Staré město

Historie města
[inspic=830,left,fullscreen,thumb]Se Starým Městem jsou především spojeny hmotné památky počátků české státnosti. Území dnešního města bylo osídleno v pravěku, v době římské i po příchodu prvních Slovanů. V 8. a 9. století zde vzniká jedno z center Velké Moravy, které svou velikostí, vnitřní organizací a obranným systémem nese znaky budoucích velkých měst.
Poloha města[inspic=833,right,fullscreen,thumb]
Staré Město se rozprostírá v rovině na pravém břehu řeky Moravy v těsné blízkosti okresního města Uherské Hradiště. Katastr obce měří 2084 ha a sousedí s osmi obcemi – Uherským Hradištěm, Kunovicemi, Kostelany nad Moravou, Zlechovem, Huštěnovicemi, Kněžpolem, Jalubím a Velehradem. Staré Město leží v Dolnomoravském úvalu, v nadmořské výšce 180-190m. Z geologického hlediska leží v tzv. vídeňské pánvi obklopené pahorkatinami a vrchovinami pásma Západních Karpat. Hlavním vodním útvarem, historickou i současnou krajinnou dominantou regionu, je řeka Morava a při ojedinělých meteorologických podmínkách se stává nebezpečným živlem, jako se stalo při povodni v červenci 1997.
Obyvatelstvo a bydlení
Ve Starém Městě dochází od počátku devadesátých let k trvalému úbytku obyvatelstva. Nejvíce lidí zde žilo v roce 1991 – celkem 6.882. Do roku 1995 ubylo 92 občanů a po roce 1995 se pokles počtu obyvatel města dále zrychluje. K úbytku počtu obyvatel Starého Města dochází v důsledku postupného snižování počtu narozených dětí a poklesu počtu osob stěhujících se do města.
Kultura
Společenský život města se zde rozvíjí prostřednictvím občanských sdružení, společností a klubů.
[inspic=832,left,fullscreen,thumb]Nejvýraznější oblastí kultury ve Starém Městě je folklór, ať už v podání dospělých nebo dětí. Tato forma má ve Starém Městě dlouholetou tradici v podobě folklórních souborů Dolina a dvě skupiny Dolinečky, které vychovávají nástupce dospělým tanečníkům. Počet dětí a mladých lidí, kteří se tanci a zpěvu věnují dodnes, je obdivuhodný. Tito lidé udržují tradiční zvyky, díky nim jsou tyto tradice stále součástí života města.

Sport a rekreace
[inspic=835,right,fullscreen,thumb]
Staré Město se zapsalo do povědomí sportovní veřejnosti nejen v rámci regionu, ale i v celorepublikovém měřítku díky fotbalistům klubu 1. FC Synot, kteří zde hráli I. ligu. Vedle mužstva dospělých fungují i družstva žáků a dorostenců. Mezi významné sporty patří také volejbal, šachy, šerm, házená, tenis.

Sportovní vyžití pro všechny

Sport ale nejsou jen sportovní kluby, neboť je třeba umožnit sportovní vyžití všem občanům města. Ve městě je několik sportovišť a tělocvičen, kde se mohou věnovat cvičení a sportu všechny skupiny obyvatel. Tato kondiční cvičení probíhají většinou pod vedením zkušených cvičitelek z tělovýchovných jednot Sokol a Orel.
Ve Starém Městě je rovněž koupaliště, hřiště na plážový volejbal a tenisové kurty. V plánu je vybudovat velký sportovně – rekreační areál na Rybníčku, kde bude po dokončení možno se vedle odpočinku aktivně věnovat různým druhům sportu. Mělo by zde vzniknout hřiště na minigolf, kuželna, kluziště. Možnosti sportování dnes rozšířilo i využití Baťova kanálu pro lodní plavbu.
Výhodné železniční spojení na trati z Břeclavi do Přerova a četné autobusové linky ve směru Brno, Praha, Zlín a Trenčín vytvářejí ze Starého Města výhodnou základnu pro turistiku do lesů Chřibských hor, dosud málo poznamenaných průmyslovou devastací a znečištěným ovzduším.
Kontakt:
Město Staré Město
náměstí Hrdinů 100
Staré Město 686 03
+420 572 416 411
+420 572 416 412
[email protected]
www.staremesto.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Vsetín

Icon 08.03.2021

Město Vsetín leží na úpatí Beskyd a Javorníků v údolí řeky Vsetínské Bečvy, která jej...

Celý článek

Muzeum romské kultury

Icon 26.01.2021

Unikátní muzeum, které bylo otevřeno v roce 1991, leží pouze 10 minut od centra Brna. Chlo...

Celý článek

Muzeum Podbezdězí

Icon 16.03.2021

Muzeum Podbezdězí sídlí v reprezentativních prostorách bělského barokního zámku, v nichž s...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie.

Celý článek

Památník bitvy u Sudoměře

Icon 17.05.2021

Malá potyčka, která svým významem přesáhla pozdější bitvy mnohem větší, se odehrála 25. bř...

Celý článek
Reklama
Reklama