Písek – procházka městem

pi_002-02.jpgKrajina výletu je okresní město Písek, které leží na březích řeky Otavy v místech, kde vytváří jakési „dvojté vé“ mezi známými horolezeckými skalami. Město položené na rovině a vyvýšeninách podél řeky má východně rozsáhlou oblast lesnatých Píseckých hor a rozhlednou na Jarníku a kopcem Mehelník a jihozápadně jej omezuje vrch Hradišťský vrch. V blízkém i dalekém okolí Písku je množství malých i větších rybníků.
Písek – město vzniklo založením českými králi ve 13.st., kdy byl vystavěn hrad a město. V okolí byly naleziště zlata a čile se zde obchodovalo, proto město rychle rostlo. Často zde pobývali Přemysl Otakar II. a Václav IV., postupně od 14.st. se město stalo centrem kraje, který se nazýval Prácheňský. V 15. st. bylo město stoupencem kališníků, což později spolu s tragédií počátku třicetileté války, kdy Písek byl třikrát dobyt, přineslo málem městu zánik. Teprve od 19.st. nastává další rozvoj, vznikají zde české spolky a politici, je zde rozsáhlé kulturní hnutí, rostou zde školy. Právě zde trávili svůj část svého života básník A. Heyduk, spisovatel J. Holeček a zejména básník Fráňa Šrámek. Zde se odehrává jeho Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou. Historické centrum Písku je nyní vyhlášeno městskou památkovou zónou.
Kamenný most – je to gotický most se 111m délky a šesti oblouky. Je po mostu v německém Regensburgu nejstarším dochovaným a dodnes používaným mostem na sever od Alp. Je připomínán již r.1348, ale zbudován byl pravděpodobně již ve třetí čtvrtině 13.st. V Čechách mu předcházel již jen Juditin most v Praze, předchůdce Karlova mostu. Písecký most pravděpodobně stavěla tatáž skupina, která stavěla písecký hrad či královský hrad Zvíkov. Most má proudu klínovité břity a proti ledům je chrání mladší ledolamy. Kdysi měl dvě věžovité brány, jednu zničila povodeň v 18.st. a druhá byla stržena v r.1825. Na mostě najdete sochy, které pocházejí z 18.st. (např. sv.J.Nepomucký s městským znakem v podstavci). Umění našich mostařů a kameníků dokázalo odolat i velké povodni v r.2002.
Hrad – je významná stavba české hradní architektury 13.st., vybudovaný pro českého krále Přemysla Otakara II. Kdysi měl několik věží a čtyři křídla, z nichž dnes nezůstala žádná věž a pouze část křídla západního nad řekou Otavou zůstala zachována. V ní je přístupný velký gotický sál s kopiemi fresek z r.1479. V areálu hradu byl kdysi pivovar či kasárna a dnes zde sídlí Prácheňské muzeum.
Alšovo náměstí – toto náměstí nedaleko Palackého sadů a Velkého náměstí má jako dominantu mariánské morové sousoší a připomíná tím velký mor v r.1713. Střed sousoší tvoří sloup na jehož hlavici stojí socha Neposkv.Panny Marie, na balustrádě stojí plastiky Josefa, Šebestiána, Rocha, Václava, Vavřince, Barbory, Františka Xaverského, Maří Magdaleny a Pia V. Pod znakem města s letopočtem 1715 na sloupu se nachází ležící postava sv. Rosalie. Autorem sousoší je sochař Ch. Widemann z Plzně (spolupracoval s Fr. Zeberem).
Celý článek si můžete přečíst na Trasovnik.cz:
http://www.trasovnik.cz/k_jihoc/pisek/vylety/v002/pi_v002.htm

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek

Kreativní zóna DEPO2015 v Plzni

Icon 25.12.2020

Jsme prostor plný kultury a podnikavých nápadů. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Pl...

Celý článek

Výlet s dětmi? Rozhodně se toho nebojte!

Icon 18.01.2021

Vyrazit s dětmi na pohodový výlet, který si všichni užijete nemusí být jenom pouhé přání. ...

Celý článek

Muzeum Mladoboleslavska – výlet nejen s dětmi

Icon 16.03.2021

Vydejte se branou minulosti s Muzeem Mladoboleslavska na pěti jeho pracovištích. Prvním z ...

Celý článek

Dům přírody Pálavy

Icon 12.04.2021

V barokní památkově chráněné budově na dolnověstonickém náměstí vzniká Dům přírody Pálavy.

Celý článek
Reklama
Reklama