Podél Otavy k Zátavskému mostu

pi_003-06.jpgKrajina výletu je vlastně údolí řeky Otavy od Písku až k Zátavskému mostu. Zpočátku je řeka sevřena mezi městskými stavbami v mírně zvlněné krajině, vytváří zde jakési „dojité w“ a obtéká Hradištní kopec v hlubokém údolí. U Písku se již otevírá a teče k severu. Od jihu vtéká do skalnatého koryta od Zátavského mostu širokým údolím. Kolem je mnoho chat v chatových osadách (Vápenice). Skály po obou stranách toku jsou využívané jako horolezecké cvičné skály.
Písek – královské město na řece Otavě s nejstarším dochovaným kamenným mostem u nás bylo založeno ve 13.st. českými králi společně s hradem. Ten je (jeho zbytek) dnes areálem Prácheňského muzea. Díky těžbě zlata a obchodnímu ruchu se městečko těšilo přízni Přemysla Otakara II. a Václava IV., stalo se centrem tzv. Prácheňského kraje, později bylo baštou kališníků. Počátek třicetileté války však znamenal pro Písek katastrofu a málem i zánik.Dnes je vyhledávaným letoviskem a oblíbeným cílem , historické centrum Písku je nyní vyhlášeno městskou památkovou zónou. Najdete zde děkanský kostel p.Marie ze 13.st. s vysokou věží (70m), velké náměstí s barokní radnicí (18.st.) se dvěma věžemi, sgrafita klášterního kostela sv. Kříže (někdejší dominikánský klášter ze 13.st.), sgrafita M.Alše na hotelu Otava (na místě Budějovické městské brány) z r.1899, nejstarší kamenný most u nás, Mariánské morové sousoší na Alšově náměstí ze 17.st., Palackého sady s empírovým altánkem a několika pomníky, městská elektrárna z roku 1888, bývalá putimská brána a okolní hradby, dům U koulí jako památka na Fr. Šrámka, památník A.Heyduka, zemský hřebčinec či bývalý hřbitov s kostelem nejsvětější trojice ze 16.st.. V nedalekých Píseckých horách můžete navštívit oblast klidu s rozhlednou na Jarníku či s vrchem Mehelníkem. U Písku začíná poslední doklad po dolování rudy – naučná stezka Cesta drahokamů. Podél Otavy k Zátavskému mostu se procházíte podél skalnatých stěn těsně u řeky.

Písecké skály
– představují oblast podél řeky Otavy, přičemž největší a nejkrásnější partie zmizely pod vodami Orlického přehradního jezera. Skály jsou z biOtické středně zrnité až jemnozrnné pararuly s polohami amfibolitů, pegmatitů, aplitů a granitoidů. Skály mají od 10-25m (35 m Májovka) a jsou ideálním cvičným horolezeckým terénem. Skály se jižně od Písku dělí na pravobřežní „Normální oblast“ – též „Stará strana“ a levobřežní „Lesácká oblast“. Severně jsou „Stínadelské skály“, „U Sulanova“, „Na sekyrce“ a Lipice. Stará strana má skály Vstupní, Trio, Začáteční, Převislá, Opuštěná, Zakletá, Rozeklaná a Závěrečná. Lesácká oblast má skály Ztracená varta, Šedomodrá, Čertovka, Hláska, Májovka a Svatováclavské skály.

Otava
– patří k nejzajímavějším řekám Čech. Nejen svou zlatonosnou minulostí, i tím, že vzniká soutokem Vydry a Křemelné pod Čeňkovou pilou na Šumavě (112,9 km a 627 m.n.m.) a protéka nejdříve Šumavskou CHKO, pak se vydává na svou pouť do vod Orlického jezera, kde doplňuje vody Vltavy u Zvíkova (0,0 km, 352 m.n.m.). Cestou přibírá Ostružnou, Volyňku a Blanici.
Celý článek si můžete přečíst na Trasovnik.cz:
http://www.trasovnik.cz/k_jihoc/pisek/vylety/v003/pi_v003.htm

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Bor – město s erbem labutě

Icon 15.02.2021

Město Bor leží v rovinatém terénu v nadmořské výšce 470 m n. m. Bor bylo původně hrazené a...

Celý článek

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Icon 16.03.2021

Muzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako prvn...

Celý článek

Statutární město Opava

Icon 27.04.2021

Opava, nefalšovaná královna českého Slezska, patří k nejstarším městům u nás. Listinně byl...

Celý článek
Reklama
Reklama