Soutěsky – Hřensko

hrensko.jpgRomantické zákoutí Čech, které bylo v roce 2002 poničeno povodní, se nyní ukazuje v celé své kráse. Plavba na lodičkách hřenskými soutěskami bude nezapomenutelným zážitkem pro děti i dospělé.
CO o soutěskách říkají oficiální stránky www.soutesky.cz ?

Krajina pískovcových skal mezi Čechami a Saskem patří k oblastem, které lidé navštěvují pro její romantickou krásu. Upoutá člověka značnou členitostí terénu, pestrostí skalních útvarů a rozsáhlými lesy. Charakteristickou horninou jsou kvádrové pískovce, vtiskující reliéfu specifický ráz, který ho zřetelně odlišuje od všech okolních geomorfologických jednotek.
Vznik pískovců sahá do doby před sto milióny lety, do druhohor, kdy se z písčitých usazenin svrchnokřídového moře vytvořilo až několik set metrů mocné souvrství. Zpevněním těchto sedimentů vznikly pískovce. Moře ustoupilo a ve třetihorách bylo pískovcové souvrství rozlámáno soustavou zlomů, způsobených sopečnými výlevy. Dnes je tato oblast přístupná veřejnosti a působí mocným dojmem na každého návštěvníka.
Po projížďce na Tiché soutěsce lze po stezce putovat proti toku Kamenice k Divoké soutěsce (zpřístupněna r. 1898), která oplývá podobnými přírodními krásami. Před ní však můžeme kaňon řeky Kamenice opustit a vystoupit tzv. Dlouhým schodištěm po naučné stezce do osady Mezná. Těsně před výstupem z rokle spatříme kapli, vytesanou do skály na paměť obchodníka se dřívím Johanna Clara. Vznik vesnice Mezná spadá do doby středověké kolonizace.
Po roce 1945, kdy bylo vysídleno německé obyvatelstvo, došlo i zde k vylidnění obce. Řada pozoruhodných staveb lidové architektury se dochovala pouze díky péči chalupářů a rekreantů. Z Mezné nás silnička po 1,5 km zavede na Mezní Louku (hotel, křižovatka turistických cest). Odtud nás naučná stezka dovede až k známé Pravčické bráně. Cesta vede dlouhou dobu prakticky po vrstevnici a umožňuje nádherné výhledy směrem k Růžovému vrchu. Je lemována převisy, mohutnými skalními stěnami i horolezeckými věžemi. Skalní most Pravčické brány se stal symbolem Českého Švýcarska.

Poloha

soutesky_hrensko.gif
Fotografie
hrensko.jpg
Fotgorafie: Petr Mnichovský

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Bor – město s erbem labutě

Icon 15.02.2021

Město Bor leží v rovinatém terénu v nadmořské výšce 470 m n. m. Bor bylo původně hrazené a...

Celý článek

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Icon 16.03.2021

Muzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako prvn...

Celý článek

Statutární město Opava

Icon 27.04.2021

Opava, nefalšovaná královna českého Slezska, patří k nejstarším městům u nás. Listinně byl...

Celý článek
Reklama
Reklama