Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Perníková chaloupka – muzeum perníku

muzeum_perniku.jpgMuzeum perníkářského umění se sice může v oficiálních publikacích pěkně vyjímat, nicméně pro Perníkovou chaloupku je to podtitul trochu nevhodný. V budově někdejšího loveckého zámečku se totiž nachází pohádkově pojatá expozice s nefalšovanou ježibabou a vězením pro zloděje perníku. Užije si zde celá rodina, což se o obvyklém muzeu říci většinou nedá.

Přímo u vchodu vás láká ohniště 12 měsíčků, o kousek dál pak jabloň Frňákovník či pichlavá past na Růženku. Odkaz na pohádku tu zkrátka najdete všude. Máte-li menší děti, neměli byste vynechat prohlídkovou trasu specializovanou na skřítky, všem ostatním pak doporučuji výpravu do světa perníku. V první místnosti vás u velmi pěkného modelu perníkové chaloupky vyzkouší „pohádková babička“ z pohádky o Jeníčkovi a Mařence. Zároveň se dozvíte o různých světových mutacích tohoto námětu, kde se liší nejenom stavební materiál chaloupky (od piškotu po lízátka), ale také samotné dějství.

Jakmile projdete strašidelnou chodbou a zaklepete na blízké dveře, otevře vám nefalšovaná ježibaba. Nesmíte se však leknout, že je fousatá. To jsou prý všechny starší 500 let. Tato dáma vás zasvětí do tajů pečení perníku a ukáže vám poměrně obsáhlou výstavu dekorativních perníků, často vytvořených z historických forem. Pokud byste si chtěli odnést víc, než jen medový perník, který dostanete během prohlídky, můžete si ho také zakoupit přímo u ježibaby, případně v pokladně.

Přímo od Perníkové chaloupky vede také značená cesta ke zdejšímu hradu Kunětická hora. Prohlídky obou míst doporučuji spojit, nezávisle na pořadí.

Perníková chaloupka byla původně loveckým zámečkem, postaveným v roce 1882 majitelem blízkého hradu Kunětická hora, baronem Richardem Draschem z Wartinberka. Na počátku 20. století dvakrát změnil majitele a nakonec byl znárodněn pro potřeby zednického učiliště, později domova důchodců. Ve značně zanedbaném stavu byl vrácen současným majitelům a v roce 2004 byly zahájeny opravy.

Poloha:

mapa_pernikovachaloupka.gif

Oficiální www stránky: http://www.pernikova-chaloupka.cz/

Fotogalerie:

muzeum_perniku.jpg

Autor: Michaela Smutná

2 komentářů

  1. Soňa napsal:

    Naše dojmy z výletu jsou opačné od paní Lídy.S prohlídkou jsme byli velmi spokojeni,průvodkyně velmi hezky a poutavě zapojovala i děti do výkladu.Je pravda,že takové místo by zasloužilo trochu větší péči a údržbu.Ale to snad dopadne časem.Jinak jsme byli velmi spokojeni a děti také.Určitě tam zase s dětmi pojedeme.

  2. Lída napsal:

    Bohužel z vlastní zkušenosti vím, že okolí chaloupky značně chátrá. Navštívili jsme ji na začátku sezony a prostředí bylo neudržované, nehezké, sáně Dědy Mráze se téměř rozpadaly a tak podobně vyhlížely i ostatní atrakce. Nezdrželi jsme se tam moc dlouho. Prohlídka tehdy byla dost rychlá, babka v chaloupce řekla jen nejnutnější věci, nežertovala, ani jinak se nesnažila děti upoutat. (Při školním výletě půl roku předtím jsem měla daleko pozitivnější zkušenost). Vím rozhodně, že znovu bych tam se svými dětmi cestu nevážila, byla to tehdy ztráta času i peněz.