Rokycany

Rokycany


Rokycany leží na soutoku Padrťského a Holoubkovského potoka v podhůří Brd, obklopené je krásnými kopci Čilinou, Kotlem a pověstmi opředeným Žďárem. Chráněná vrcholová část kopce je přírodní rezervací s pozůstatky valů keltského hradiště. Rokycany patří ke starobylým českým městům, které se v historických pramenech připomínají již r. 1110 v Kosmově Kronice české.

Město a jeho zajímavá místa

Plavecký bazén – V roce 2002 byla dokončena stavba plaveckého bazénu, který spolu s vedle umístěným koupalištěm tvoří ucelený komplex odpočinku a relaxace. V areálu bazénu je kromě tří 25 metrových plaveckých drah, dětského bazénu se skluzavkou, tobogánu, vířivek a chrličů vody možno využít též služeb páry, sauny, masáží a lymfodrenáží. K občerstvení slouží bar, který je umístěný v horním patře bazénu.
Sportovní areál – V roce 2001 byl otevřen sportovní areál s umělým povrchem, kde je k dispozici atletický ovál, travnaté hřiště s umělým trávníkem, dvě víceúčelová hřiště na basketbal a odbíjenou, tenisový kurt, hřiště na streetball s cvičnou tenisovou stěnou, technický sektor pro vrh koulí, doskočiště pro skok daleký a trojskok. Tento areál je možno využívat i ke komerčním účelům.
Zimní stadion – Zimní stadion je umístěn v jihovýchodní části města. Je součástí širšího komplexu určeného pro sportovní a rekreační vyžití občanů, včetně ubytovací kapacity v hotelu, sportovní haly, hřiště, obslužných zařízení a parkoviště. Zimní stadion prošel v roce 2005 nákladnou rekonstrukcí a v současné době v něm rokycanští hokejisté hrají druhou ligu.
Hvězdárna – Podoba dnešní hvězdárny vznikla již v roce 1961, ale její historie sahá až do let 1947. Hvězdárna je jediná svého typu v celém regionu. Provádí pozorování minim proměnných zákrytových dvojhvězd, sluneční fotosféry, pozorování meteorů a zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Dále pořádá kursy broušení astronomických zrcadel a stavby dalekohledů. Muzeum Dr. B. Horáka – Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno již v roce 1905. Specializuje se na paleontologii a železářství. Evropsky významná sbírka zkamenělin z období starších prvohor obsahuje více než 102 000 fosílií. Historie železářství a umělecké litiny je presentována ve stále muzejní expozici a zejména v dochovaném vodním hamru ze 16. stol. v obci Dobřív. Životu a dílu významného českého herce Jindřicha Mošny je věnována expozice v Dobřívě. Muzeum pořádá krátkodobé výstavy výtvarného a užitého umění a výstavy z muzejních sbírek.
Hotel Bílý lev– Hotel se nachází v centru města Rokycany. Nabízí 26 pokojů s kompletním sociálním zařízením, koupelnou, televizí a rádiem. Součástí hotelu je i příjemně zařízená restaurace.

