Staré Město

V těsné blízkosti Uherského Hradiště, na pravém břehu řeky Moravy, leží Staré Město, velkomoravské město s 6.800 obyvateli. Staré Město a jeho okolí nabízí mnoho příležitostí pro sportování, cykloturistiku i kouzelné vycházky do Chřibů. V roce 2008 bude uvedeno do provozu jezero na Loukách, které  využijí především milovníci vodních sportů.

Památky a historie Starého Města

Se Starým Městem jsou spojeny především památky počátků české státnosti. Na území dnešního města vzniklo již v období před vznikem Velké Moravy několik zemědělských a řemeslnických osad, nejstarší již v 6. století. Jejich centry se staly hradisko „Na Valách“ a sídliště „Na Špitálkách.“ V okolí kostelů sv. Michala a sv. Víta byly nalezeny základy čtyř velkomoravských kostelů s pohřebišti a odkryty specializované řemeslnické dílny z 9. až 10. století. Rozsah a bohatství archeologických nálezů (stavby, užitné předměty, výzbroj, šperky) nasvědčují tomu, že zde bylo jedno z center Velkomoravské říše. Po objevu prvních hrobů v roce 1924 v poloze „Na Valách“ ujal se vedení záchranných prací archeolog Antonín Zelnitius a vrcholná archeologická instituce – Státní archeologický ústav v Praze.
Výsledky prací Antonína Zelnitia  „Na Valách“ i na zbývajícím území Starého Města byly úspěšné a prokázaly definitivně, že staroměstská aglomerace byla rozsáhlým slovanským sídlištěm. Zásluhou profesora Viléma Hrubého (1912 – 1985) byl v roce 1960 ve Starém Městě otevřen Památník Velké Moravy, od roku 1969 Národní kulturní památka.
Dřívější ves, lokalizovaná do polohy „Na Valách“, se podle listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141 jmenovala Veligrad. Na přelomu 12. a 13. století byl poblíž vsi založen cisterciácký klášter, do jehož majetku ves připadla. Když bylo v roce 1257 založeno královské město Uherské Hradiště (tehdy Nový Velehrad), byla ves podřízena právu tohoto města, nazvaná Staré Město (r. 1257) a původní název Veligrad – Velehrad přešel na cisterciácký klášter a osadu, která kolem něj vznikla.
Staré Město a Uherské Hradiště byly po celá další léta v úzkém vztahu. Staré Město bylo od roku 1550 majetkem Uherského Hradiště, jeho zemědělským zázemím s hospodářskými dvory, výnosnými svobodnými statky, mlýny, lesy a pastvinami. Jeho charakter změnila až v roce 1841 výstavba Severní dráhy císaře Ferdinanda, která obec spojila s Vídní a průmyslovou severní Moravou. Ve Starém Městě byla železnice dříve než v Olomouci, Ostravě a Praze. V roce 1868 byl bratry Mayovými založen cukrovar a vznikaly další průmyslové podniky, cihelna, pila, továrna na výrobu barev – dnes podnik Colorlak, dále textilní závod, stavební podnik a zemědělské družstvo Dolina.
Staré Město bylo značně postiženo povodní v červenci 1997. Po této přírodní katastrofě muselo být v jižní části města zbouráno 93 domů. Přesto se život v městě nezastavil, lidé si postavili nová obydlí, jiní si poničené domy opravili. V městě bylo znovu postaveno a výrazně zrekonstruováno více než 450 domů.

Současnost města

Ve Starém Městě je mnoho podnikatelských subjektů, rozšiřuje se počet provozoven a malých firem, které podporují společenský, kulturní a sportovní život. V městě působí fotbalisté TJ Jiskra Staré Město, 1. FC Slovácko, volejbalisté VSK Staré Město reprezentují v I. lize, úspěšní jsou i šachisté a šermíři hrající v nejvyšší moravskoslezské soutěži. Ve Starém Městě se narodil Josef Panáček, olympijský vítěz ve střelbě v Montrealu, Petr Sadílek se stal v roce 1998 mistrem světa v cyklotrialu. Zlatou medaili si přivezl z japonského města Itadori. Staré Město dále proslavil primáš Hradišťanu Jiří Pavlica a další významné osobnosti. První hejtman Zlínského kraje František Slavík pochází ze Starého Města. Také senátor Ing.Josef Vaculík (KDU-ČSL) žije ve Starém Městě. První sobotu a neděli v květnu se konají motocyklové závody, v polovině června se uskuteční výstava Zahrada Moravy. V srpnu se do města sjedou šachisté z celé Evropy na turnaj FIDE OPEN Staré Město.

Kultura a tradice

Staré Město je významnou krajovou oblastí Dolňácka s živým folklorem, působí zde národopisný soubor Dolina. Dlouholetou tradici mají Michalské hody (poslední sobotu a neděli v září), dále fašank, dožínky, mikulášská obchůzka a vynášení Mařeny. V dětském folklorním souboru Dolinečka tančí a zpívá 120 dětí ve věku od 5 do 15 let, velmi dobrých výsledků dosahují tanečnice základní umělecké školy. Milovníci dechovky si rádi poslechnou Staroměstskou kapelu. Stovky dětí se schází v Klubku a v Rodinném centru Čtyřlístek, či jsou členy Sokola a Orla. [/]

