Vánoční výstava pro děti v Muzeu města Brna na hradě Špilberku

Datum konání: 25.11.2010 – 30.1.2011
Místo konání: Špilberk – hrad a pevnost

MILOŠ NESVADBA – Kamarádi z pohádek
Už po deváté zveme malé i velké diváky do Muzea města Brna na brněnský hrad Špilberk na vánoční výstavu, která představuje návštěvníkům jednoho z dalších nejpopulárnějších výtvarníků, jehož tvorba se zaměřuje na dětského diváka.
Tentokrát naše pozvání přijal spisovatel a herec, ale především malíř a ilustrátor Miloš Nesvadba (17.4.1925). Na bohatém a pestrém výběru jeho prací zaujmou malé diváky především ilustrace, se kterými se možná už setkali na stránkách časopisů Čtyřlístek, Sluníčko a Mateřídouška nebo v mnohých knížkách. Nesvadbovy kresby doprovází zábavné i poučné vlastní texty i texty známých autorů, jakými jsou na příklad Jan Susa, Jan Vodňanský a v poslední době Alena Svobodová. S těmito a mnoha dalšími Nesvadbovými kresbami se budou moci návštěvníci potěšit a také je porovnat s hotovou publikací. Jako výtvarník spolupracoval Miloš Nesvadba i s mnohými divadly – i brněnskými, v nedávné době s loutkovým Divadlem Radost.
Na výstavě nebudou chybět ani fotografie z divadelních představení (členem činohry Národního divadla je od roku 1948 a dodnes aktivně hraje) a z televizních pořadů, ve kterých Miloš Nesvadba uplatnil své herecké schopnosti a stejnou měrou zaujal malé diváky neobyčejnou kreslířskou pohotovostí.
A právě pro dětské pořady navrhovala a realizovala loutkové „spoluhráče“ Miloše Nesvadby jeho manželka, kostýmní výtvarnice Jarmila Nesvadbová (12.1.1932). Loutky, které vyšly z její dílny, obohatí expozici a možná mnohým připomenou i pořady, které sledovali před pětadvaceti lety.
Televizním pořadům pro děti zasvětil svoji práci i syn Miloše Nesvadby, herec a mim Michal Nesvadba (3.11.1957). Oblibu si u malých diváků získal nejen jako autor několika knih, ale především jako autor a hlavní protagonista televizního pořadu Kouzelná školka; na výstavě je připomenuta jeho tvorba založená na práci s lepicí páskou, kterou upoutal už v roce 1997 i japonské publikum. Zapůjčené loutky připomenou jeho hostování v jedné z Manéží Bolka Polívky.
Výtvarné nadání zdědila i vnučka Miloše Nesvadby Josefína. Ani její dva prostorové objekty nezapřou smysl pro hravost, která je vlastní všem třem generacím rodiny Nesvadbů.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek

Kreativní zóna DEPO2015 v Plzni

Icon 25.12.2020

Jsme prostor plný kultury a podnikavých nápadů. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Pl...

Celý článek

Výlet s dětmi? Rozhodně se toho nebojte!

Icon 18.01.2021

Vyrazit s dětmi na pohodový výlet, který si všichni užijete nemusí být jenom pouhé přání. ...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek
Reklama
Reklama