Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Trosky

Trosky.jpgZříceniny hradu Trosky se nacházejí na dvou bizarních čedičových sopouších nad obcí Troskovice asi 9 km jihovýchodně od Turnova. Zříceniny hradu tvoří typickou dominantu Českého ráje. Hrad založil Čeněk z Vartenberka před rokem 1396, ze kterého je o něm první písemná zmínka. Na počátku 15. století byl majetkem Oty z Bergova a v roce 1424 odolal husitskému dobývání. Poprvé dobyt byl až vojsky krále Jiřího z Poděbrad v roce 1467. Ke konci 15. století přestaly být Trosky sídlem panství a začaly chátrat a po třicetileté válce byly již zříceninou. Základní schema hradu bylo dáno přírodními podmínkami tvořenými dvěma čedičovými sopouchy a zvýšeným sedlem mezi nimi. Obě přírodní věže byly zvýšeny zděnými obytnými věžemi – nižší zvanou Baba a vyšší zvanou Panna, mezi nimiž bylo hradbami vymezeno dvojdílné hradní jádro.

Původní palác měl na obou užších stranách po hranolové věži, které s ním srostly v jeden obytný celek. Na nižším, západním čedičovém kuželu postavena šestiboká jednopatrová věž Baba, uvnitř rozdělená na 4 menší komory. Druhá věž, východní Panna, je štíhlá a pravidelná, původní přízemní hranolová stavba, uvnitř rozdělená na 2 části (západní část je starší a výše položená), byla v 15. století zvýšena o patro a rozšířena na východ. Věž Babu chránil parkán, Pannu její nepřístupná poloha. Mezi oběma věžemi stál hradní palác s hospodářskými budovami. Palác, dvoutraktová stavba o dvou patrech, v 15. století patrně zvýšený o 3. patro, byl umístěn na 3. nádvoří (pod Pannou). Do tohoto úzkého nádvoří se vstupovalo kamennými schody a bránou. 2. nádvoří (pod Babou) je dnes úplně prázdné a zaujímá nejnižší část skalního sedla mezi oběma věžemi. Bývaly tu kdysi obytné budovy a stáje. Hrad, přístupný ze severní strany, chránilo rozsáhlé předhradí. Vyšší patra hradních budov byla patrně hrázděná nebo roubená. Celý hrad byl postaven z místního tmavého čediče.

Poloha:

mapa_valecov1.gif

Fotografie:

Trosky.jpg

Autor fotografií: Cindy.P

1 komentář

  1. Boháček Karel napsal:

    Trosky jsou vedle Housky velmi magické místo.Samo místo bylo dlouho keltským obětištěm/podoba volských rohů/.Je zde silná energie a dost nevysvětlitelných anomálií.Z místa pochází nespočet pohádek o vstupech do podzemí a návratu za několik let/vstup do jiných dimenzí a časoprostoru/.Nedoporučuje se chodit do nejhlubšího místa v užlabině mezi věžemi – velmi
    silná špatná energie,několik případů zmizení/tzv.čertův komín či propast/.