Vlašim – výprava za pokladem

V malebném městečku Vlašim, ležícím asi 50 km jihovýchodně od Prahy, vás uvítají tři věže. Jedna zdobí gotický kostel sv. Jiljí, jehož interiéru dominuje monstrózní lustr, původně umístěný v paláci na Valdštejnském náměstí v Praze. Druhá věž patří kostelu československých husitů, v němž prý kázal Mistr Jan Hus. Útroby svatostánku údajně ukrývají cenný zvon z roku 1433. Poslední vlašimská věž náleží zámku.
Do Vlašimi se turisti vydávají z různých důvodů. Jedni odsud směřují do nedaleké CHKO Blaník vyrušit ze spánku známé rytíře, jiní si vychutnávají atmosféru historického městečka v jedné z příjemných kaváren na náměstí. Většina návštěvníků si však neodpustí prohlídku zámku, v němž sídlí Muzeum Podblanicka, a procházku přilehlým parkem.
Historie zámku sahá asi do roku 1303, kdy byl na jeho dnešním místě vybudován gotický hrad. V 16. století získali zdejší panství rytíři Vostrovcové z Královic. Jan Vostrovec, velmi bohatý a významný šlechtic, však po bitvě na Bílé hoře stanul na straně poražených, byl připraven o veškerý majetek a uvězněn. Nicméně povídá se, že ještě před zatčením ukryl na vlašimském zámku pohádkový poklad.
Páni z Talmberka, kteří se stali dalšími majiteli panství, se pokoušeli poklad hledat. O tom, že je na zámku skryto velké bohatství, byli natolik přesvědčeni, že ho při prodeji stavby zmínili ve smlouvě: „Kdyby se měl nalézt na panství vlašimském ukrytý poklad, má třetí dílo toho pokladu panu prodavači nebo jeho dědicům připadnouti.“ O dělení ještě nenalezeného pokladu nakonec rozhodl sám císař Leopold. Třetina měla propadnout státu a o zbytek se měl rozdělit majitel panství se zmiňovaným pánem z Talmberka.
Nezůstalo u řečí. Do Vlašimi se sjela komise šlechticů a na práci byli povoláni havíři z Kutné Hory. Společnost se za sborového zpěvu vydala do zámeckého sklepení, kde po pokladu pátrala následující dva dny. Nakonec byla tajná skrýš objevena – avšak už prázdná. Byla narychlo zazděná stále ještě čerstvým vápnem. Pochopitelně prohledali okolí, celou Vlašim obrátili vzhůru nohama, ale marně. Kdoví, třeba je velký poklad stále ve městě.
Ocitnete-li se ve Vlašimi a nebudete-li zrovna zaneprázdněni hledáním pokladu, vydejte se romantickými uličkami na procházku, navštivte místní hvězdárnu či zažeňte hlad a žízeň v jedné z četných restaurací. Historie města je stejně spletitá a zajímavá jako dějiny zámku. Například Velký rynek toho pamatuje spoustu! Roku 1746 zde jezuité pálili knihy, byl zde ubit dezertér z místní posádky a od velkého požáru, jež roku 1808 zničil takřka celou Vlašim, sem každoročně směřovala prosebná procesí.
Příznivci aktivní dovolené budou okolím Vlašimi nadšeni. Síť turistických tras a značených cyklostezek zaručuje, že se zde prakticky nemůžete ztratit, ať už se vydáte na výlet pěšky či na kole. Cílem výletů se mohou stát zámky Konopiště a Jemniště nebo hrad Český Šternberk.
text: Michaela „Mysha“ Košťálová (www.myshaweb.cz), foto: Kateřina Davidová

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Bor – město s erbem labutě

Icon 15.02.2021

Město Bor leží v rovinatém terénu v nadmořské výšce 470 m n. m. Bor bylo původně hrazené a...

Celý článek

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Icon 16.03.2021

Muzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako prvn...

Celý článek

Statutární město Opava

Icon 27.04.2021

Opava, nefalšovaná královna českého Slezska, patří k nejstarším městům u nás. Listinně byl...

Celý článek
Reklama
Reklama