Velešín

[inspic=183,right,fullscreen,thumb]Osada Velešín byla založena pravděpodobně ve 13. století v souvislosti s výstavbou hradu na ostrohu nad řekou Malší. Od počátku byl Velešín osídlen obyvatelstvem hovořícím převážně česky. Hrad Velešín je poprvé zmiňován v listině z roku 1266. V první třetině 13. století byl založen jako královský hrad. Jeho výstavba měla pomoci posílit královskou moc v okrajových a málo obydlených částech říše, posádka se také podílela na ochraně důležité obchodní stezky směřující do hornorakouského Freistadtu. Původně samostatné panství, které se rozrostlo až po Benešov nad Černou, Malonty a Tichou, bylo ve druhé polovině 15. století v rámci rožmberského majetku začleněno pod novohradský velkostatek. Dnem 1. února 1996 byl Velešín ustanoven městem.
[inspic=184,right,fullscreen,thumb]Občerstvit a pobavit se můžete v řadě restaurací, kaváren a barů. Na úrovni jsou rovněž ubytovací služby. Z velešínských akcí se udržuje tradice Velešínské pouti (vždy první neděli v září). V kinosále se nejen promítá, ale probíhají zde jiná kulturní vystoupení jako divadla, koncerty a další pořady pro děti i dospělé. Velmi dobře vybavena je také městská knihovna. Na zastřešeném letním parketu v Holkově se pořádají pravidelné taneční večery s živou hudbou (country, rock, folk) a diskotéky. Čisté životní prostředí a krásná příroda láká k vycházkám i projížďkám na [inspic=192,right,fullscreen,thumb]kolech. Velešín je křižovatkou cykloturistických tras. Jsou zde tenisové a volejbalové kurty, fotbalové i hokejbalové hřiště, bowling. V současné době jsou nově vybudované turistické stezky. První vede z centra města na hrad Velešín (bylo dosaženo vyjmutí hradu z ochranného pásma nádrže Římov) a druhá, která propojila další zajímavé lokality okolí Velešína. Připravuje se městský okruh vedený historickou částí: památné domy náměstí, kostel sv. Václava, kostel sv. Filipa a Jakuba apod. Pracuje se také na otevření galerie naivních malířů manželů Šítalových v prostorách domu Altaristů, který stál již roce 1491.
[inspic=193,right,fullscreen,thumb]Velešín se svými 4 tisíci obyvateli je pro turisty zajímavý i svou polohou. Na výlety je možno vyjíždět např. do Českého Krumlova, Kaplice, Nových Hradů, Třeboně, Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic a blízko je i do Rakouska.
Srdečně všechny zveme.
www.velesin.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek

Dům přírody Pálavy

Icon 12.04.2021

V barokní památkově chráněné budově na dolnověstonickém náměstí vzniká Dům přírody Pálavy.

Celý článek

Lázně Vráž

Icon 17.05.2021

Vráž je lázeňská obec, ležící asi 8 km severně od města Písek, na levém břehu řeky Otavy. ...

Celý článek

Elektrárna královského města Písku

Icon 17.05.2021

Bývalý Podskalský mlýn na řece Otavě v centru města Písku je do dnešní doby živou při...

Celý článek

Kolínská vodárna: dnešní rozhledna kdysi zásobovala vodou český Manchester

Icon 28.06.2021

Vyrazte do Kolína, který leží v pěkné rovině, jak potvrzuje i známá písnička. Jako výletní...

Celý článek
Kam s dětmi: Středočeský kraj

Za tajemnými pověstmi Voticka: vydejte se po nové naučné stezce

Icon 08.08.2021

Devítikilometrová naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka je obnovenou a vylepšenou no...

Celý článek
Reklama
Reklama