Město a jeho památky

Kostel Panny Marie Sněžné – Historie kostela Panny Marie Sněžné v Rokycanech sahá až k nejstarší zmínce o Rokycanech v Kosmově Kronice české kolem roku 1110, kde se mluví o tom, že zde byl biskupský dvorec. Arcibiskup Arnošt z Pardubic zřídil roku 1363 při kostele klášter Augustiniánů, který byl v roce 1421 vypálen husity. V 15. stol. se stal kostel děkanským. 12.9.1784 kostel zničil zhoubný požár a následná přestavba byla realizována dle plánů J. Palliardiho. Roku 1789 byl kostel vysvěcen. V této době však bez věže. Ta byla vybudována v letech 1821 – 1823 v empírovém slohu.
Kostel Nejsvětější Trojice – Jedná se o pozdně renesanční kostel, který byl vystavěn v letech 1609 – 1615 za tehdejšími hradbami města. Kolem kostela byl hřbitov, na kterém se pohřbívalo až do roku 1931. Úplně zrušen byl až v roce 1967 a dodnes zůstaly pouze některé významné náhrobky. Kostel vlastní od roku 2003 Pravoslavná církev, která kostel postupně opravuje.
Kaple Navštívení Panny Marie na Vršíčku – Barokní kaple byla postavena jako poděkování za uchránění města před morem. Na financování i stavbě se podíleli velkou měrou obyvatelé Rokycan pod vedením stavitele Jana Mourka. 27.5.1744 byl položen základní kámen a roku 1747 se stavba dokončovala. Ke kapli vedou od roku 1843 kamenné schody do nichž jsou vtesána jména donátorů.
Rokycanská radnice – Radnice je dvoupatrová barokní budova s čtyřbokou věží, která byla vystavěna v letech 1804 – 1808, podle plánů J. Palliardiho. Dne 13.8.1882 zde byla odhalena pamětní deska rokycanského rodáka Mistra Jana Rokycany. V západním křídle 1. poschodí se nachází 16 m dlouhá obřadní síň, které vévodí obraz českého secesního malíře Alfonse Muchy. Obraz s názvem „Basilejský koncil se sklání před Janem Rokycanou“ byl zhotoven roku 1933. V předsálí obřadní síně můžete na starém věžním hodinovém stroji obdivovat precizní práci tehdejších hodinářů. Prapor města Rokycany byl prvně vyvěšen na radnici v roce 1993.
Městské opevnění – Městské opevnění je připomínáno již kolem roku 1290, kdy je nechal biskup Tobiáš z Bechyně vystavět. V dnešní době je opevnění patrné už jen v některých místech. V Třebízského ulici se nachází pozdně gotická polokruhová bašta, do které byl v polovině 19. století vestavěn zahradní patrový altán s pavlačí.
Mariánský sloup – Sloup se nachází před kostelem Panny Marie Sněžné na Masarykově náměstí. Vznik tohoto sloupu vysvětluje latinský nápis na jeho spodní části: „Ke slávě a uctění panny, věčného krále roditelky, třikrát z ohně vzešlé, Jan Rauch, Jan Eisel, Jan Gallus, občané rokycanští, opravdu zbožné mysli, postaviti dali.“ Na vrcholu sloupu je umístěna socha P. Marie s Ježíškem a na spodní části je umístěno devět soch světců. Mariánský sloup je dílem J. Hofmana z roku 1725 a autorem sochařské výzdoby byl Václav Baura – datováno 1770.
Dumetovský dům – Vznik tohoto domu se předpokládá již v době gotické. První písemná zmínka však pochází až z roku 1512, kdy ho kupuje Vavřinec Dumet. Při ničivém požáru roku 1784 shořela domu střecha, oprava nebyla náročná a tak se v letech 1784 – 1787 do domu přestěhovala škola, která byla požárem zcela zničena. Dům má v současné době rokokovou fasádu s bohatou štukovou výzdobou, pozdně barokní pískovcový portál a zachovanou mansardovou střechu se šindelovou krytinou.
Rokycanův dům osvěty a barokní kašna na náměstí – Novorenesanční dům na Masarykově náměstí byl v polovině 19. století vedle radnice jediný dvoupatrový dům na náměstí. 25.9.1894 koupila dům Obecní spořitelna královského svobodného města Rokycany za 20 tisíc zlatých. V roce 1895 byl dům opatřen novorenesanční fasádou a z této doby pochází i alegorická freska, která je umístěna nad schodištěm. Od roku 1910 zde byla umístěna obecní knihovna, která zde sídlí dodnes. Před domem osvěty se nachází kamenná barokní kašna, která pochází z roku 1827.
Děkanství – Děkanství bylo v 17. století skrovné stavení, ve kterém žil děkan Frozín. Na jeho žádost byla k faře roku 1676 přistavěna jedna místnost. Roku 1728 děkanství vyhořelo a v letech 1731 – 1738 bylo dle plánů Jana Hofmanna postaveno nové. V roce 1784 však i toto vyhořelo a bylo obnoveno v letech 1785 – 1787. Dnešní podobu získalo děkanství úpravou z 19. století.
Muzeum Dr. B. Horáka – Budova muzea vznikla na místě pozůstatků objektů, které byly postupně částí biskupského a arcibiskupského hradu, proboštstvím a kaplí sv. Anny, vyhořelou v roce 1784. Základ dnešní podoby je z přestavby z roku 1794, kdy byla budova jednopatrová a sloužila jako škola. V roce 1844 došlo k nástavbě patra a v této podobě je již budova zachována. V roce 1931 dostalo městské muzeum budovu darem. Muzeum Dr. B. Horáka sídlí v této budově dodne.
K dalším historickým památkám patří Secesní vila v Jiráskově ulici č.p. 286, která byla postavena roku 1913 podle plánů stavitele B. Ryšavého.
Pomník Madlonova pluku, tvoří společný hrob vojínů decimovaného Madlonova pluku. (Událost ze dne 14.12.1642). Pomník vznikl v 19. století. Kamenný kříž v Borku, je velice hodnotná barokní plastika jednoho z předních barokních umělců – sochaře Carla Legata Pilthauera von Pilsen. Plastika je datována rokem 1758.
Hostinec Na Železné, který se připomíná již v roce 1576 kdy ho vlastnil Tomáš Železný. Dnešní podoba má ráz rokycanského velkého předměstského domu. Budova bývalého reálného gymnázia z roku 1905 je vystavěna v novobarokním stylu podle projektu Ing. F. Havlíčka.
Rotunda na Kalvárii pochází z roku 1857, uvnitř je nyní pouze kříž s trnovou korunou. K rotundě vede 13 zastavení křížové cesty, dnes patrné jen v podobě sloupů s označením římskou číslovkou a křížkem.
Luxusní Hirschova vila byla postavena roku 1892. Vilu, spíše zámeček projektoval František Kotek. Jedná se o jednu z nejkrásnějších ukázek neorenesanční architektury v Rokycanech.
www.rokycany.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Město Šluknov – nejsevernější město ČR

Icon 01.02.2021

Město Šluknov, po němž je pojmenován i Šluknovský výběžek, je výchozím bodem do krásné pří...

Celý článek

Vsetín

Icon 08.03.2021

Město Vsetín leží na úpatí Beskyd a Javorníků v údolí řeky Vsetínské Bečvy, která jej...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek
Reklama
Reklama