Za gastronomií do Orlických hor a Podorlicka

Domácí výrobky od Hubálků

Domácí výrobky od Hubálků


Gastroturistika se stává čím dál častějším důvodem pro cestování po České republice.
I Orlické hory a Podorlicko mají mnohé co nabídnout. Stále více ubytovatelů i restauračních zařízení si trend poslední doby a požadavky návštěvníků uvědomují a vycházejí jim vstříc. Turisté pátrají po originalitě a lokálních specialitách, hlavně však po nových chutích. Mnohdy jde o recepty již dávno zapomenuté, prezentované v novém podání, či naopak experimentování se současnou českou gastronomií. Pokud plánujete další „gastro“ výlet, popřemýšlejte o zařazení Orlických hor do vašeho itineráře. Jsou tu totiž místa, která rozhodně stojí za pozornost gurmánů.
Recepty babiček opět populární
Jednou z doporučených destinací je nově zrekonstruovaný hostinec U Hubálků v Kostelecké Lhotě. Po okolí je proslulý svou vytříbenou kuchyní. Majitel a zároveň šéfkuchař Pavel Hubálek dokázal zdejšímu menu doslova propůjčit duši. Zakládá si na používání lokálních surovin a těží z dlouholeté zkušenosti. O to více potěší, že si hostinec udržuje rodinnou atmosféru. V jídelním lístku tu najdete především jídla podle staročeských a regionálních receptů. Inspirací jsou kuchařky venkovských babiček. Ochutnat tak můžete ojedinělé speciality jako cibulovou marmeládu či hrušková povidla. Jídlo pak můžete zapít jedním z pěti druhů regionálních piv. Pokud pivu neholdujete, jistě si vyberete z široké nabídky vín mimořádné kvality z různých vinařských oblastí z Čech, ale i Moravy a Slovenska.
Staročeská kuchyně v novém pojetí
Originální kuchyní se pyšní i restaurace Kramářovy chaty na Suchém vrchu. Historická chata se veřejnosti otevřela loni v červenci. Šéfkuchař Aleš Jurek zde uplatňuje své zkušenosti ze zahraničí. Vedle tradičních receptů totiž na Kramářově chatě připravují ještě speciální tematická menu – hosté tak mají jedinečnou příležitost poznat například polskou či středomořskou kuchyni. Aleš Jurek se však zabývá i českou kuchyní. Inspirací jsou mu historické kuchařky, staré recepty však upravuje po svém a dodává jim moderní šmrnc.
Středověká specialita
Ojedinělým místem je středověká krčma na Tvrzi Orlice v Letohradě. Návštěvníky láká hodování ve středověkém stylu v renesančních, sklepních prostorách s původní kamennou podlahou a krbovým ohništěm. Vedle dobových pokrmů na hosty čeká pravé, nefiltrované pivo.
Dezerty podle domácích a tradičních receptů
Pokud prahnete po sladkém, navštivte zámeckou cukrárnu na zámku Potštejn. Cukrářka Evelína připravuje domácí zákusky. Zdejší specialitou jsou potštejnské vdolky, které dříve byly tradičním místním pokrmem vesnického obyvatelstva. Dezert doplní káva z Frolíkovy ruční pražírny kávy. Objednat si ji můžete hned na několik způsobů. Oblíbená je také horká potštejnská medovina či pravá horká čokoláda.
Druhým, neméně stylovým místem je  Toniova zámecká kavárna v Novém zámku Kostelec nad Orlicí. I zde na návštěvníky čekají domácí speciality, například Císařský trhanec podle rodinného receptu Bernadetty Kinské. Odměnit se jím můžete po procházce zámeckým parkem, který je zároveň i přírodní rezervací. Při troše štěstí potkáte zdejšího mladého zámeckého pána, Kristiana Kinského.
Kompletní turistickou nabídku destinace Orlické hory a Podorlicko naleznete na oficiálním webu www.mojeorlickehory.cz.
kam s dětmi do restaurace
orlicko_eu

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Vydejte se za poznáním a zábavou přímo do srdce pivovaru!

Icon 20.06.2021

V pivovaru Plzeňský Prazdroj vaří nejen pivo, které zná celý svět, ale nabízí i spousta zá...

Celý článek

Království lesa – lesní hřiště pro malé dobrodruhy

Icon 14.06.2021

Rodinný areál Lipno, to je ráj pro děti, rodiče i prarodiče v čisté šumavské přírodě u jih...

Celý článek
Kam s dětmi: Středočeský kraj

Za tajemnými pověstmi Voticka: vydejte se po nové naučné stezce

Icon 08.08.2021

Devítikilometrová naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka je obnovenou a vylepšenou no...

Celý článek

DEN ZVÍŘAT – Pestrá krajina se zvířaty

Icon 29.09.2021

Sedmnáctý ročník již tradiční akce Den zvířat ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě...

Celý článek

MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE – VYCHÁZKA NA HRADIŠTĚ ZÁMKA

Icon 04.10.2021

Komentovaná prohlídka pravěkého výšinného sídliště a raně středověkého hradiště Zámka u Bo...

Celý článek

Čokoládové podzimní prázdniny na zámku Loučeň

Icon 25.10.2021

Na zámku Loučeň je na podzimní prázdniny připraven speciální program. Mimo jiné Vás zámkem...

Celý článek
Reklama
Reklama