Soutěsky – Hřensko

hrensko.jpgRomantické zákoutí Čech, které bylo v roce 2002 poničeno povodní, se nyní ukazuje v celé své kráse. Plavba na lodičkách hřenskými soutěskami bude nezapomenutelným zážitkem pro děti i dospělé.
CO o soutěskách říkají oficiální stránky www.soutesky.cz ?

Krajina pískovcových skal mezi Čechami a Saskem patří k oblastem, které lidé navštěvují pro její romantickou krásu. Upoutá člověka značnou členitostí terénu, pestrostí skalních útvarů a rozsáhlými lesy. Charakteristickou horninou jsou kvádrové pískovce, vtiskující reliéfu specifický ráz, který ho zřetelně odlišuje od všech okolních geomorfologických jednotek.
Vznik pískovců sahá do doby před sto milióny lety, do druhohor, kdy se z písčitých usazenin svrchnokřídového moře vytvořilo až několik set metrů mocné souvrství. Zpevněním těchto sedimentů vznikly pískovce. Moře ustoupilo a ve třetihorách bylo pískovcové souvrství rozlámáno soustavou zlomů, způsobených sopečnými výlevy. Dnes je tato oblast přístupná veřejnosti a působí mocným dojmem na každého návštěvníka.
Po projížďce na Tiché soutěsce lze po stezce putovat proti toku Kamenice k Divoké soutěsce (zpřístupněna r. 1898), která oplývá podobnými přírodními krásami. Před ní však můžeme kaňon řeky Kamenice opustit a vystoupit tzv. Dlouhým schodištěm po naučné stezce do osady Mezná. Těsně před výstupem z rokle spatříme kapli, vytesanou do skály na paměť obchodníka se dřívím Johanna Clara. Vznik vesnice Mezná spadá do doby středověké kolonizace.
Po roce 1945, kdy bylo vysídleno německé obyvatelstvo, došlo i zde k vylidnění obce. Řada pozoruhodných staveb lidové architektury se dochovala pouze díky péči chalupářů a rekreantů. Z Mezné nás silnička po 1,5 km zavede na Mezní Louku (hotel, křižovatka turistických cest). Odtud nás naučná stezka dovede až k známé Pravčické bráně. Cesta vede dlouhou dobu prakticky po vrstevnici a umožňuje nádherné výhledy směrem k Růžovému vrchu. Je lemována převisy, mohutnými skalními stěnami i horolezeckými věžemi. Skalní most Pravčické brány se stal symbolem Českého Švýcarska.

Poloha

soutesky_hrensko.gif
Fotografie
hrensko.jpg
Fotgorafie: Petr Mnichovský

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek

Muzeum Benátecka

Icon 17.03.2021

Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnova...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Zámek Blatná

Icon 12.05.2021

Že ho odněkud znáte? No aby ne. Dejte se na chvíli zavřít do hladomorny a spolu s princem ...

Celý článek

Památky a zajímavosti Jihočeského kraje

Icon 31.05.2021

V České republice se nachází přemíra krásných oblastí, které stojí za návštěvu. Jedno...

Celý článek

Karlovarský kraj dětem. Tipy k návštěvě nejen pro rodiny

Icon 27.06.2021

Karlovarský kraj je jako stvořený pro aktivní rodinnou dovolenou. Pohádkové hrady, kouzeln...

Celý článek
Reklama
Reklama