Výstava Ostrava

Datum konání : 18. 9. – 25. 10. 2009
Místo konání : Výstaviště Černá louka – Pavilon A

Koncept výstavy OSTRAVA? je postaven na jednoznačném pozitivním postavení umění v rámci jakékoli společnosti. Připomíná místním obyvatelům i návštěvníkům města smysl umělecké tvorby, která je v každé době a pro každého jednotlivce důležitým momentem sebereflexe. Speciálně v Ostravě, primárně industriálním městě, je důraz na kulturní povědomí zásadní. Výstava chce poukázat na kořeny místní kultury, konsekvence některých regionálních událostí a aktivit v oblasti kultury, podpořit hrdost lidí na vlastní město a víru v jeho budoucnost.
Expozice nechce působit pateticky a nechce vzbuzovat pocity výjimečnosti; její energie spočívá v odstupu, humoru, ironii, sebereflexi. Nepodporuje staré zavedené mýty regionu, nýbrž se pokouší vytvořit nové.
Na výstavě jsou představeny artefakty související s regionem, s jeho minulostí i přítomností. Jejich konfrontace má různé roviny – tematické (průmyslová krajina města), dobové (čeští a zahraniční umělci, minulost a přítomnost), konceptuální (srovnávání různých uměleckých tendencí) či postmoderní (vysoké versus nízké apod.). Formálně je výstava rozdělena do sedmi částí, které se v určitých bodech prolínají. Oddíl Reprezentace / sběratelství nabízí špičková umělecká díla z institucionálních i soukromých sbírek a poukazuje k historii živé sběratelské činnosti mezi dvěma světovými válkami, ale i k současné sběratelské vášni, díky níž se do Ostravy dostávají díla významných umělců. Na tuto část navazují celky Osobnosti a Region reprezentované na jedné straně autory světového formátu (Oscar Kokoschka, který sám Ostravu několikrát navštívil, a František Kupka, jehož díla jsou zastoupena v ostravských sbírkách), na druhé straně se zde představuje to nejzajímavější, co ve zdejším regionu vznikalo v průběhu zhruba 200 let – typické i netypické, dobové, insitní i profesionální, výjimečné, osvětové i lyrické. V regionální části především najdou místní obyvatelé důvěrně známé věci (které ovšem budou vystaveny nestereotypně), ale i obrazy místní malířky, jež nebyly dosud vystaveny (Helena Salichová).
Různé styly moderního i postmoderního umění, tak jak se specificky projevily ve zdejší lokalitě, ukáže část výstavy nazvaná Konstrukce / geometrie / koncept, která připomíná významné počiny zdejších poněkud opominutých autorů od 70. let 20. století po současnost. Oddíl Akce / dokumenty / intervence v rámci expozičních možností zachycuje některé zásadní počiny v oblasti vizuálního umění, jež se týkaly především veřejného prostoru města a prolínání různých uměleckých forem. Ukázka archivace by měla nejen oslovit pamětníky (uměleckých sympozií, performancí i nečekaných intervencí), ale také inspirovat současné mladé návštěvníky ke kreativní aktivitě.
Současné umění je na výstavě zastoupeno výběrově tak, aby dokreslovalo současnou jedinečnou atmosféru města na rozhraní staré a nové utopie. Část autorů v Ostravě trvale žije, část z Ostravy pochází, či prošla zdejší uměleckou fakultou Ostravské univerzity a pracuje jinde. V této části koncept výstavy zdůrazňuje osobní přístupy a vztahy k regionu, konfrontuje nejmladší generaci se zavedenými umělci i světovými hvězdami (Jiří Georg Dokoupil), využívá různé média (od obrazu přes fotografii a komiks k videoartu a instalaci). Do celé expozice jsou nestandardně umístěny rovněž kuriozity regionálního původu, které byly posbírány na základě veřejných výzev při přípravě výstavy a jež jsou jakousi intimní branou k vysokému umění.
Díky rozsahu výstavy umístěné ve speciálně vytvořené stavbě v negalerijním prostoru je možné poprvé prezentovat tak široký záběr artefaktů ve skladbě, která je akceptovatelná odborníky a zároveň je přístupná nejširší veřejnosti. Výběr expozičního materiálu probíhal v úzké spolupráci s regionálními institucemi, soukromými sběrateli a přímo v ateliérech umělců. Během přípravy došlo i k nečekaným objevům ztracených děl (alegorie Ostravy místního umělce z 20. let 20. století). Do soukromé ostravské sbírky byla rovněž v průběhu přípravy zakoupena díla související s Ostravou, která byl restituována a znovu se objevila na zahraničním trhu, a nyní jsou návštěvníkům poprvé k dispozici. Většina současných prací byla vytvořena přímo pro tuto příležitost a nebyla ještě dosud vystavena. Na základě spolupráce kurátora a umělců vznikly i práce vytvořené na konkrétní téma související s ostravskou tematikou a propojující různé kulturní sféry (hudbu, literaturu, výtvarné umění).
V roce 2015, pokud Ostrava získá titul Evropské hlavní město kultury, bude konsekventním počinem k výstavě OSTRAVA? projekt OSTRAVA!, který by měl ukázat především pozitivní změny ve smyslu uměleckého provozu (výstava by se konala v nové městské galerii). V tomto projektu by měly být zdůrazněny především vize v budoucí kulturní činnosti města v mezinárodním měřítku. V expozici by mělo být konfrontováno současné umění ostravského regionu s uměním evropských umělců, jejichž výběr by souvisel se spoluprací s podobnými institucemi v Evropě. Výstava by ve větší míře měla přilákat právě zahraniční návštěvníky zajímavým kurátorským projektem zahrnujícím známá jména a nevšední instalací v novém moderním prostoru.
Kurátorka: Lenka Lindaurová
Hlavní partneři: Ostravské muzeum a Galerie výtvarného umění v Ostravě
Na ploše 2 400m2 se představí 220 artefaktů od 165 autorů.
Více ZDE!

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Podolská vodárna a věže u Vltavy

Icon 28.02.2021

Vydejte se na výlet do Prahy, kde uvidíte krásné historické budovy, které byly nebo jsou v...

Celý článek

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus

Icon 21.03.2021

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus jsou otevřeny každý den kromě pondělí, a to od...

Celý článek

Zvíkov – král českých hradů

Icon 15.05.2021

Jeden z nejkrásnějších českých hradů najdete 18 kilometrů severovýchodně od města Pís...

Celý článek

Gotické tvrze Kestřany

Icon 16.05.2021

Chcete zažít středověk na vlastní kůži? Tak v Kestřanech máte ideální příležitost. V&...

Celý článek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama