josefa Kliebera. Zezadu je k ochozu ještě přistavěn sál s toskánskou lodžií. Ústřední sousoší se sice nazývá Tři grácie, údajně však znázorňuje antické bohyně Athénu, Artemidu a Afroditu, které ovšem gráciemi nebyly.
Lednické rybníky – soustava čtyř rybníku na potoce Včelínek. Největší NEsyt je největším na Moravě (302ha), dále Hlohovecký (67ha), Prostřední (47ha), Mlýnský (86ha). na tyto rybníky jihozápadně od Lednice navazují Zámecký (42ha) a Podzámecký (12ha) přímo u zámku v Lednici. Dnes patří k významným ptačím rezervacím u nás.
Lednice – je vinařská obec, připomínaná již r. 1222 jako zemanské sídlo. V pol. 13.st. přešlo do majetku Lichtenštejnů a patřilo jim skoro pořád až do r. 1945. Zpočátku se jednalo o nevelkou vesničku, teprve od r. 1582 se Lednice stala městečkem. Přerod krajiny Lednicko-valtického areálu se utvářel celá staletí a na jeho počátku stojí rod Lichtenštejnů, kteří získali i Valtice, čímž se obě tyto panství stávají středem rozsáhlého rodového majetku. Areál dnes patří mezi nejnavštěvovanější přirodně-urbanistické celky v ČR, kde Lednický zámek a ostatní romantické stavby rozeseté mezi rybníky po okolních lesích a polích vytvářejí krásnou krajinu. V obci najdete Vysokou školu zemědělskou se zahradnickou fakultou, ústavy zahradnické techniky, zahradní a krajinářské architektury, ovocnictví a vinohradnictví, rybářství a hydrologie, šlechtění a množení zahradních rostlin.
Minaret – rozhledna (60m, 302 schodů) v lednickém zámeckém parku na konci rybníků je vybudovaná v maurském stylu (1797-1802m, J.Hardtmuth), postavena na olšových pilotech a dubovém roštu. Je nejstarší stavbou v lednicko-valtickém areálu.
Janohrad – stavba architekta Josefa Hardtmutha představuje napodobeninu středověkého rytířského sídla. Janohrad stojí v zákrutu staré Dyje uprostřed lužních lesů v blízkosti zámeckého parku, jméno hrad nese podle Jana I. z Lichtenštejna, který jej nechal postavit jako jednopatrovou umělou zříceninu se čtyřmi pobořenými věžicemi v rozích. Stavba sloužila jako lovecký zámeček, proto jsou v přízemí psince a stáje a v průčelí v prvním patře velký rytířský sál, pamatující hostiny po skončení lovů. Okolo čtvercového nádvoří jsou vysoké hradby se zbytky cimbuří, střílnami a ochozem. Rytířský sál dnes využívá MÚ Podivín jako obřadní síň k uzavírání sňatků.
Celý článek naleznete na www.trasovnik.cz
Poloha:
mapa_lva.gif

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek

Kreativní zóna DEPO2015 v Plzni

Icon 25.12.2020

Jsme prostor plný kultury a podnikavých nápadů. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Pl...

Celý článek

Výlet s dětmi? Rozhodně se toho nebojte!

Icon 18.01.2021

Vyrazit s dětmi na pohodový výlet, který si všichni užijete nemusí být jenom pouhé přání. ...

Celý článek

Muzeum Mladoboleslavska – výlet nejen s dětmi

Icon 16.03.2021

Vydejte se branou minulosti s Muzeem Mladoboleslavska na pěti jeho pracovištích. Prvním z ...

Celý článek

Dům přírody Pálavy

Icon 12.04.2021

V barokní památkově chráněné budově na dolnověstonickém náměstí vzniká Dům přírody Pálavy.

Celý článek
Reklama
Reklama