Příroda Starého Města a okolí

Staré Město je výchozím bodem k poznávání přírody nedalekých Chřibů. Na vrchu Brdo byla vystavěna rozhledna, druhá rozhledna se nachází na Rovnině v Uherském Hradišti. Z obou vyhlídkových míst je nádherný výhled na Staré Město a okolí. Ze Starého Města lze pohodlně cestovat novou cyklostezkou na památný Velehrad, další cyklostezka byla vybudována v trase Babice – Huštěnovice – Staré Město. Ve městě je památník Velké Moravy s archeologickými nálezy z 9.-10.století, jen osm kilometrů od Starého Města se nachází zámek Buchlovice, hrad Buchlov a rekreační zařízení na Smraďavce. Mnoho zájemců o historii míří do nedalekého Archeologického centra a skanzenu v obci Modrá. [/]

Letní dovolená ve Starém Městě

Město má perfektní dopravní spojení. Leží na křižovatce silnic I.třídy I/55 Olomouc – Břeclav a I/50 Brno – hranice se Slovenskou republikou. V roce 2000 byl vybudován železniční koridor, na staroměstském nádraží zastavují mezistátní spoje do Rakouska, Slovenska a Polska, velmi dobré spojení je s Prahou, Olomoucí, Brnem, Ostravou i se sedmi hlavními městy okolních zemí Evropské unie. Ve Starém Městě je moderní čtyřhvězdičkový hotel Synot a šest vesměs nedávno zprovozněných penzionů. Stravování zajišťuje hotel Synot, pizzerie Victoria, bistro Ego, nádražní restaurace a v pracovní dny i restaurace Na Špici. Sportovní areály na Rybníčku a Širůchu nabízí kompletní vyžití pro milovníky tenisu, volejbalu, fotbalu, vyznavači vodních sportů mají k dispozici koupaliště. Také v blízkosti nově zrekonstruovaného Společensko-kulturního centra na Brněnské ulici se nachází hřiště pro tenis a volejbal. V létě je možno navštívit Baťův kanál včetně projížďky lodí či hausbótem. Příjemné posezení nabízí i hospody Polní mlýn, Přístaviště a Club Synot, kde připravují speciality na grilu a o víkendech zde hrají country kapely. [/]

Staroměstské osobnosti

Jindřich Erazim Vitásek– narozen 26.července 1817 v Brně, zemřel 17.března 1897 ve Slaném. Kněz, františkán, spisovatel, v roce 1881 založil obecní kroniku Starého Města a byl prvním kronikářem.
Antonín Zelnitius– narozen 12.dubna 1876 v Uherském Hradišti, zemřel 3.března 1957, učitel a amatérský archeolog, zkoumal oblast Na Valách  a do roku 1947 pracoval jako vedoucí archeologických výzkumů.
Prof. Vilém Hrubý – narozen v roce  1912 v Říkovicích, zemřel v roce 1985 ve Starém Městě, archeolog a univerzitní profesor, objevitel kostelíka na Valách.
Dr. Luděk Galuška– narozen v roce 1960, působí v Moravském zemském muzeu v Brně, od roku 1986 vede archeologické výzkumy ve Starém Městě.
Jan Protzkar– narozen 4.prosince 1820 ve Starém Městě, zemřel 6.února 1903 v Uherském Hradišti. V letech 1865-1896 starosta Uherského Hradiště.
Jindra Pelková – výtvarnice narozena 1931 – narozena v Chustu, působila v Myjavě, své tapiserie a obrazy vystavovala v Památníku Velké Moravy.
Laďka Košíková– choreografka souboru Hradišťan, spolupracovala se ZUŠ Staré Město, nyní se Slováckým divadlem.
Jiří Pavlica– narozen 1.prosince 1953 , bývalý člen souboru Dolina a nyní primáš Hradišťanu, složil desítky skladeb i jiných žánrů, vydával gramofonové desky, nyní CD a DVD.
Josef Bazala – narozen 14.února 1960, organizátor kulturního dění v regionu, dlouholetý člen folklorního souboru Dolina, spoluzakladatel dětského souboru Dolinečka, vynikající tanečník slováckého verbuňku. Od roku 2006 starosta města.
Josef Pavlica– 28.února 1944 od roku 1972 člen královské filharmonie v norském Bergenu, nyní zástupce vedoucího filharmonie ve švédském Göteborgu.
Josef Panáček– v roce 1976 olympijský vítěz v Montrealu, v disciplíně skeet střelba, mistr Evropy v roce 1980 ve střelbě na asfaltové holuby.
Petr a František Sadílkovi> – mistři světa v cyklotrialu, mistři Evropy v cyklotrialu.
Dr. Jan Merta> – narozen 24.dubna 1944 ve Starém Městě, nyní žije v Kanadě a zabývá se podmořským výzkumem a hloubkovým potápěním.
Dr. Miroslav Kirschner – narozen 21.srpna 1899 – v roce 1925 založil továrnu Kirgis na výrobu barev, později Barvy laky a nyní Colorlak.
František Slavíkv– narozen 15.července 1951, v letech 1991 – 2000 starosta Starého Města, v letech 2000 – 2004 hejtman Zlínského kraje.
ng. Josef Vaculík – narozen 14.dubna 1957, od roku 2002 senátor Parlamentu České republiky za KDU-ČSL.
Kontakt:
Město Staré Město
náměstí Hrdinů 100
Staré Město 686 03
+420 572 416 411
+420 572 416 412
[email protected]
www.staremesto.uh.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Město Šluknov – nejsevernější město ČR

Icon 01.02.2021

Město Šluknov, po němž je pojmenován i Šluknovský výběžek, je výchozím bodem do krásné pří...

Celý článek

Vsetín

Icon 08.03.2021

Město Vsetín leží na úpatí Beskyd a Javorníků v údolí řeky Vsetínské Bečvy, která jej...

Celý článek
Reklama
Reklama