Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Z Třebechovic do Hradce Králové

trebechovice.jpgTento výlet byl jednak ve znamení návštěvy muzea betlémů ve městě Třebechovice a jednak ve znamení pěšího putování romantickým údolím Orlice, které je zahrnuto do přírodního parku, a krásnými většinou jehličnatými lesy v příměstských hradeckých lesů. Tedy krajina rovinatá, jen mírně zvlněná, v údolí Orlice plná mokřin, slepých ramen, kroutící se řeky květnatých luk i polí s množstvím lesíků a soliterních stromů. Také krajina rozsáhlých lesů, které jsou protkány silničkami s cyklotrasami či s turisticky značenými pěšinami, mnoha potůčků, s několika rybníky a s mnoha chatovými osadami či rekreačními středisky nebo tábory. Prostě krajina rekreace, kde se tichý les střídá s rozchechtanými kempy u rybníků.

V letním parnu jsme se vydali z nádraží v Třebechovicích směrem do centra. Hned u nádraží mne zaujala jakási vila. Prošli jsme se k řece Dřevnice a vystoupali jsme malý kopec na Oreb, kde stojí kostel s hřbitovem a je zde krásný výhled. Tedy pokud není letní opar. Pak jsme sešli do centra na náměstí a k muzeu. Nevábná asi panelová stavba sice skrývá nádhernou ukázku dovedností ručiček obyčejných českých lidí – největší dřevěný betlém na světě, ale nám zkazilo náladu jednání nóbl dámy, která byla nepříjemná jak ho… na košili. Infocentrum nefungovalo a byl problém si kde dát batohy. Za 50,- tedy nic moc! Ani záchody nefungovaly, ještě že muzeum má další betlémy k prohlídce. tak sjem co nejrychleji vypadli z tohoto městečka, které na náměstí má pěkné stavby radnice, kostela, kašny či morového sloupu a po rozbité opravované cestě jsme se vydali ke Krňovicím. Cestou jsme překonali údolí Orlice se zajímavým povodňovým mostkem podél silnice. Dlouhý vyvýšený chodník se zábradlím jsem ještě neviděl. V Krňovicích jsme se ani nezastavovali – byla zde vidět stavba vznikajícího podorlického skanzenu.

Celý článek najdete na www.trasovnik.cz

1 komentář

  1. Boháček Karel napsal:

    A proč ne z Týniště nad orlicí až do Hradce?
    Sice jsem tam byl naposled v 80 roce,ale ještě si pamatuji krásnou procházku z nádraží okolo technické památky vodárenské věže s obchůdkem dole.Pak podchodem směrem k sídlišti U dubu okolo mlýna nad náhonem.Dojdeme i k vlastnímu starému dubu/ prý se tu i popravovalo/.Dostaneme
    se až nakonec města směrem vlevo na kasárenskou silnici a pak do leva vstoupíme do lesa.Lesní silničkou okolo rybníčku a potoka dojdeme až do Třebechovic.V rybníčkách lze vidět vydru,kachny,divoké husy a jeřába.Cesta je celá sjízdná i na kole až do Hradce.