Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Tišnov – klášter Porta Coeli

OK11.jpgNejvýraznější památkou v okolí Tišnova je cisterciánský klášter Porta Coeli, který však leží v katastrálním území vesnice Předklášteří. Klášter stojí asi 2 km od tišnovského náměstí. Klášter Porta Coeli (latinsky Brána nebes) je raně gotický klášter v Předklášteří u Tišnova v okrese Brno-venkov. Poprvé je jediný moravský ženský cisterciácký klášter zmiňován roku 1233. Byl založen pravděpodobně o tři roky dříve Konstancií Uherskou, vdovou po Přemyslu Otakarovi I.

Klášterní kostel byl vysvěcen roku 1239. Jde o trojlodní baziliku s příčnou lodí a protáhlým presbytářem. Západní stranu lodi zdobí výrazný portál francouzského typu. Vnitřní vybavení baziliky je barokní, pořízené po roce 1764. Architektonicky zajímavá je také křížová chodba s rajskou zahradou a kapitulní síň z let 1260–1270 s původním kamenným pulpitem.

Klášter byl roku 1782 za vlády Josefa II. zrušen a přeměněn na velkostatek. Roku 1798 jej koupil Vilém Mundy, který přestavěl bývalé proboštství na zámek a velkostatek na továrnu.

Původní účel kláštera byl obnoven roku 1861 a po dalším zrušení komunisty opět v roce 1990.

V současnosti v budově proboštství sídlí Muzeum Brněnska a jeho Podhorácké muzeum. Vystavené sbírky zahrnují paleontologickou a mineralogickou expozici s částí věnovanou nalezištím minerálů na Tišnovsku a stálé expozice Měšťanský obytný interiér z přelomu 19. a 20. století a Dějiny a současnost kláštera Porta Coeli.

Poloha

tisnov.gif

Fotografie

OK11.jpgOK2.jpg

Více fotografií můžete najít v naší fotogalerii

Komentáře lze přidat přes facebook.