Solná jeskyně Plzeň

foto-jeskynÄ�-008.jpgPři turistické návštěvě Plzně je možno navštívit solnou jeskyni na Karlovarské ulici č.22. Solná jeskyně má blahodárný účinek na cesty dýchací,onemocnění plic,kožní ekzémy,akné,lupenku a neposlední řadě relaxační uvolnění.K solné jeskyni se dostanete Tramvají č. 1 a 4 zastávka Pod Záhorskem. Při zakoupení Plzeňské turistické karty získáváte Slevu na vstup do naší jeskyně.
Co je solná jeskyně?
Když se řekne „sůl“, vybaví se nám většinou nerost, který každý den používáme při vaření a přípravě jídel. Sůl má ale i jiné významné využití. Jednou z předností tohoto nerostu jsou léčivé účinky obsažených solných minerálů. Léčba chorob v solném mikroklimatu se praktikuje již mnoho let. Příkladem jsou různé procedury na bázi soli, ať již přímo v solných dolech (Vielička – Polsko), nebo za pomoci různých inhalačních přístrojů v sanatoriích. Lékaři doporučují procházky u moře hlavně lidem s potížemi horních a dolních cest dýchacích, kdy je z rána nebo po vlnobití ovzduší vhodně ionizované a naplněné prvky jódu. I když nás příroda v Česku mořem neobdařila, za mořským klimatem již nemusíme cestovat daleko do jiných států. Tuto možnost již máme i u nás v Solných jeskyních.
Solno-jódové jeskyně nám toto mikroklima nabízí po celý rok. Stěny, strop i podlaha jsou vybudovány ze solných segmentů nejslanějšího moře světa – Mrtvého moře. Ventilační systém, který vhání vzduch skrz solné stěny, zabezpečuje v jeskyni ideálně ionizované ovzduší. Při teplotě 20° C až 23° C se toto ovzduší obohacuje o minerály, které se v mořské soli nachází. V ovzduší jeskyně vládne výjimečné mikroklima s jedinečnou bakteriologickou čistotou. Jedna procedura v jeskyni se podle pozorování vyrovná 2 až 3 dnům pobytu u moře. Po pravidelných procedurách můžeme již v průběhu jednoho týdne pocítit výrazné změny na svém organismu. Sůl je jedním z velmi důležitých prvků. V krvi člověka se nachází přibližně 0,9 % chloridu sodného. Jeden francouzský biolog roku 1895 objevil, že chemické složení mořské vody je podobné, co se obsahu soli týká, složení plazmy lidské krve. Slaná voda je také přirozeným prostředím, ve kterém se vyvíjí lidský plod.
Procedury v Solných jeskyních se doporučují nejen osobám se zdravotními problémy, ale také zdravým jedincům, např. sportovcům, kteří potřebují po intenzivním tréninku dočerpat minerály. Tímto způsobem jsme schopni si udržet vysoký stupeň fyzické i psychické kondice. Pokud hovoříme o psychice, dnešní svět, prostředí a shon nás velmi vyčerpávají. Léčebné a relaxační kůry v Solné jeskyni nám poskytuje tolik potřebný odpočinek a možnost načerpat nové síly. Procedury v těchto zařízeních absolvujeme v pohodlných křeslech za doprovodu konejšivé relaxační hudby. V případě, že návštěvníky jsou malé děti s rodiči, mohou si v pohádkovém prostředí jeskyně do sytosti vyhrát s formičkami a vyzkoušet své stavitelské schopnosti s krystalky soli. Mají tak bezprostřední kontakt se solnými minerály.
Čisté ionizované ovzduší, obohacené o mnohé minerály, nám pomáhá zlepšovat psychickou kondici a pomáhá při léčbě:

  • horních a dolních cest dýchacích (nos, krk, hrtan, dutiny, astma, průdušky, dlouhodobý zápal průdušek a plic, zvětšení průdušek…)
  • nefunkčnosti štítné žlázy (nedostatečná produkce hormonů)
  • srdečně-cévních onemocnění (vysoký krevní tlak, doléčení po mozkové příhodě)
  • chorob zažívacího traktu (žaludeční vředy, dvanácterník, Crohnova choroba – zápal tlustého střeva)
  • dermatologických chorob (alergie, ekzémy, psoriáza – lupénka)
  • dysfunkce negativního nervového systému
  • neurózy, stresu a stavů únavy
  • revmatizmu
  • zrychluje také spalování tuku, vyhlazuje vrásky, zpomaluje proces stárnutí

Klasická průmyslově těžená kamenná sůl obsahuje cca. 97 % chloridu sodného a 3 % různých minerálů. Kdežto sůl mořská obsahuje více než 50 % minerálních látek, což v praxi znamená znásobení blahodárných účinků na lidský organismus. Nejvyšší podíl těchto minerálů obsahují solné segmenty těžené z Mrtvého moře v Jordánsku a Izraeli.
Jód má pro člověka nezastupitelný význam. Hlaví role jódu je bezprostředně spjata s jeho přítomností v hormonech štítné žlázy, které řídí různé procesy v organizmu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj. Reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo. V celém životě postačí pouhé dva gramy jódu, ale i toto malé množství je obtížné získat.
Vápník posiluje obranyschopnost našeho organizmu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a pomáhá snižovat krevní tlak.
Draslík snižuje krevní tlak, předchází srdečním chorobám, prokrvuje kůži, působí močopudně a tím pomáhá vylučovat toxické látky z těla.
Sodík zvyšuje energii buněk a udržuje alkalickou kyselost v organizmu.
Magnézium ulevuje a snižuje nepříjemné bolesti při astmatu. Odbourává stavy po dlouhodobém vyčerpání a chrání také před srdečními chorobami.
Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.
Brom snižuje krevní tlak, reguluje nervový systém.
Selen napomáhá překonat virová onemocnění a společně s vitaminem E předchází zhoubným nádorům a zpomaluje stárnutí organizmu.
Poloha:

mapa_plzen.gif
Fotogalerie:
foto-jeskyn�-008.jpg
pohlednice1.jpg
pohlednice2.jpg
Oficiální www stránky: http://www.solnajeskynevplzni.cz/

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek

Dům přírody Pálavy

Icon 12.04.2021

V barokní památkově chráněné budově na dolnověstonickém náměstí vzniká Dům přírody Pálavy.

Celý článek

Lázně Vráž

Icon 17.05.2021

Vráž je lázeňská obec, ležící asi 8 km severně od města Písek, na levém břehu řeky Otavy. ...

Celý článek

Elektrárna královského města Písku

Icon 17.05.2021

Bývalý Podskalský mlýn na řece Otavě v centru města Písku je do dnešní doby živou při...

Celý článek

Kolínská vodárna: dnešní rozhledna kdysi zásobovala vodou český Manchester

Icon 28.06.2021

Vyrazte do Kolína, který leží v pěkné rovině, jak potvrzuje i známá písnička. Jako výletní...

Celý článek
Kam s dětmi: Středočeský kraj

Za tajemnými pověstmi Voticka: vydejte se po nové naučné stezce

Icon 08.08.2021

Devítikilometrová naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka je obnovenou a vylepšenou no...

Celý článek
Reklama
Reklama