Velešín

[inspic=183,right,fullscreen,thumb]Osada Velešín byla založena pravděpodobně ve 13. století v souvislosti s výstavbou hradu na ostrohu nad řekou Malší. Od počátku byl Velešín osídlen obyvatelstvem hovořícím převážně česky. Hrad Velešín je poprvé zmiňován v listině z roku 1266. V první třetině 13. století byl založen jako královský hrad. Jeho výstavba měla pomoci posílit královskou moc v okrajových a málo obydlených částech říše, posádka se také podílela na ochraně důležité obchodní stezky směřující do hornorakouského Freistadtu. Původně samostatné panství, které se rozrostlo až po Benešov nad Černou, Malonty a Tichou, bylo ve druhé polovině 15. století v rámci rožmberského majetku začleněno pod novohradský velkostatek. Dnem 1. února 1996 byl Velešín ustanoven městem.
[inspic=184,right,fullscreen,thumb]Občerstvit a pobavit se můžete v řadě restaurací, kaváren a barů. Na úrovni jsou rovněž ubytovací služby. Z velešínských akcí se udržuje tradice Velešínské pouti (vždy první neděli v září). V kinosále se nejen promítá, ale probíhají zde jiná kulturní vystoupení jako divadla, koncerty a další pořady pro děti i dospělé. Velmi dobře vybavena je také městská knihovna. Na zastřešeném letním parketu v Holkově se pořádají pravidelné taneční večery s živou hudbou (country, rock, folk) a diskotéky. Čisté životní prostředí a krásná příroda láká k vycházkám i projížďkám na [inspic=192,right,fullscreen,thumb]kolech. Velešín je křižovatkou cykloturistických tras. Jsou zde tenisové a volejbalové kurty, fotbalové i hokejbalové hřiště, bowling. V současné době jsou nově vybudované turistické stezky. První vede z centra města na hrad Velešín (bylo dosaženo vyjmutí hradu z ochranného pásma nádrže Římov) a druhá, která propojila další zajímavé lokality okolí Velešína. Připravuje se městský okruh vedený historickou částí: památné domy náměstí, kostel sv. Václava, kostel sv. Filipa a Jakuba apod. Pracuje se také na otevření galerie naivních malířů manželů Šítalových v prostorách domu Altaristů, který stál již roce 1491.
[inspic=193,right,fullscreen,thumb]Velešín se svými 4 tisíci obyvateli je pro turisty zajímavý i svou polohou. Na výlety je možno vyjíždět např. do Českého Krumlova, Kaplice, Nových Hradů, Třeboně, Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic a blízko je i do Rakouska.
Srdečně všechny zveme.
www.velesin.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Bor – město s erbem labutě

Icon 15.02.2021

Město Bor leží v rovinatém terénu v nadmořské výšce 470 m n. m. Bor bylo původně hrazené a...

Celý článek

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Icon 16.03.2021

Muzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako prvn...

Celý článek

Statutární město Opava

Icon 27.04.2021

Opava, nefalšovaná královna českého Slezska, patří k nejstarším městům u nás. Listinně byl...

Celý článek
Reklama
Reklama